نحوه استفاده از میانبرهای متنی در گوگل داکس

ویژگی جایگزینی خودکار (Automatic Substitution) در گوگل داکس روشی ساده و کاربردی برای ایجاد میانبرهای متنی برای جملات و کلماتی است به‌صورت مرتب در اسناد خود از آن استفاده می‌کنید.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، اگر در گوگل داکس از کلمه، جمله و یا پاراگراف خاصی به صورت تکراری استفاده می‌کنید؛ می‌توانید برای آن میانبر در نظر گرفته و با نوشتن میانبر کل جمله را وارد کنید.

برای استفاده از قابلیت جایگزینی خودکار کلمات و جملات در گوگل داکس، در ابتدا مرورگر خود را اجرا کرده به گوگل داکس بروید و یک سند جدید یا موجود را باز کنید.

روش استفاده از میانبرهای متنی در گوگل داکس

در نوار منو، بر روی Tools> Preferences کلیک کنید.

در بخش Preferences، قبل از واردکردن هرچیزی مطمئن شوید که کادر کنار Automatic Substitution فعال است.

در مرحله بعد، دو جعبه متن را مشاهده خواهید کرد. یکی برای کلمه‌ای که می‌خواهید جایگزین کنید و دیگری برای جایگزین آن کلمه در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، هر زمان که کلمه “Email” را تایپ شد و بعد از اعمال فاصله یا همان اسپیس، آدرس ایمیل به صورت خودکار وارد می‌شود.

کلمه‌ای را که می‌خواهید جایگزین کنید در قسمت “Replace” تایپ کنید و کلمه موردنظری که قرار است جای کلمه قبلی را بگیرد را در قسمت “With” تایپ کنید.

علاوه بر این شما می‌توانید از قابلیت جایگزینی خودکار گوگل داکس برای کلماتی که همیشه به صورت اشتباه می‌نویسید استفاده کنید. برای این کار املای هر کلمه‌ای که همیشه اشتباه می‌نویسید را در کادر Replace وارد کرده و املای درست و صحیح کلمه را در With قرار دهید.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که هر کلمه‌ای که در قسمت “Replace” وارد می‌کنید باید یک کلمه بدون فاصله باشد؛ در غیر این صورت Docs آن را به این لیست اضافه می‌کند؛ اما میانبر کار نخواهد کرد. البته در کادر With می‌توانید هرچند کلمه‌ای که دوست دارید را وارد کنید؛ با هر کاراکتری که مدنظرتان است.

اگر از جملات و پاراگراف‌هایی تکراری در گوگل داکس استفاده می‌کنید می‌توانید آن‌ها را در این قابلیت گنجانده و با تایپ یک کلمه یک جمله و یا یک پاراگراف را وارد کنید.

هنگام استفاده از میانبرهای متنی مانند این تصویر، برای اطمینان از اینکه گوگل داکس در تشخیص کلمه و هم‌پوشانی آن با سایر کلمات دچار مشکل نمی‌شود؛ آن را داخل کاراکترهای ویژه مانند براکت قرار دهید.

شما می‌توانید با فعال کرد تیک‌های سمت چپ، این جایگزینی خودکار برای کلمه موردنظر را فعال کرده و یا با برداشتن تیک، آن‌ها را به صورت موقتی غیرفعال کنید و یا با انتخاب کردن ضربدر “X” در سمت چپ، آن را غیرفعال کرده و حذف کنید.

بعد از انجام تمام تغییرات روی دکمه “OK” کلیک کنید تا تغییرات را ذخیره کنید و به سند خود برگردید.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها