آموزش گام به گام غیر فعال کردن امکان ویرایش فایل های ورد

0
۹
آموزش گام به گام غیر فعال کردن امکان ویرایش فایل های ورد

امکان ویرایش فایل های ورد به صورت پیش فرض در اختیار کاربران مایکروسافت ویندوز قرار می گیرد و زمانی که فایل های ورد را برای دیگران ارسال می کنید امکان ویرایش برای آن ها وجود دارد، از این رو اگر قصد دارید امکان تغییر محتوای اسناد را از بین ببرید، با ما همراه شوید.

تصور کنید در حال همکاری با یک گروه یا چند نفر هستید، همواره این احتمال وجود دارد که محتوایی که شما نوشته اید توسط دیگران ویرایش شود و این موضوع ممکن است برای شما مشکلاتی را ایجاد کند. مایکروسافت ویندوز این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد تا امکان ویرایش فایل های ورد را غیر فعال کنید و مطالبی که شما نوشته اید دیگران تنها امکان مشاهده آن را داشته باشند.

چطور امکان ویرایش فایل های ورد را غیر فعال کنیم؟

برای اینکه کاربران تنها امکان مشاهده فایل های ورد شما را داشته باشند در گام نخست باید وارد نرم افزار ورد خود شده و فایل مورد نظر را انتخاب کنید.

حال باید وارد تب Review شوید.

در سمت راست ورد پنل Restrict Editing وجود دارد. در این بخش باید چک باکس Allow only this type of editing in the document را علامت زده و فعال کنید.

پس از فعال کردن چک باکس منوی کشویی پایین این بخش فعال می شود و اطمینان داشته باشید که در این بخش No changes (Read only) انتخاب شده است. همچنین گزینه Exceptions نیز وجود دارد که بعد ها به بررسی آن می پردازیم.

از اجرای موارد یاد شده باید قسمت هایی از سند ورد که قصد دارید به کاربران اجازه دهید تا آن را ویرایش کنند را انتخاب کنید. از این رو هر بخشی که انتخاب نشود فقط امکان مشاهده برای کاربران وجود دارد. حال باید متون مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر متن های انتخاب شما در بخش های مختلفی وجود دارد می توانید کلید Ctrl را در حالی که دارید متون را انتخاب می کنید نگه دارید.

پس از انتخاب متن به پنل Restrict Editing بروید و در کادر Exceptions تیک Everyone را انتخاب کنید. حال به جز بخش های که انتخاب کرده اید تمام کاربران می توانند به ویرایش آن ها بپردازید.

در انتها نیز در پایین بخش Start enforcement روی گزینه Yes, Start Enforcing Protection کلیک کنید.

رمز گذاری برای عدم دسترسی به ویرایش فایل های ورد

پنجره ی Start Enforcing Protection ظاهر می شود و به شما هشدار می دهد که این اسناد رمزگذاری نشده اند و برای آن ها می توانید رمز انتخاب کنید.

حال پس از انتخاب گزینه Ok تمام مواردی که امکان ویرایش آن ها در اختیار کاربران است را کاربران می توانند ویرایش کنند و بخش های دیگر نیز تنها امکان مشاهده آن ها را دارند.

در پنل سمت راست شما گزینه جدیدی را نیز مشاهده می کنید که این امکان را می دهد تا از بخش قابل ویرایش تا بخش دیگری که این امکان را به شما می دهد حرکت کنید. تنها گزینه ای که در این بخش این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد Find Next Region I Can Edit است که می توانید از آن استفاده کنید.

گزینه Show All Regions I Can Edit بخش های قابل ویرایش را نشان می دهد و همچنین اگر قصد دارید مطالبی که هایلایت شده است را حذف کنید، کادر کنار Highlight the regions I can edit را انتخاب کنید.

در این میان در نظر داشته باشید که امکان حذف محدودیت های اعمال شده وجود دارد و برای این کار باید روی گزینه Stop Protection در پایین صفحه Restrict Editing کلیک کنید.

پس از اجرای موارد یاد شده می توانید بدون نگرانی به ویرایش بخش هایی که به طور انحصاری برای شما هستند و علاقه ای ندارید که دیگران به ویرایش آن ها بپردازند اینگونه ایمن خواهند بود. این ترفند در بسیاری از ارائه ها کاربردی خواهد بود و شما می توانید از این ترفند بسیار ساده استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که این قابلیت در نسخه های جدید ورد وجود دارد، البته این امکان هست که بخش هایی که برای این ترفند نیاز دارید با تغییراتی به مرور زمان رو به رو شوند، اما ماهیت آن ها حفظ می شود.

رمز گذاری برای عدم دسترسی به ویرایش فایل های ورد

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از