ظهور نقش جدیدی به نام دانشمند داده‌های صنعتی

در حالی که بخش صنعتی تحولاتی را با هوش مصنوعی و اینترنت اشیا (IoT) تجربه می‌کند؛ به طور همزمان نیروی کار صنعتی نیز در حال تغییر است و متخصصان سنتی با کارگران باهوش آی‌تی جایگزین می‌شوند که این نقش ” دانشمند داده‌های صنعتی” نام دارد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از logisticsviewpoints؛ دانشمند داده‌های صنعتی، نسل جدیدی از تحلیل‌گران داده با دسترسی به داده‌های صنعتی بیشتر و فناوری پیشرفته است.

عوامل کلیدی که باعث نیاز به دانشمند داده‌های صنعتی می‌شود:

  • سازمان‌ها به دلیل کیفیت و مدیریت ضعیف داده‌های صنعتی و عدم همکاری بین تیم‌های مربوط، نمی‌توانند ارزش کامل هوش مصنوعی صنعتی را درک کنند.
  • خودکفایی یک دانشمند داده‌ی صنعتی به حل نوآورانه‌ی مشکلات با چابکی و مقیاس پذیری بیشتر کمک می‌کند.
  • راه حل صنعتی هوش مصنوعی AspenTech و معماری دیجیتال، علم داده و تخصص حوزه را با هم ترکیب می‌کند.

وضعیت فعلی هوش مصنوعی صنعتی:

اصطلاح “هوش مصنوعی اشیا یا AIoT” برای توصیف تلاقی نیروهای فناوری هوش مصنوعی و صنعتی IoT (IIoT) استفاده می‌شود.

AIoT برای کمپانی‌های صنعتی ساخته شده که به دنبال راه‌های بهتری برای ارتباط نیروی کار به ابزارهای تصمیم‌گیری مبتنی بر داده و تقویت فرایند دیجیتالی کار هستند.

در حالی که مهندسان در تجزیه و تحلیل داده‌ها مهارت دارند، راه اندازی و ایجاد محیط‌های یادگیری ماشین به راحتی انجام نمی‌شود. در این جا است که نقش دانشمند داده‌های صنعتی پررنگ‌تر می شو.

دانشمند داده‌های صنعتی چیست؟

نقش دانشمند داده سنتی ترکیبی از علوم کامپیوتر، آمار و ریاضیات است؛ اما مأموریت اصلی دانشمندان داده‌های صنعتی ساخت مدل‌های AI/ML جامع‌تر، کارآمدتر و پایدارتر است که برای هدف در دنیای واقعی تلاش می‌کند.

آن‌ها داده‌ها را تجزیه و تحلیل، پردازش و مدل می‌کنند.

از سوی دیگر، دانشمند داده صنعتی از هوش مصنوعی به شناسایی فرصت‌ها و حل مسئله می‌پردازد.

نتیجه

شرکت‌های صنعتی به دنبال روش‌های برای اتصال نیروی کار به ابزارهای تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها و فرآیندهای کاری و تجاری دیجیتالی خواهند بود. با این حال، استفاده از هوش مصنوعی به علم داده نیاز دارد، که پیچیدگی بیشتری را به محیط کار می‌افزاید.

دانشمندان داده‌های صنعتی می‌توانند به طور مؤثر با دانشمندان داده در این راستا همکاری کنند.

Industrial Data Scientist نسل جدیدی از متخصصان حوزه فناوری و دارای قدرت داده است که به داده‌های صنعتی و ابزارهای هوش مصنوعی / ML و تجزیه و تحلیل برای تبدیل این اطلاعات به اطلاعات قابل اجرا در سراسر سازمان، بیش از هر زمان دیگر دسترسی دارند.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها