مخالفت‌های عمده با ایده‌‌ی بزرگ “New IP” چین برای آینده اینترنت

0
982

چین در تلاش است تا آینده اینترنت را با یک سیستم آدرس دهی به نام ” New IP” تغییر دهد؛ اما مخالفان زیادی دارد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از سی نت، چین وعده‌ی یک اینترنت سریع، امن و انعطاف پذیر را داده است؛ اما پیشنهاد آن با مخالفت‌های زیادی رو به رو است.

دولت چین و شرکتهای مخابراتی چینی مانند هواوی که تحت کنترل آن هستند، در حال ارائه یک سیستم آدرس دهی به نام ” New IP” برای جایگزینی TCP / IP هستند. سیستم New IP شامل قابلیت‌هایی مانند چک کردن و ویژگی‌هایی مانند ” خاموشی” است که به یک کنترلر مرکزی امکان می‌دهد تا بسته‌های دریافت یا ارسال توسط یک “آدرس IP جدید” را کنترل کنند.

New IP کنترل اینترنت، توسعه و کارکرد آن را به کشورها و قدرتهای متمرکز که اغلب توسط دولتها اداره می‌شوند، می‌سپارد. در این صورت سرکوب مخالفان آسان‌تر شده و آزادی بیان از بین می‌رود.

جیمز لوئیس، مدیر برنامه سیاست گذاری فناوری گفت که چینی‌ها می‌خواهند کنترل اینترنت را در دست بگیرند و این امر را سیاست رهبری خواهد کرد نه فناوری.

چگونه چین قصد دارد اینترنت را به مسیرهای جدید سوق دهد؟

پیشنهاد New IP در جلسه 2019 اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور، ارائه شد. پشتیبانان این طرح پیشنهادی، هوآوی، به همراه بازوی تحقیقاتی هوآوی ایالات متحده، Futurewei Technologies، وزارت صنعت و فناوری و اطلاعات و دولت چین است و همچنین سه شرکت اصلی ارتباط از راه دور شامل China Mobile، China Unicom و China Telecom نیز از آن حمایت کردند.

هواوی در این راستا اعلام کرد که New IP نسبت به استاندارد رایج اینترنت، TCP / IP نرخ تبادل داده‌های بیشتر و تأخیر کمتری در ارتباطات دارد. در این گزارش آمده است: ” New IP تریلیون ها دلار سرمایه گذاری جدید به وجود آورده و ارزش تجاری صنایع جدید را ارتقا می‌بخشد.”

پیشنهاد رسمی New IP

پیشنهاد رسمی New IP به طور عمومی در دسترس نیست اما توسط Financial Times منتشر شده است. احراز هویت اجباری New IP برای کاربران، که به منظور اقدامات امنیتی مانند ردیابی حملات به کار گرفته می‌شود با اصل آزد بودن اینترنت تناقض دارد.

در این راستا منتقدان New IP شامل کمیسیون اروپا، IETF و RIPE، EC هستند که با این فناوری چینی مخالفت می‌کنند.

ناسازگاری با اینترنت امروزی

از نظر عملی، متقاعد کردن اپراتورها برای اتخاذ فناوری ناسازگار با اینترنت امروزی دشوار است. طرفداران New IP می گویند این استاندارد جدید برای ارتباطات سریع‌تر و امن‌تر مفید است؛ اما شکاف بین اینترنت امروزی و اینترنت ناسازگار New IP باعث می‌شود ارتباطات شبکه سخت‌تر و گرانتر شود و دستورالعمل‌های دولتی که بطور جهانی توسط بخش خصوصی قابل قبول نیستند؛ این ناسازگاری را بیشتر خواهند کرد.

امروزه ارتباطات هولوگرافی و بستر لازم برای آن وجود ندارد؛ اما چین معتقد است New IP جدید این بستر را فراهم خواهد کرد .

فناوری جدیدی مانند New IP ممکن است در چین اجرایی شود. چین یک بازار داخلی بزرگ دارد که مطابق قوانین چینی است، اما تاکنون قدرت‌های بزرگ مانند آمازون، فیس بوک و گوگل با اجرا این فناوری در سایر نقاط جهان موافقت نکرده‌اند. با این وجود، چین به اندازه کافی بزرگ است و کشورهای متعهدی نیز دارد و می‌تواند به مرور این استاندارد را در سطج جهانی گسترش دهد.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها