نحوه به کار بردن حاشیه در مایکروسافت ورد

در این مطلب با آموزش اعمال حاشیه یا کادر (Border) در مایکروسافت ورد و تنظیمات کاربردی آن آشنا می شوید.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، شما به راحتی می‌توانید سبک، ضخامت و تعداد صفحات مورد نیازتان در یک سند ورد را تنظیم کرده و برای آن یک بوردر یا حاشیه قرار دهید.

ایجاد حاشیه صفحه در Microsoft Word

روش به کارگیری حاشیه صفحه در مایکروسافت ورد به نسخه نرم افزار ورد شما بستگی دارد. برای نسخه‌های Office 365 و Office 2019، یک سند Word را باز کرده و روی نوار “Design” کلیک کنید.

اگر نسخه قدیمی‌تری دارید، به جای روش فوق، روی برگه “Layout” یا “Page Layout” کلیک کنید.

در این مرحله روی گزینه “Page Borders”، در بخش “Page Background” کلیک کنید.

به طور پیش فرض، زمانی که کادر “Borders and Shading” باز می‌شود؛ برگه “Page Border” باز است. اگر اینطور نیست، روی آن برگه کلیک کنید تا وارد تنظیمات حاشیه شوید.

روی بخش “Box” در سمت چپ کلیک کنید تا یک کادر و حاشیه معمولی به سند شما اضافه شود. می‌توانید از سبک، رنگ و عرض حاشیه پیش فرض استفاده کنید یا این تنظیمات را از فهرست‌های مختلف کشویی تغییر دهید.

بر روی “OK” کلیک کنید تا حاشیه صفحه در سند ورد اعمال شود.

به طور پیش فرض این حاشیه به تمام صفحات ورد شما اعمال می‌شود شما می‌توانید از بخش apply to آن را تغییر دهید.

گزینه‌ها و قالب‌های جایگزین

قالب حاشیه به صورت پیش فرض انتخاب شده است اما شما می‌توانید از سبک‌های جایگزین و گزینه‌های قالب بندی دیگر نیز استفاده کنید. قالب حاشیه box رایج‌ترین آنها است که یک خط ساده و بدون سایه در اطراف نوشته‌های شما ایجاد می‌کند که شما می‌توانید آن را با انواع عرض و رنگ سفارسی سازی کنید.

سبک و تنظیمات حاشیه سفارشی

شما می‌توانید علاوه بر حاشیه box از حاشیه‌های دیگری مانند حاشیه با سایه، حاشیه 3 دی، حاشیه سفارشی و گزینه‌های ترکیبی نیز استفاده کنید.

برای انجام این کار یکی از گزینه‌ها را از قسمت “Setting” در تب “Page Border” از کادر “Borders and Shading” انتخاب کنید. سبک انتخابی شما برای بررسی در بخش “Preview”ظاهر می‌شود.

اعمال یا حذف قسمتی از حاشیه ورد

در صورتی که قصد دارید بخشی از حاشیه ورد را حذف کرده و یا دوباره آن را اعمال کنید می‌توانید این کار را از قسمت Preview انجام دهبد.

در صورتی که قصد حذف بخشی از حاشیه را دارید؛ برروی خط حاشیه کلیک کنید تا حذف شود. با کلیک مجدد روی خط، حاشیه دوباره ظاهر می‌شود.

اعمال حاشیه سفارشی

با کلیک بر روی حاشیه مورد نظر در بخش “Preview” و انتخاب تنظیمات “Custom” قارد هستید برای حاشیه‌های مختلف در یک سند، سبک و تنظیمات متفاوتی در نظر بگیرید.

برای این کار، بر روی گزینه “Custom” در ستون “Setting” کلیک کنید، از منوی کشویی “Style” یک سبک را انتخاب کنید و سپس در کادر “Preview” روی حاشیه کلیک کنید.

تغییر عرض و رنگ حاشیه

شما می‌توانید ضخامت و رنگ حاشیه را تغییر دهید. هر چه حاشیه ضخیم‌تر باشد در سند شما بیشتر دیده می‌شود.

عرض حاشیه از 1/4 pts شروع می‌شود و تا 6 pts ادامه دارد. شکل و ظاهر حاشیه در بخش “Preview” نشان داده می‌شود. شما می‌توانید هر رنگی را برای آن انتخاب کرده‌اید؛ این رنگ‌ها از بین گزینه‌های از پیش تعریف شده یا با استفاده از نمودار رنگ RGB انتخاب می‌شود.

برای تغییر ضخامت یا رنگ حاشیه، گزینه‌های انتخابی خود را از فهرست‌های کشویی “Color” و “Width” انتخاب کنید. اگر تنظیم حاشیه “Custom” را اعمال کردید، باید روی هر قسمت حاشیه مورد نظرتان در در قسمت “Preview” کلیک کنید.

اضافه کردن یک حاشیه به یک صفحه مستقل

شما می‌توانید برای یک صفحه خاص در مایکروسافت ورد یک حاشیه اختصاصی ایجاد کنید.

برای این کار، وارد منوی تنظیمات “Page Border” (Layout/Design/Page Layout > Page Borders) شوید و بر روی فهرست کشویی “Apply To” کلیک کنید.

اگر می‌خواهید حاشیه را در یک صفحه جدا و مستقل اعمال کنید، قبل از اعمال تنظیمات به همان صفحه بروید.

از منوی کشویی “Apply To”، گزینه “This Section” را انتخاب کنید تا حاشیه را در صفحه‌ای که در حال حاضر در آن هستید اعمال کنید. برای اعمال حاشیه خود تنها به صفحه اول، “This Section – First Page Only” را انتخاب کنید یا برای اعمال آن در تمام صفحات به جز صفحه اول، گزینه “This Section – All Except First Page” را انتخاب کنید

بر روی “OK” کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود. در این صورت حاشیه صفحه شما در صفحه‌هایی که مشخص کرده‌اید اعمال می‌شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها