عدم موفقیت فیس‌بوک، توئیتر و یوتیوب علیه پست‌های ضد واکسن کرونا

به گفته یک گروه تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی در مقابله با پست‌های ضد واکسیناسیون مربوط به ویروس کرونا که حاوی “اطلاعات مضر” هستند؛ موفق عمل نکرده‌اند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از بی بی سی، بیش از 900 پست ضد واکسیناسیون کروناویروس، از طریق تیم داوطلب در فیس بوک، اینستاگرام، توئیتر و یوتیوب پرچم گذاری شده است. مرکز مقابله با نفرت دیجیتال CCDH))  اعلام کرد که بسیاری از انسان‌ها در مورد استفاده از واکسن کرونا مردد هستند و تصمیمات آن‌ها تحت تاثیر شبکه های اجتماعی قرار دارد.

چهار شبکه‌ی اجتماعی، هر کدام سیاست‌هایی دارند که برای محدود کردن چنین محتوایی طراحی شده‌اند.

قوانین واکسیناسیون

پس از شیوع سرخک در سال 2019، فیس بوک – صاحب اینستاگرام –  اعلام کرد که هنگام جستجوی یا بازدید از محتوای مربوطه، کاربران را به اطلاعات معتبر از سازمان بهداشت جهانی (WHO) هدایت می‌کند.

توئیتر و یوتیوب نیز در همان سال اقداماتی را برای دور کردن کاربران از تئوری‌های توطئه آمیز انجام دادند.

با این حال، قوانین پس از شیوع Covid-19 سخت‌تر شده است.

فیس بوک گفته که پست‌هایی را که منجر به آسیب جسمی می‌شوند را حذف خواهد کرد، و برچسب‌های هشدار دهنده را برای سایر پست‌های مربوطه اعمال می‌کند.

توئیتر اعلام کرد پست‌های مربوط به ویروس کرونا را که می‌تواند باعث وحشت یا ناآرامی‌های اجتماعی شود؛ حذف کرده است.

یوتیوب گفت که محتوای Covid-19 را که “خطر و آسیب جدی” دارد و با اطلاعات پزشکی داده شده توسط WHO و مقامات محلی بهداشت منافات دارد، را ممنوع کرده است.

  • فیس بوک 569 شکایت دریافت کرده است. 14 پست را حذف کرد، 19 مورد هشدار اضافه کرده؛ اما هیچ حسابی را به حالت تعلیق در نیاورده است که نشان دهنده اقدام در 5.8٪ موارد است.
  • اینستاگرام 144 شکایت دریافت کرده است. سه پست را حذف کرده و یک حساب را به حالت تعلیق درآورده است و به دو پست هشدار اضافه کرده است. این نشان دهنده اقدام شرکت در 4.2٪ موارد است.
  • توییتر 137 شکایت دریافت کرده است. چهار پست را حذف کرد، دو حساب را به حالت تعلیق درآورد و هیچ هشداری اضافه نکرده است که این نشان دهنده اقدام در مورد 4.4٪ موارد است
  • YouTube تعداد 41 شکایت دریافت کرده که به هیچ یک عمل نکرده است.

پست‌های ضد واکسیناسیون کروناویروس

  • یک پست در اینستاگرام منتشر شده و مبنی بر این است “واکسن ویروس کرونا کشنده است و باعث “آسیب DNA” می‌شود
  • یک پست در فیس بوک ادعا می‌کند تنها راه ابتلا به ویروس “تزریق واکسن” است.
  • در یک توئیتر گفته شده است که واکسن‌ها باعث می‌شوند که افراد از نظر ژنتیکی اصلاح شوند.
  • یک کلیپ YouTube ادعا می‌کند که Covid بخشی از “برنامه کاهش جمعیت” است و واکسن‌ها باعث سرطان می‌شوند.

کارشناسان بهداشت عمومی هشدار داده‌اند که نظریه‌های توطئه آمیز در مورد واکسن ویروس کرونا به سرعت در فضای مجازی گسترش می‌یابد و تهدیدی جدی برای همه ما محسوب می‌شود.

اگر تعداد قابل توجهی از مردم تصمیم بگیرند که واکسن را مصرف نکنند، توانایی در سرکوب بیماری محدود خواهد شد.

شبکه های اجتماعی می‌گویند که در مقابله با این شایعات اقداماتی انجام داده‌اند. اما منتقدان معتقدند اگر بهتر عمل نکنند؛ در یک فاجعه بهداشت عمومی نقش خواهند داشت.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها