فناوری تشخیص چهره آمازون حاشیه ساز شد

0
11

کالاسودا_فناوری تشخیص چهره آمازون به موضوعی پر حاشیه تبدیل شده است. چرا که این فناوری تشخیص چهره در اختیار پلیس قرار گرفته است.

فناوری تشخیص چهره شرکت آمازون “رکوگنیشن” (Rekognition) نام دارد. این فناوری تشخیص چهره در سال ۲۰۱۶ معرفی شده است.نرم افزاری که قادر به شناسایی افراد مورد نظر در میان مجموعه‌ای از میلیون‌ها چهره  است.

اما اکنون خبرها حکایت از آن دارند که شرکت آمازون، در حال فروش این نرم‌افزار به نیروهای پلیس است تا فیلم‌های امنیتی را تحلیل کنند. این شرکت ادعا می‌کند که نرم‌افزار رکوگنیشن، توانایی شناسایی ۱۰۰ نفر را در یک تصویر دارد.پس از این که ” اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا” (ACLU) اعلام کرد که شرکت آمازون، فناوری تشخیص چهره خود را به سازمان‌های اجرای قانون آمریکا در ایالات اورگن و اورلاندو فروخته، این شرکت دچار مشکلاتی شد.

البته شرکت آمازون در بیانیه‌ای اعلام کرد این نرم‌افزار تشخیص چهره، یک تصویر کلی ارائه می‌دهد که به صورت خودکار افراد، اشیا و فعالیت ها را شناسایی می کند؛ بنابراین کسانی که از آن استفاده می‌کنند باید به قانون پایبند باشند و احساس مسئولیت کنند.

جالب است بدانید که در ماه نوامیر، شرکت آمازون با استفاده از یکی از “سرویس‌های وب آمازون” (AWS) اعلام کرد که اداره پلیس “واشنگتن کانتی” (Washington County) در اورگن، از بیش از یک سال از نرم‌افزار رکوگنیشن استفاده کرده است.

این همکاری تشخیص چهره نتایج قابل قبولی نیز کسب کرده، اما با وجود فروش نرم‌افزار رکوگنیشن به پلیس و در نتیجه دستگیری ساده‌تر قانون‌شکنان، سازمان‌های حقوق مدنی نگران حقوق شخصی افراد و سوءاستفاده از آن توسط دولت هستند.

بر همین اساس نیز اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا به همراه ۴۰ گروه دیگر از فعالان حقوقی، در نامه‌ای خطاب به “جف بزوس” (Jeff Bezos)، مدیرعامل آمازون از این شرکت خواست، کمک و مشارکت با این زیرساخت نظارتی دولت را متوقف کند.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا فناورانه زندگی کنید