مزبار؛ استارتاپی برای دورهمی های شما

0
811

کالاسودا_ مزبار نام مجموعه ای است که سعی میکند تدارکات چی دورهمی های ما باشد، تا بتوانیم در این فصل مهمانی و دورهمی از جمع های خانوادگی و دوستانه لذت ببریم. گفتگوی این هفته کالاسودا با این مجموعه را در ادامه میخوانید تا با مزبار و اهداف مدیران آن بیشتر آشنا شوید.

سلام؛ لطفا خودتان را معرفی کنید.

ایمان ضیائی هستم، 32 ساله، کارشناسی ارشد مدیریت لجستیک و زنجیره تأمین از دانشگاه واریک (Warwick) انگلستان و مدیریت بازاریابی از دانشگاه EMU قبرس. از 5 سال پیش تا 8 ماه قبل در زمینه مشاوره فعالیت داشتم تا اینکه ترجیح دادم استارتاپ مزبار را راه اندازی کنم.

 درباره موضوع کلی مزباربه ما بگویید؟

مزبار سامانه ای است مبتنی بر وب سایت و اپلیکیشن برای فروش آنلاین مزه، فینگر فود و خلاصه هر چیزی که برای دورهمی و مهمانی لازم است (اعم از ظروف یکبار مصرف، خشکبار، پنیر و …). کاربران اگر فرضا ساعت 2 بعداز ظهر تصمیم بگیرند که شب در کنار عزیزانشان دورهمی داشته باشند، سفارش خودشان را ثبت می کنند و 4 ساعته تحویل می گیرند.

آیا از قبل با موضوع و محیط کار مزبارآشنا بودید؟

با فضای کاری استارتاپی آشنا بودم. اما در شاخه های دیگر صنایع غذایی اطلاعات داشتم و در این موضوع فعال نبودم.

هر استارتاپی با توجه به یک خلا و ایده شکل گرفته، دغدغه شما برای رسیدن به مزبار چه بود؟

از اینکه هر وقت می خواستم با دوستانم کنار هم باشیم، آنقدر تدارک خوردنی ها و ادوات پذیرایی دورهمی یا مهمانی های بزرگتر سخت بود و زمان می گرفت که بعضا عطایش را به لقایش می بخشیدیم. باید حداقل 2 روز قبل فینگر فود سفارش می دادیم. یا اینکه برای خرید تنقلات، ظروف، نوشیدنی، آجیل، سالاد و خلاصه هر بخشی به جایی مراجعه می کردیم  و در آخر هم چیدمان آنها بود که گاهی آنقدر زمانبر و ملالت آور بود که لذت دورهم بودن به خستگی تدارکاتش نمی ارزید. تصمیم ما برای شروع مزبار ایجاد تجارتی بود که دور هم بودن آدمها رو راحت تر کند.

نمونه خارجی برای مزبار نمیشناسم! اما مجموعه های مشابه در داخل وجود دارند، چه تفاوتی بین مزبار و این دوستان وجود دارد؟

همانطور که گفتید نمونه معروف خارجی در این زمینه وجود ندارد؛ اما عزیزانی در داخل مشغول فعالیت هستند که بیشتر در قالب سامانه های غذایی فعالیت می کنند.

تفاوت عمده ما تنوع محصولات، کیفیت بالا، بسته بندی شیکی که نیاز به تعویض ظرف نباشد و ارسال در 4 ساعت (در مقایسه با قریب به اتفاق همکارانی که طی حداقل 24 ساعت قبل از ارسال، سفارش قبول می کنند) است.

مزبار را با چند نفر شروع کردید و الان چند نفر مشغول به کار هستند؟

تنها شروع کردم و در حال حاضر حدود 25 نفر به صورت تمام وقت، پاره وقت و دورکاری با ما فعالیت دارند.

همینجا جا دارد از حمایت های همه جانبه مادر، پدر و برادرانم، از  دوستان و همفکران خود در این مسیر به خصوص آقایان پشوتن پورپزشک، مسعود اسدی، سینا و نیما اخلاقی، امیر گل محمدی و خانم ها فقهایی و مستجیر سپاسگذاری کنم.

در چه مرحله ای از کسب و کارتان قرار دارید؟ و فکر میکنید کی به نقطه سر به سر میرسید؟

اغلب استارت آپ ها در مرحله بلوغ خود به نقطه سر به سر می رسند و برخی تا آن موقع چنین انتظاری ندارند. ما در مرحله شروع از چرخه عمر محصول و خدمات خودمون هستیم اما به این نقطه سر به سر رسیدیم و ترجیح دادیم برای نفوذ بیشتر در بازار و توسعه محصول خود، سود ناشی از آنرا در سیستم جاری سازیم.

مزبار از چه مدل درآمدی استفاده میکند؟

مدل درآمدی ما طبیعتا براساس فروش محصول است اما مدل مالی ما به فراخور استراتژی های سازمانی، شرایط بازار و سایر نیازمندی های اجرایی متغیر هست.

مدل در آمد مزبار

اولین مشتریانتان رو چطور پیدا و جذب کردید؟

از راه معرفی دوستان و تبلیغات آنلاین در شبکه های اجتماعی.

جامعه هدف شما  چه کسانی هستند؟ آیا روی جامعه هدف خاصی متمرکز شده اید یا نگاه عمومی دارید؟

برپایه پژوهش بازار اطلاعات دقیقی از آنها به لحاظ تنوع جغرافیایی، جنسیتی، سنی، نحوه آشنایی و برخی متغیرهای دیگر را بدست آورده، آنالیز کرده و بطور مرتب اطلاعات را بروزرسانی می کنیم.

چه مراحلی برای استفاده از خدمات مزبار باید طی شود؟

تنها محصولات را انتخاب می کند، سفارش می دهد و در بازه زمانی 2ساعته موردنظر (مثلا بین ساعت 16-18) آنها را دریافت می کند! حتی نیازی به ثبت نام هم نیست. تنها حسن ثبت نام برایشان این است که از  پیشنهادها و بسته های تشویقی ما مطلع شده و معادل 10% از هر بار خرید به حساب کاربریشان اضافه می شود.

مجموعه های خدماتی ممکن است با نارضایتی کاربران روبرو شوند، در این صورت واکنش مزبار چه خواهد بود؟

با توجه به ارتباط بسیار نزدیک و صمیمانه ای که همواره با کاربران ایجاد کرده ایم، در صورتی که عدم رضایت بخاطر بروز مشکل (نظیر نحوه ارسال) باشد آن محصول برایشان در اسرع وقت جایگزین شده یا معادل مبلغ خرید عودت داده می شود.

از نظر آماری تاکنون چه تعداد کاربر دارید و چه تعداد خدمات ارائه کرده اید ؟

(با لبخند) اجازه بفرمایید محرمانه بماند!

فضای موضوع استارتاپتان را در حال حاضر چطور ارزیابی میکنید ؟

با تزریق امید در جامعه، ما هم می توانیم شادی به آنها هدیه دهیم. در فضای کنونی، شاد بودن افراد معمولا سخت است، اگرچه این روزها ما ایرانی ها برای کمتر زیر فشار اخبار منفی و شرایط سخت بودن نیاز به خودتزریقی شادی داریم.

فیلترینگ داخلی و تحریم های خارجی چقدر روی کار شما تاثیرگذار بوده است؟

نحوه مواجهه با تحریم ها یا اعمال سیاست های منسوخی نظیر فیلترینگ تأثیرگذاری بسیار بیشتری از خود تحریم ها بر عملکرد شرکت های داخلی داشته و متأسفانه همچنان هم دارد. طی سالهای اخیر روند بهبود این سیاست گذاری ها آنقدر کند و بعضا معکوس بوده، که در مدرن ترین روزهای تاریخ بشری، استارتاپ های ایرانی باید همچنان بخش مهمی از انرژی خود را برای پیدا کردن میانبرها و راه های فرار از این وضعیت تلف کنند. سخت کردن ارتباطات به خصوص ارتباطات میان شرکت ها با مشتریان به واسطه فیلترینگ شبکه های اجتماعی، نه تنها به عدم امکان تبلیغات و رقابت عادلانه دامن زده؛ بلکه ساده ترین راه ارتباطی با مشتریان را سلب کرده که یقینا تأثیرات مخرب و منفی آن بسیار فراتر از تصور سیاست گذاران این عرصه است.

با توجه به شرایطی که فرمودید؛ مهمترین موانع پیش روی استارتاپ های ایرانی را در این روز ها  چی میدانید ؟

قوانین دولتی، عدم چشم انداز معینی در وضع قوانین برای تعیین وضعیت استارتاپ ها و نحوه حمایت از آنها.

پس دولت بیشتر مانع بوده تا پشتیبان؟

دولت برای کدام استارتاپ بخش خصوصی و متکی به بودجه شخصی تا الان نقش حامی را داشته است؟ از دید اقتصاد کلان و نقش مخرب تصمیمات دولتی که همه بنگاه های اقتصادی را در بر می گیرد که بگذریم، با نگاهی به حمایت های مادی و معنوی که در کشورهای توسعه یافته از استارتاپ ها می شود، از اعطای وام با تنفس های چندساله و سود 3-4درصدی تا پیشنهاد اقامت دائم برای بنیانگذاران و مجریان ایده های خلاقانه، نقش و تأثیرگذاری کنونی دولت را در کشورمان می توانیم به وضوح ببینیم.

وضعیت سرمایه گذاری در اکوسیستم را چگونه است؟ چه موانعی برای سرمایه گذاران وجود دارد؟

ریسک های اقتصادی کلان. استارتاپ ها به خاطر شرایط پرنوسانی که بالذات دارند نیازمند یک اقتصاد پویا و قوانین برابر برای همه هستند که فقدان آن در جامعه ما مانع مهمی است.

فینگر فود

چقدر به شتابدهنده ها اعتقاد دارید و تا چه حد آنها را موثر میدانید؟

در بیرون از ایران بسیار زیاد، اما در ایران بسیار به ندرت نقش یک شتاب دهنده را ایفا می کنند. اغلب به دلیل خواست بیش از حد سهم در تجارت، باعث از بین بردن انرژی و تمایل صاحبان ایده در وسط مسیر توسعه خود می شوند.

شما در ابتدا نقشه راه خود را تا کجا ترسیم کرده بودید؟  بیشتر به تحقیق و  بررسی پرداختید یا به سرعت وارد اجرا شدید؟

تفاوت عمده استارتاپ و تجارت های کلاسیک در پیاده سازی سریع ایده است. به نظر من داشتن بیزینس مدل و شناخت کلی از وضعیت بازار برای استارتاپ ها جهت شروع و پیاده سازی ایده کافیست.

بزرگترین چالشی که در این مدت با آن روبرو شده اید چه بوده است؟

التهاب شدید در فضای کلان اقتصادی و نبود قوانین حمایتی دولتی برای استارت آپ ها.

و بزرگترین موفقیت و نقطه عطف مزبار؟

تیم همراه، انرژیک و خوش ایده.

با توجه به دو پرسش قبل، اگر به عقب برگردید چه اقداماتی را انجام میدید و چه کارهایی را تکرار نمیکنید؟

با مطالعه هر مطلب یا کتاب گشایش جدیدی در کار ما باز می شود. علیرغم مطالعه مرتب روزانه طی چند سال اخیر، باز اندکی بیشتر مطالعه می کردم تا امروز دستاوردهای بیشتری داشته باشیم.

اهداف میان مدت و افقی که برای مزبار ترسیم کرده اید چیست؟

ارائه کلیه محصولات و خدمات برای دورهمی و مهمانی ها در استان تهران.

شما چند سالی به کشور برگشته اید، آیا قصد مهاجرت دوباره دارید؟

در سال 92 که اوضاع مشابه امروز نامساعد بود برگشتم و قصد رفتن هم فعلا ندارم. برای عزیزانی که قصد مهاجرت دارند پیشنهاد می کنم حداقل 1 سال استارتاپ خود را به تیم مدیریت جدید بسپارند و برآن نظارت کنند تا با مهاجرت آنها زحماتشان هدر نرود.

شما مدتی در این فضا مشغول به فعالیت هستید و قطعا تجربیات زیادی کسب کرده اید، مهمترین توصیه شما برای کسانیکه ایده ای دارند و میخواهند وارد فضای فعالیت های استارتاپی شوند چیست؟

خیلی زیاد منابع موثق و بروز را مطالعه کنند، ایده خود را خیلی سریع عملیاتی کنند، در ابتدای راه مته به خشخاش نگذارند و شکست را فقط به منزله کسب تجربه جدید ببیند.

سایت مز بار

و با تمام نکاتی که گفته شد؛ بطور کلی رمز موفقیت یک استارت اپ را چه میدانید؟

اجرای به موقع و صحیح همه جوانب (بازاریابی، زنجیره تأمین، عملیات، مالی و ….) یک ایده که نیاز به اجرای آن ایده در آن در جامعه حفظ شود و بازار کافی داشته باشد (نه صرفا تمایل شخصی بنیانگذاران باشد).

استارتاپتان را در یک جمله تعریف کنید

فروش آنلاین مزه، فینگر فود و نیازهای دورهمی و مهمانی.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها