نحوه تشخیص شارژر موبایل اصل از تقلبی شیائومی

اخیرا شارژرهای تقلبی زیادی از برند شیائومی در بازار به صورت آنلاین به فروش می‌رسد که استفاده از آن می‌تواند به گوشی ضربات جبران ناپذیری بزند.

به گزارش کالاسودا، در وهله اول برای اطمینان از اصلی بودن شارژر، آن را با بسته بندی رسمی خریداری کنید.

از خرید کالا با بسته بندی نامناسب خودداری کنید.

 

 

در این مورد به خصوص، ظاهر هر دو شارژر {27 واتی} کاملا شبیه به هم بوده و تشخیص آن به صورت ظاهری سخت است.

اما در محل اتصال پورت یو اس بی، لبه‌ها در نسخه اصلی نرم و صیقلی بوده، اما در نسخه تقلبی لبه‌ها تیز و تند بوده و اگر دست بزنید،ممکن است دست را بخراشد.

نسخه اورجینال با جعبه مخصوص می‌آید اما نسخه قلابی باکس ندارد.

در نسخه اورجینال هنگام اتصال به برق، شارژ به صورت Turbo انجام شده و روی گوشی هم لوگو ظاهر می‌شود اما در نسخه فیک این طور نیست.

نسخه اورجینال با میلی آمپر بالاتر گوشی را شارژ می‌کند اما نسخه تقلبی حداکثر شارژ آن از 2810 میلی آمپر بالاتر نمی‌رود.

 

همچنین در مورد همه برندها به برخی نکات عمده درباره اصل یا تقلبی بودن شارژر موبایل در زیر توجه کنید:

  • علامت گذاری و چاپ گواهینامه‌های ایمنی روی شارژر

ابتدا به چاپ کلمات و تاییدیه‌ها روی کله‌گی{Plug} شارژر دقت کنید. چاپ کلمات توسط کارخانه اصلی به صورت شفاف و همراه با گواهینامه‌های معتبر اروپایی و آمریکایی است و نداشتن این گواهینامه حکایت از فیک بودن دارد. نکته بعدی ممکن است این گواهینامه فیک هم چاپ شده باشد که در این صورت باید به فاکتور بعدی توجه کرد.

  • پین‌های انتهای شارژر {3 پین برای انگلیس و 2 پین برای سایر نقاط} در نسخه اورجینال به درستی تراش داده شده و داخل باکس پلاستیکی قرار می‌گیرند. تراز شدن پین‌ها با کاور پلاستیکی از نکات قابل توجه در تشخیص اصل از فیک است.
  • پورت یو اس بی روی کله‌گی شارژر در نسخه اورجینال به درستی در جایگاه خود نشسته و کج و ماوج نیست. در نسخه فیک کابل به درستی وارد این پورت در شارژر نمی‌شود و مشکل اتصال پیدا می‌کند که بعضا کاربر با فشار و زود کابل را داخل پورت یو اس بی شارژر می‌کند. {برخی فروشندگان در ایران شارژر اصل با کپی را عوض کرده و کاربر خیال می‌کند شارژر اورجینال مشکل دارد، در حالی که چنین نیست.}
  • استفاده از مواد ارزان قیمت در ساخت شارژر و کابل شارژر یکی دیگر از راههای تشخیص اصلی از تقلبی است. قطعات سر کابل و نوع لحیم کاری و سیم کشی روی تخته‌های مدار الکتریکی در نسخه فیک بسیار بد کیفیت انجام شده است و خطر آتش سوزی، شوک الکتریکی را افزایش می‌دهد.
  • وزن یکی از عوامل اصلی تشخیص اصل از تقلبی است. معمولا نسخه تقلبی سبک تر از نسخه اورجینال است. دلیل سنگین بودن نسخه اورجینال، استفاده از قطعات اصلی و قرارگرفتن در نقطه صحیح بر اساس استاندارد لوازم الکترونیکی است که حتی اگر جنس پلاستیکی هم در کار باشد، در نسخه اورجینال پلاستیک نیز سنگین‌تر است. {در نسخه فیک از وزن پلاستیک هم می‌زنند.}
  • استفاده از ولتاژ قبل از استفاده از شارژر می‌تواند تکلیف اصل و فیک را مشخص کند. با ولتاژ سنج می‌توان فهمید ولتاژ درج شده روی کله‌گی با واقعیت درون بورد الکترونیکی یکی است یا نه؟ تفاوت ولتاژ می‌تواند آسیب جبران ناپذیری به موبایل بزند که معمولا نسخه‌های فیک باتری گوشی را خراب کرده و در صورت ادامه استفاده بورد دستگاه را تخریب می‌کنند.
  • معمولا در شارژر اصلی از مس استفاده شده و به آهنربا نمی‌چسبد اما در نسخه فیک دو پین یا 3 پین شارژر به آهنربا می چسبد.
  • با نوک خودکار فاصله 9.5 میلیمتری بین لبه‌های پین و لبه‌های شارژر را اندازه گیری کنید. باید این فاصله استاندارد رعایت شده باشد تا جلوی هر نوع آسیبی به دستگاه گرفته شود. فاصله کم بین پین‌ها می‌تواند منجر به وقوع آتش سوزی شود.

در نهایت شارژر و کابل را از نظر گواهینامه ایمنی چک کنید و اگر شارژر QR Code دارد{نسخه اورجینال اطلاعات صحیح، سریال نامبر و مشخصات دقیق کارخانه‌ای را نشان می‌دهد. نمونه فیک و تقلبی اطلاعات را نشان نداده و یا ناصحیح نشان می‌دهد.} از طریق اسکن بارکد اطلاعات صحیح را بگیرید.

شارژر و کابل را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کرده و از آنها فاکتور اصل بودن کالا را دریافت کنید تا در صورت بروز مشکل برای موبایل بتوانید اقدامات قانونی انجام دهید.

 

مطالب مرتبط: نحوه تشخیص شارژر اصل از تقلبی سامسونگ

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها