محاسبه انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای اتاق

اگر قصد خرید تلویزیون جدید دارد، ممکن است وسوسه شوید مدل بزرگتری را بخرید؛ اگر چه این کار عالی است؛ اما بهتر است سایز تلویزیون را متناسب با اتاقتان انتخاب کنید.

مهم‌ترین عامل میدان دید است

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، انجمن مهندسان فیلم و تلویزیون (SMPTE) بیان می‌کند که میدان دید بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد برای تلویزیون مناسب است.

در سینماها، برای نمایش‌های سینمایی میدان دید 36 درجه توصیه می‌شود.

میدان دید سی درجه برای اکثر مردم ایده آل است.

محاسبه سایز تلویزیون با توجه به فاصله

میدان دیدی که تجربه می‌کنید بستگی به فاصله شما از تلویزیون دارد.

اگر میزان فاصله‌تان از تلویزیون را اندازه‌گیری کنید؛ می‌توانید اندازه صفحه نمایش “ایده آل” را بر حسب اینچ به دست بیاورید.

برای زاویه دید 30 درجه، فاصله را در 0.6 ضرب کنید، یا برای نزدیک شدن به زاویه دید 40 درجه، فاصله دید خود را (به اینچ) در 0.84 ضرب کنید. به طور مثال اگر در فاصله 60 اینچ (یک و نیم متری) از تی وی نشسته‌اید؛ محدوده صفحه نمایش بین 36 تا 50 اینچ به شما پیشنهاد داده می‌شود.

محاسبه فاصله بر اساس سایز تلویزیون

علاوه بر این با توجه به سایز صفحه نمایش، می‌توانید فاصله‌ی نشستن از تی وی را اندازه گیری کنید. برای زاویه دید 30 درجه، اندازه صفحه را در 1.6 ضرب کنید، یا برای زاویه دید 40 درجه، این اندازه را در 1.2 ضرب کنید.

برای مثال، اگر تلویزیون 65 اینچی با زاویه دید 30 درجه دارید؛ باید 104 اینچ (حدود 2.6 متر) و با زاویه دید 40 درجه، 78 اینچ (حدود 2 متر) از آن فاصله داشته باشید.

استفاده از ماشین حساب آنلاین

ماشین حساب‌های آنلاین مانند RTINGS TV Size to Distance Calculator، Which TV Size Tool و Inch Calculator هستند که می‌توانند این محاسبات را بر حسب زاویه دید انجام دهند.

اگر در حین تماشای تلویزیون، سر خود را برای دیدن تصاویر آن تکان می‌دهید؛ نشان دهنده‌ی این است که خیلی نزدیک نشسته‌اید یا اندازه صفحه نمایش برای فضای شما بسیار بزرگ است.

ساخت ماکت‌های کاغذی، قبل از خرید تلویزیون نیز می‌تواند به شما کمک کند؛ تا تلویزیون با اندازه‌ی مناسب‌تری را تهیه کنید.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها