مقایسه تیبا و پراید؛ کدام‌یک را بخریم؟

0
39
مقایسه تیبا و پراید؛ کدام‌یک را بخریم؟

مقایسه تیبا و پراید را باید جذاب ترین مقایسه برای خرید ارزان ترین خودروهای صفر موجود در بازار دانست. این دو خودرو شباهت هایی به یکدیگر دارند و تیبا را باید نسخه به روز شده پراید دانست که از سال 90 وارد خیابان های کشور شد تا به نوعی جایگزین و نسخه به روز پراید شود. حال امروز قصد داریم به بررسی و مرور مشخصات این دو خودرو پرفروش بپردازیم.

مقایسه قیمت تیبا و پراید

قبل از آغاز بررسی این دو خودرو بهتر است مواردی را یادآور شویم. در این بخش قصد داریم به مرور تیبا 1 یا همان تیبا صندوق دار بپردازیم و پراید 131 را با این محصول مقایسه می کنیم، هرچند که در نسخه های مختلف پراید در بسیاری از بخش ها مشابه هم هستند و تفاوت خاصی در میان آن ها وجود ندارد که بتوان آن را یک ویژگی شاخص در نظر گرفت.

قیمت تیبا در بازار در حدود 51 میلیون تومان است و پراید نیز در سری های مختلفی به فروش می رسد. پراید 131 حدود 44 میلیون تومان قیمت دارد و پراید 111 نیز با قیمتی در حدود 48 میلیون تومان به فروش می رسد.

مقایسه قیمت تیبا و پراید

مقایسه طراحی و امکانات تیبا و پراید

در این بخش قصد داریم به بررسی این دو خودرو از نظر طراحی بپردازیم. طراحی پراید بسیار ساده است و نمی توان ویژگی خاصی یا نوآوری برای آن در نظر گرفت. با این وجود تیبا از نظر ظاهری به روز شده و انتخاب بهتری خواهد بود. به خصوص طراحی چراغ ها توانسته به جذابیت این خودرو کمک خوبی کند.

از نظر طراحی داخلی نیز تیبا عملکرد بهتری داشته و توانسته بیش از تیبا مورد تایید قرار گیرد. تیبا از نظر فضای داخلی نیز شرایط بهتری در مقایسه با پراید به خصوص برای سرنشینان عقب دارد.

حال قصد داریم امکانات رفاهی این دو خودرو را بررسی کنیم. به طور کلی این دو خودرو را می توان بی امکانات ترین خودروهای موجود در بازار دانست. به خصوص پراید که شاید بتوان پراید که شاید بتوان هیدرولیک بودن فرمان این خودرو را در تیپ SE مهم ترین آپشن آن دانست. با این وجود شرایط برای تیبا کمی بهتر است و شاهد آینه های برقی نیز هستیم.

در مورد ایمنی این دو خودرو نیز نمی توان شرایط خوبی را متصور شد، با ای وجود در بخش ایمنی نیز شرایط تیبا بهتر از پراید است که نیازی به بررسی در این زمینه ندارد و در سال های اخیر از نظر ایمنی حواشی زیادی به همراه داشته است.با این وجود هر دو خودرو دارای کیسه‌ هواهای راننده و سرنشین جلو هستند و از ترمزهای جلو دیسکی، ترمزهای عقب کاسه‌ای، ABS بهره می برند.

مقایسه طراحی و امکانات تیبا و پراید

 

مقایسه مشخصات تیبا و پراید

پس از بررسی طراحی تیبا و پراید و همچنین قیمت این دو خودرو قصد داریم به بررسی این دو محصول از نظر مشخصات فنی بپردازیم.

از نظر مشخصات خودرو پراید دارای پیشرانه 4 سیلندر یورو4 بهینه (M13) است و از گیربکس 5 دنده دستی بهره می برد، این خودرو دارای حجم موتور 1.3 لیتر است. پیشرانه پراید می تواند قدرتی معادل 71 اسب بخار را تولید کند و شتاب آن نیز 13.4 ثانیه در نظر گرفته شده است. حداکثر سرعت این خودرو نیز 160 کیلومتر بر ساعت در نظر گرفته می شود. این خودرو دارای سوخت ترکیبی 6.4 لیتر در صد کیلومتر است و سوخت مناسبی در مقایسه با سایر خودروها دارد. پراید دارای حجم باک 40 لیتر است و وزنی در حدود 915 کیلوگرم دارد.

مقایسه مشخصات تیبا و پراید

تیبا در بخش فنی قدرت بالاتری در مقایسه با پراید دارد و شاهد پیشرانه قدرتمندتری هستیم. تیبا دارای گیربکس 5 دنده دستی، پیشرانه ی 4 سیلندراست و حجم موتور 1.5 لیتر دارد. پیشرانه این خودرو دارای قدرت 87 اسب بخار است و شتاب 13 ثانیه دارد. بر اساس اعلام شرکت سایپا این خودرو دارای حداکثر سرعت 170 کیلومتر بر ساعت است و مصرف سوخت آن نیز کمتر از پراید عنوان شده و سوخت ترکیبی آن 6.9 لیتر در صد کیلومتر اعلام شده است

تیبا در مقایسه با پراید وزن بیشتری دارد و حدود 1000 کیلوگرم است و حجم باک آن نیز 41 لیتر اعلام شده است.

یکی از مهم ترین ویژگی های پراید و تیبا را باید در دسترس بودن لوازم های جانبی این دو خودرو دانست که با قیمت مناسب در مقایسه با خودروهای دیگر در بازار موجود هستند و می توان آن ها را تهیه کرد.

در حال حاضر طرفداران پراید بیش از تیبا است و توانسته گزینه اول خریداران به شمار رود. با این وجود تیبا را باید خودرویی دانست که تا چندین سال آینده در بازار تولید می شود و این امکان وجود دارد که شاهد عرضه پراید در چندین سال آینده نباشیم.

تیبا در مقایسه با پراید وزن بیشتری دارد

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از