عینک هوشمند و واقعیت افزوده‌ی فیس بوک مناسب برای کم شنوایان

محققان فیس بوک در حال کار بر روی یک عینک هوشمند با قابلیت صوتی فوق‌العاده هستند که صداها را مشخص‌تر و واضح‌تر به گوش می‌رساند و برای افرادی که شنوایی کمی دارند مناسب است.

به گزارش کالاسودا و به نقل از زد دی نت، این فناوری جدید توسعه یافته توسط  آزمایشگاه FRL (‌ Facebook Reality Labs)  درحال اجراست که دارای قابلیت‌های ادراکی بوده و باعث می‌شود کاربر روی یک منبع صوتی تمرکز کرده و صداهای اطراف به گوششان نرسد.

تیم تحقیقاتی، به سرپرستی راویش مهرا، این فناوری را “ابرقدرت‌های ادراکی perceptual superpowers” نامیده که هدف آن بهبود شنوای انسان است.در حال حاضر، این فناوری فقط به عنوان نمونه اولیه مانیتور در گوش وجود دارد که از حرکات چشم کاربر بهره برده و تنها صدای افرادی و اشیائی که فرد به آن نگاه می‌کند را به گوششان می‌رسد.

در نهایت، مهرا و تیم او امیدوارند که بتوانند “ابرقدرت” های ادراکی را بر روی عینک AR قرار دهند تا قابلیت‌های صوتی را با محیط بصری در یک سیستم عامل ادغام کنند. به عنوان مثال، این فناوری می‌تواند با LiveMaps فیس بوک ترکیب شود و یک نقشه مجازی از اشیا فیزیکی و صداهای اطراف کاربر ایجاد کند.

به عنوان مثال، هنگام ورود به رستوران، عینک AR می‌تواند انواع مختلفی از حوادث را که در اطراف فرد اتفاق می افتد را تشخیص دهد.

صداهای موجود در یک اتاق با محیط ارتباط برقرار می کنند، از دیوارها بالا می‌روند و شنونده را تحت تأثیر قرار می دهند. ایجاد دوباره‌ی همه این تعاملات در واقعیت مجازی به توانایی های فنی بزرگی نیاز دارد.

یکی از راه‌های انجام این کار استفاده از الگوریتم HRTF (عملکرد انتقال مرتبط با سر) است که به‌صورت دیجیتالی تجربه شخصی شنوایی فرد را نشان می‌دهد. اما روش‌های فعلی استفاده از HRTF های شخصی برای مقیاس بندی بسیار پیچیده هستند، بنابراین تیم FRL در حال بررسی روشهای جدیدی مانند ایجاد یک الگوریتم است که می‌تواند HRTF تقریبی را از عکس گوش کاربر به دست آورد.

تفاسیر صداهای فوق واقع گرایانه‌ای که محققان فیس بوک روی آن کار می‌کنند می‌تواند مغز کاربران را فریب دهد و کاربران فکر کنند  صداهایی را که از طریق هدست VR خود می‌شنوند از اتاقی است که در آن حضور دارند. این فناوری می‌تواند نسل بعدی تلویزیون ها و ویدئو کنفرانس‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. توانایی احساس حضور در مکانی غیر از مکان خود، در زمان واقعی، به عنوان مثال در هنگام تماس ویدیویی با دوستان یا یک جلسه تیمی.

این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها