مطالعه‌ روی پردازش مغز و زبان انسان با هوش مصنوعی متا

محققان هوش مصنوعی متا یک مطالعه بلند مدت را آغاز کرده‌اند که برای درک بهتر نحوه پردازش زبان توسط مغز انسان است.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، مغز انسان مدت‌هاست که مانند یک معما پر از رمز و راز است؛ اینکه چگونه رشد کرده و به تکامل خود ادامه می‌دهد؛ همیشه مبهم بوده و توانایی‌های بهره‌برداری نشده آن همیشه جای سؤال داشته است. همین امر در مورد مدل‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) نیز وجود دارد.

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) درست همانند مغز انسان روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند؛ اما اکنون برای مطالعه مغز انسان استفاده می‌شوند. به طور خاص، چنین مطالعاتی به دنبال ارتقای قابلیت‌های هوش مصنوعی و مدل‌سازی دقیق‌تر آن‌ها بر اساس عملکردهای مغزی هستند.

مطالعه‌ی بلندمدت روی پردازش مغز و زبان انسان توسط هوش مصنوعی متا

در این راستا هوش مصنوعی متا / Meta AI دست به چنین ابتکاری زده‌اند. محققان متا در حال بررسی نحوه واکنش مغز و مدل‌های زبان هوش مصنوعی به جملات گفتاری یا نوشتاری یکسان هستند.

ژان رمی کینگ، دانشمند تحقیقاتی ارشد د می‌گوید: «ما در تلاش هستیم تا سیستم‌های هوش مصنوعی را با مغز مقایسه کنیم”.

سؤال اساسی این است: چه چیزی انسان‌ها را بسیار قدرتمندتر و کارآمدتر از این ماشین‌ها می‌کند؟ این مطالعه قصد دارد به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌ها بپردازد.

هوش مصنوعی متا با NeuroSpin (CEA)، مرکز تحقیقاتی در پاریس به منظور تحقیقات در علوم دیجیتال (INRIA) کار می‌کند.

با درک این موضوع که مغز انسان چگونه زبان را پردازش می‌کند، محققان می‌توانند بینش‌هایی به دست آورند که به توسعه هوش مصنوعی کمک می‌کند.

این تیم هزاران اسکن‌ مغزی را مدل‌سازی کردند و از یک اسکنر مغناطیسی مغزی (MEG) برای ثبت تصاویر در هر میلی‌ثانیه استفاده می‌کنند.

آن‌ها با INRIA، انواع مدل‌های زبانی را با پاسخ‌های مغزی 345 داوطلب مقایسه کردند. با مقایسه این داده‌ها می‌توان متوجه شد چه زمانی و کجا مطابقت دارند یا ناهماهنگ هستند.

سیستم هوش مصنوعی امروزی بسیار ناکارآمد است. برای ارتقای آن محققان Meta AI و NeuroSpin اکنون در حال ایجاد یک مجموعه داده تصویربرداری عصبی اصلی هستند که به همراه کد، مدل‌های یادگیری عمیق و مقالات منبع باز خواهد بود تا به کشف بیشتر در هوش مصنوعی و علوم اعصاب کمک کند.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها