منظور از VRAM چیست؟

VRAM یا حافظه دسترسی تصادفی ویدئویی، حافظه‌ای است که یک GPU از آن برای ذخیره اطلاعات موردنیاز برای نمایش تصاویر روی نمایشگر استفاده می‌کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، در واقع کارت گرافیک از ویدئو رم برای ذخیره و دسترسی به داده‌های گرافیکی استفاده می‌کند.

رم ویدئو یا همان VRAM انواع مختلفی دارد و بسیار مهم است.

“RAM” در VRAM

در ابتدا بهتر است به این سؤال پاسخ دهیم که رم چیست؟

رم یا حافظه با دسترسی تصادفی، حافظه‌ای است که پردازنده داده‌های مورد نیازش را برای انجام محاسبات از آن دریافت می‌کند. CPU در حالی که کار خود را انجام می‌دهد، داده‌ها را در RAM فرا می‌خواند و ذخیره می‌کند. دلیل اینکه نمی‌تواند مستقیماً از داده‌های هارد دیسک یا درایو حالت جامد استفاده کند؛ کند بودن این فرایند است.

VRAM رم برای GPU

وی‌رم در اصل همان RAM برای CPU است.

سیستم GPU به اطلاعاتی از CPU مانند موقعیت اشیاء تعیین شده در انیمیشن و الگوریتم‌های فیزیکی که توسط CPU انجام می‌شود نیاز دارد. اساساً، اگر GPU برای ترسیم تصویر نهایی روی صفحه به داده نیاز داشته باشد، آن داده در وی‌رم است.

VRAM در مقابل RAM

حافظه‌ی وی‌رم نباید نوع خاصی از حافظه فیزیکی باشد. یک RAM می‌تواند به عنوان وی‌رم کار کند و استفاده از RAM سیستم به عنوان وی‌رم بسیار رایج است. اگر رایانه شما از یک GPU یکپارچه استفاده می‌کند، در این صورت GPU رم اختصاصی خود را ندارد و از بخشی از رم سیستم استفاده می‌کند.

به چه مقدار VRAM نیاز داریم؟

بسته‌های نرم‌افزاری، حداقل و مقدار توصیه‌شده وی‌رم را برای اجرای نرم‌افزار مشخص می‌کنند.

این مقدار جدا از حداقل مشخصات GPU است. پردازنده‌های گرافیکی ضعیف ممکن است بیش از نیاز شما VRAM داشته باشند و پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند ممکن است وی رم کمی داشته باشند.

روش اطلاع از میزان VRAM سیستم

جعبه کارت گرافیک سیستم خود را بررسی کنید.

مدل GPU خود را در وب سایت پیدا کنید.

شماره VRAM را در تنظیمات بازی بررسی کرده یا از مرحله زیر اقدام کنید.

در ویندوز 10 یا ویندوز 11، به مسیر Settings > System > Display > Advanced Display > Display Adapter Properties بروید و به خط “Dedicated Video Memory” نگاه بیندازید.

همچنین می‌توانید از برنامه GPU-Z TechPowerUp استفاده کنید.

در این برنامه مقدار VRAM را در قسمت Memory Size مشاهده خواهید کرد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها