محققان فناوری تشخیص چهره را با یک ماسک فریب دادند

0
325

آزمایش‌های اخیر یک شرکت هوش مصنوعی در چین نشان داده است که فناوری تشخیص چهره در ترمینال‌های پرداخت عمومی به راحتی و با استفاده از یک ماسک فریب می‌خورند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از theverge، فناوری تشخیص چهره به‌عنوان یک روش مطمئن برای تأیید هویت در گوشی‌ها و ترمینال‌های پرداخت به کارگرفته می‌شوند و امروزه امکاناتی مانند فیس آیدی در آیفون گزینه‌های امن‌تری از اثر انگشت است؛ اما این فناوری راه زیادی در پیش دارد.

یک شرکت هوش مصنوعی به نام Kneron، ویدئویی را با The Verge به اشتراک گذاشت که در آن در حال تست فناوری تشخیص چهره در چین بود و به نظر می‌رسید که این سیستم به‌سادگی فریب خورده است. البته اجازه انتشار این ویدئو وجود ندارد اما به توصیف آنچه اتفاق افتاد می‌پردازیم.

فریب دادن فناوری تشخیص چهره ، توسط شرکت هوش مصنوعی Kneron

یک تستر درحالی‌که با ماسک سه‌بعدی چهره خود را پوشانده بود، به پایانه‌های AliPay و WeChat در مغازه‌ها در چین نزدیک می‌شود، و سیستم تشخیص چهره ماسک را به‌عنوان صورت فرد شناسایی کرده و امکان خرید را نیز می‌دهد. در مورد دیگر، همان شخص با پوشیدن ماسک، کارت شناسایی خود را در یک ایستگاه قطار نگه می‌دارد و سیستم تشخیص چهره ماسک را به‌عنوان صورت فرد می‌پذیرد.

البته شایان ذکر است که هیچکدام از این سیستم‌ها برای شناسایی متکی به تشخیص چهره نبودند. هر دو ترمینال AliPay و WeChat شخص را ملزم به وارد کردن شماره تلفن همراه با هویت خود می‌کردند، و در ایستگاه قطار باید قبل از شروع سیستم تشخیص چهره، یک کارت شناسایی فیزیکی ارائه شود.

Face ID اپل به طور مستقیم در برابر ماسک‌های سه‌بعدی آزمایش شده است، این شرکت در سپتامبر 2017 اعلام کرد که با سازندگان ماسک‌های حرفه‌ای برای کمک به آموزش شبکه‌های عصبی مورد استفاده Face ID همکاری داشته است. این امکان وجود دارد که دستگاه‌های اپل از اجزای مختلف و الگوریتم‌های مختلفی برای تشخیص چهره نسبت به ترمینال‌هایی که Kneron تست کرده؛ استفاده می‌کنند.

اما این واقعیت که ظاهراً برخی از سیستمهای تشخیص چهره به راحتی با ماسک فریب می‌خورند، یادآوری خوبی است که فناوری تشخیص چهره مسیری طولانی در پیش دارد تا بتوانیم به آن اعتماد کنیم و به آن اندازه که وعده داده شده است؛ ایمن باشد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها