اعتراض شدید چین در قبال بازداشت مدیر ارشد مالی هوآوی؛ سرنوشت هوآوی در هاله ای از ابهام

بازداشت مدیر ارشد مالی هوآوی طی چند روز اخیر با حواشی بسیاری همراه بوده است. روز گذشته وزیر امور خارجه چین به صورت رسمی اعلام کرد که از دولت کانادا خواسته است خانم منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی را فورا آزاد کند. اگر این اتفاق رخ ندهد، پیامدهای بسیار بدی برای این کشور در پی خواهد داشت. بر اساس بیانیه یاد شده، این اعتراض شدید به طور مستقیم به سفیر کانادا در پکن ابلاغ شده است.
طبق اخبار منتشر شده علت این بازداشت دور زدن تحریم ها توسط این کمپانی چینی اعلام شده است. درصورتی که این حکم تایید شود، به نظر می رسد کمپانی هوآوی سال سختی را در پیش داشته باشد. حتی این احتمال وجود دارد که مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی حدود 30 سال به زندان برود.
مدیر ارشد مالی هوآوی

موضوع بازداشت مدیر ارشد مالی هوآوی چه بود؟

مدیر ارشد مالی هوآوی چند روز پیش در فرودگاه ونکوور بازداشت شد. بر اساس اطلاعیه دادستان های آمریکایی، خانم منگ به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران بازداشت شده است و باید تحویل کشور آمریکا داده شود و در صورت بازگشت وی به این شرکت و قطعی شدن جرم او شرایط سختی را تجربه خواهد کرد. وی دو روز پیش در دادگاه حاضر شد و از خود دفاع کرد اما هنوز آزاد نشده است.
نکته جالب توجه در خصوص بازداشت مدیر ارشد مالی هوآوی به سال های 2009 تا 2014 برمی گردد. بر اساس ادعای دادستانی آمریکا، خانم منگ مدیر ارشد مالی هوآوی از یکی از شرکت های پیرو هوآوی به نام اسکای کام استفاده می کرده تا تحریم ها علیه ایران را خنثی کند. به نظر این موضوع یک چالش جدی برای دولت چین خواهد بود. چین روز گذشته اولین صحبت خود را در مورد آزادی مدیر ارشد مالی هوآوی اعلام کرد و باید دید در گام های بعدی برای آزادی وی چه تدابیری خواهد اندیشید.
بر اساس اخبار موجود، کمپانی اسکای کام، به عنوان شرکتی جدا از هوآوی معرفی شده و به برقراری روابط با ایران پرداخته در صورتی که این شرکت یکی از شرکت های وابسته به هوآوی است.
با وجود این، تا مدتی دیگر تکلیف کمپانی هوآوی و مدیر ارشد مالی این شرکت به طور کلی مشخص می شود و باید دید در این شرایط چینی ها چه تصمیمی اتخاذ می کنند. کمپانی چینی هوآوی در ماه های اخیر تلاش های بسیاری انجام داده تا سرنوشتی مانند زد تی ای را تجربه نکند، البته این موضوع را باید در نظر داشت که هوآوی قدرتی بسیار بالاتر از زد تی ای در بین تمام کشورهای جهان دارد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها