مشهد هوشمند می شود

0
89

پس از تهران نوبت هوشمند شدن به مشهد رسیده است.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، ایران هم مانند کشورهای بزرگ دنیا به دنبال اجرای پروژه شهر هوشمند برای کلانشهرهای خود است و پس از تصویب این طرح در مورد تهران حالا برای هوشمند شدن مشهد برنامه ریزی می شود.

شهر هوشمند چیست؟

افزایش آگاهی و نگرانی درباره مسائل زیست محیطی و پیشرفت فناوری باعث شد تا بشر به مرور زمان به هوشمندسازی شهرها بیاندیشد.طبق تعریف سازمان ملل متحد، شهری هوشمند نامیده می شود که از فناوری اطلاعات استفاده می کند تا کارایی سرویس های شهری را افزایش داده و به دنبال آن، سرویس ها و امکانات شهری را ارتقا دهد. در همین حال نحوه جمع آوری داده ها، استانداردها، اشکال های موجود در آن و راهکار برای بهبود آن را می توان از کاربردهای سنجش KPI برشمرد که با ساختارهای مختلف اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار می گیرد.

پروژه هوشمند سازی مشهد

سازمان ملل بر اساس تعریفی که در خصوص شهر هوشمند ارائه داده از هر کشور شهری را برای اجرای این پروژه انتخاب می کند. حالا این سازمان اعلام کرده که در ارزیابی شاخص های شهر هوشمند در بیش از ۵۰ شهر این شاخص ها را اندازه گیری کردند که از کشور ما، مشهد برای دوره آزمایشی انتخاب شد.

چرا مشهد هوشمند می شود؟

سازمان ملل متحد یکی از مباحث اهداف توسعه پایدار را به شهرهای هوشمند اختصاص داده و در فهرست ۱۷ گانه اهداف خود، شهرهای هوشمند را در ردیف یازدهم تعریف کرده است. این در حالی است که مساله هوشمندسازی در شهرهایی که بین ۵ تا ۱۰ میلیون جمعیت دارند، نمود بیشتری دارد؛ به گونه ای که به آنها «مگاسیتی» گفته می شود. حالا این سازمان از میان شهرهای ایران مشهد را به عنوان یک مگاسیتی برگزیده است.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها