منع استفاده از پاورپوینت، کلید موفقیت مدیر آمازون

0
123
منع استفاده از پاورپوینت، کلید موفقیت مدیر آمازون

مدیر آمازون در یکی از جلسات عمومی در مورد هوشمندانه ترین چیزی که در شرکت خود به انجام رسانده است سخن گفت. ثروتمندترین مرد دنیا در این مورد می گوید: چند سال پیش استفاده از ارائه های پاورپوینت را در شرکت ممنوع کردم. هیچ پاورپوینتی در جلسات میان مدیران و کارمندان نباید ارائه می شد. جف بزوس می گوید: این احتمالا هوشمندانه چیزی است که تا کنون انجام داده ایم.

پرورش تفکر نقادانه و پرورش ایده ها

اکید جف بزوس این است که تا حد امکان به جای اسلایدسازی، حرف‌ها و خواسته‌ها و استدلال‌ها در قالب یک متن حداکثر شش صفحه‌ای نوشته شده و در جلسه خوانده شوند. باور او بر این است که این شیوه می‌تواند به پرورش تفکر نقادانه کمک کند و ایده ها به اشتراک گذاشته شود.

یادداشت شش صفحه ای به جای پاورپوینت

چیزی که بزوس آن را در آمازون انجام داد رویکردی جدید در جلسات بود. با این روش جلسات معمولا طی 30 دقیقه انجام می شود. هر کارمند در جلسه می تواند یک یادداشت ساختار روایی شش صفحه ای برای خود داشته باشد و در طول مدت جلسه از روی آن بخواند. به عقیده بزوس این کار موجب می شود که جلسه هدفمند تر و ساختار بهتری داشته باشد تا صرفا ارائه های پاورپوینت بدون اشتراک گذاری ایده خواند شود.

یادداشت شش صفحه ای به جای پاورپوینت

اغاز بحث

با این دستور بزوس، به جای خواندن نکات مهم و لیست‌ وار در اسلایدهای پاورپوینت، همه در سکوت سرجای خود نشسته و به مدت ۳۰ دقیقه یک یادداشت روایی چند صفحه‌ای را مطالعه خواهند نمود؛ یادداشتی با جملات،‌ عناوین، فعل‌ ها و نام‌ های واقعی و وقتی تک‌تک افراد حاضر در جلسه خواندن یادداشت‌ را به پایان رساندند، بحث در مورد آن آغاز خواهد شد!

اهمیت ساختار روایی

بزوس عنوان کرد که «ساختار روایی» موثرتر ازپاورپوینت است. به گفته بزوس، مدیران تازه وارد به آمازون در اولین جلسه خود دچار شوک فرهنگی می شوند. به جای خواندن نکات از روی یک اسلاید پاورپوینت، هر کس حدود ۳۰ دقیقه در سکوت به خواندن یک «یادداشت شش صفحه ای که ساختار واقعی روایی دستوری، موضوعی، فعل ها و اسم های واقعی دارد می پردازد» .پس از انجام همه متن را خواندند، درباره موضوع بحث می کنند. بزوس اضافه کرد: «به دلایل بسیاری این روش بسیار بهتر از ارائه پاورپوینت معمولی است.»

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها