مراحل واردات موبایل به ایران

واردات گوشی تلفن همراه به ایران مراحل فنی خاصی دارد که تنها وارد کنندگان از آن باخبر هستند.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، بخش اعظمی از گوشی های تلفن همراه در ایران وارداتی هستند که از طریق ترخیص از گمرک به بازار می رسند، در این گزارش مراحل مختلفی که یک شرکت وارد کننده برای رساندن گوشی موبایل به دست مشتری باید طی کند را مرور می کنیم.

ثبت نام برای واردات موبایل

شرکت های وارد کننده موبایل برای وارد کردن جدیدترین گوشی های معرفی شده از سوی برندهای مختلف ابتدا باید از طریق تیم ترخیص و کارشناسان ثبت سفارش خود دست به معرفی گوشی موبایل بزنند. برای این کار لازم است که تیم ترخیص وارد کنندگان در سامانه جامع ترخیص تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات ثبت نام کنند و سپس به پیگیری مراحل بپردازند.

شرکت در مرحله «سارتست»

پس از ثبت نام در سامانه مذکور، اگر گوشی وارداتی برای اولین بار قرار است به ایران وارد شود باید مورد تست قرار بگیرد. برای این امر لازم است که یک دستگاه از نخستین بسته و بار از گوشی موبایل مورد نظر که به گمرک رسیده به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تحویل داده شود. گوشی تحویل داده شده به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در آزمون «سارتست» قرار می گیرد.

در سارتست، اگر وارد کنندگان استانداردی از هر کدام از 5 شرکت مهم تست دنیا مانند شرکت توف آلمان یا ای ام سی کره جنوبی داشته باشند آن را به همراه گوشی موبایل به رگولاتوری تحویل می دهند تا استاندارد آن با تست فنی موبایل مطابقت داده شود.

اگر هم وارد کننده گوشی مورد نظر استانداردی از هیچ کدام از این شرکت های معتبر نداشته باشد، دو دستگاه از این گوشی را به آزمایشگاه رگولاتوری تحویل می دهند و پس از 10 روز کاری نتیجه سارتست مشخص می شود. اگر نتیجه آن مثبت باشد و گوشی استانداردهای لازم را داشته باشد، مجوز ترخیص موبایل مذکور از گمرک صادر می شود. پس از این دوره و تائید استاندارد، گوشی وارد شده به لیست کالاهای مجاز گمرک اضافه می شود.

گوشی تست شده برگردانده نمی شود

پیش از این گوشی هایی که برای تست در اختیار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار می گرفت پس از انجام آزمایشات لازم به وارد کننده بازگردانده می شد اما اخیرا این اقدام انجام نمی شود و گوشی ها در رگولاتوری می مانند.

یکبار تست برای یک مدل کافی است

هر گوشی موبایلی که از سوی یک برند معرفی می شود برای وارد شدن به ایران لازم است که یک بار تست فنی شود و اگر یک شرکت وارد کننده آن تست را انجام داده باشد، لازم نیست دیگر وارد کنندگان مراحل سارتست را برای دریافت مجوز واردات طی کنند. به همین دلیل واردکنندگان پیش از وارد کردن هر گوشی موبایل با مراجعه به وبسایت سازمان استاندارد این مساله را چک می کنند که آیا گوشی مورد نظرشان تا کنون به ایران وارد شده یا خیر که در صورت وارد نشدن، باید مرحله سارتست را طی کنند.

قیمت گذاری موبایل وارداتی

موبایل هایی که برای نخستین بار به کشور وارد می شوند برای قیمت گذاری در گمرک نیز نیازمند داشتن مجوز استاندارد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند. اگر این مجوز را نداشته باشند قیمت گذاری آن ها هم انجام نمی شود.

واردات مسافری

اگر گوشی موبایلی بخواهد از طریق مسافری به ایران وارد شود هم لازم است از طریق سامانه همتا IMEI آن بررسی شود. حتما این گوشی باید پیش از این یک بار از طریق گمرک وارد شده باشد تا قیمت گذاری و تست فنی آن انجام مشخص باشد. اگر این گونه نباشد گوشی برای واردات مسافری مجوز ترخیص دریافت نمی کند.

واردات مولتی برندها

برای مولتی برندها هم این روند وجود دارد و واردکننده باید تائیدیه استاندارد گوشی موبایل را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را دریافت کند تا بتواند آن را از گمرک ترخیص کند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها