نقد بازی days gone

نقد بازی days gone

بازی days gone را شاید بتوان یک بازی ماجرا جویی از نوع ترس و بقا دانست که باید در دنیای باز و بی پایان ان برای بقای خود بجنگید. در ادامه به بررسی و نقد بازی days gone خواهیم پرداخت.

موضوع بازی days gone

داستان بازی دو سال پس از یک بیماری همه‌گیر جهانی مخرب اتفاق می‌افتد و بازیکن کنترل شخصیت دیکن اِس ‌تی. جان (با صداپیشگی ساموئل ویتور) یک شکارچی جایزه‌ بگیر را بر عهده دارد که با کشمکش بی ‌رحمانه برای بقا مواجه شده‌است و به دنبال علتی برای زندگی می‌گردد. این داستان یکی از کلیشه ای ترین موضوعات است اما همچنان مبارزه با زامبی ها در آخر الزمان می تواند برای گیمرهای زیادی در سراسر دنیا محبوب باشد.  بسیاری این بازی را مشابه Last of us دانسته اند، اما از همان لحظات آغازین متوجه این خواهید شد که این بازی حسی متفاوت به شما می دهد.

موضوع بازی days gone

روند تولید و رونمایی این بازی

این بازی در تاریخ 26 اوریل 2019 توسط سونی برای پلی استیشن 4 منتشر شد. Days gone یک بازی با دید سوم شخص است و بازیکن می تواند در محیط بی پایان بازی بچرخد و برای بقا بجنگد. گیمر می تواند از انواع اسلحه ها برای این کار استفاده کند. پروسه تولید این بازی در سال 2015 شروع شد و مدیر فنی آن نیز کریستوفر ریس بود که صحبت هایش را با استودیو بند شروع کرده بود.

اما در نهایت این بازی در سال 2019 به دست گیمرها رسید. موتور گرافیکی بازی نیز از نوع موتور Unreal Engine 4 است که موتور قوی ای محسوب می شود. پیش از این گفته می شد که بازی در سال 2018 رونمایی می شود اما چنین چیزی ممکن نشد. در بخش شخصی‌سازی، قابلیت‌ هایی همچون چسباندن استیکر به بدنه، تعویض سپر، چراغ‌ ها و یا حتی افزایش قدرت و سرعت این وسیله نقلیه را در اختیار دارید.

روند تولید و رونمایی این بازی

بررسی بازی days gone

اول از همه باید گفت که استودیوی سازنده این بازی یعنی استودیو بند در زمینه نویسندگی هیچ مشکل خاصی ندارد.  به جرئت می‌توان گفت روایت حوادث و پرداخت به شخصیت‌ ها در آخرین ساخته این تیم، یکی از نقاط قوت بازی محسوب می‌ شود. یعنی در عین حال که ممکن است داستان را تکراری دیده و داستان های زامبی گونه زیادی را دیده باشیم، اما کاراکترها و ماجرای آنها به کلی با چیزهای دیگری که در بازی های مشابه دیده ایم متفاوت است. شخصیت های فرعی و فلش بک هایی که در داستان وجود دارند می توانند به گیمر کمک کنند که ماجرای اصلی را بهتر درک کنند. گیم پلی این بازی دارای مکانیزم های جهان باز و بقا است.

موسیقی های بازی نقش مهمی در تعامل مخاطب گیمر با این بازی دارند. موسیقی های این بازی را می توان از نوع آخر الزمانی دانست که می تواند به شما نیروی این را بدهد که برای بقای خود بجنگید. نیتن وایت هد آهنگساز این مجموعه است و آهنگسازی فیلمهای زیادی را بر عهده داشته است.

از حرکت پرسرعت با موتورسیکلت دیکن در جاده‌های خاکی و باریک کوهستان که مخصوصا با توجه ‌به نابلدی ‌تان در ابتدای راه، باعث بارها و بارها تصادف کردن و قرار گرفتن در شرایط بحرانی می‌ شوند تا حرکت آرام با موتورسیکلت که شانس پرت شدن روی زمین توسط فریکری ها ( موجودات زامبی مانند که می خواهند جان شما را بگیرند)  مخفی‌ شده در یک گوشه‌ و کنار را افزایش می ‌بخشد.

بررسی بازی days gone

بازی انحصاری سونی

بازی Days Gone یک بازی انحصاری است و طبیعی است که باید آن را با دیگر بازی های انحصاری سونی و نه کل بازی ها مقایسه کرد.  البته این انحصاری بودن فعلا تا کنون است و ممکن است که سونی تصمیم بگیرد آن را برای دیگر پلتفرم ها نیز ارائه دهد.  نکته مهم این است که فعلا Days Gone تنها بازی انحصاری به شمار می رود که در سال ۲۰۱۹ برای سونی منتشر شده است و در کنار Crackdown 3، دومین بازی سونی – مایکروسافت امسال است.

اگر بخواهید نگاهی به بازخوردهای منتقدین در این زمینه بیاندازیم، باید بگوییم که این دو بازی انحصاری هیچ کدام در وضعیت مطلوبی نیستند. Days Gone متایی کمتر از ۷۵ دارد و نسخه Xbox One بازی Crackdown 3 هم در حوالی ۶۰ باید باشد. با این حال Days Gone در همین گیم پلی خود مشکلاتی را به دوش می‌کشد. داستان بازی اگرچه کامل نیست و جاهایی لنگ می‌زند اما با این حال حتی اگر این بازی را ضعیف بدانیم اما توانسته دل هواداران خاص خود و سونی را بدست آورد. همانطور که گفته شد بازی های فاکتور بقا، نقش آفرینی و مخفی‌کاری، هنگامی که وقتی با هم ترکیب می‌شوند می توانند یک گیم پلی جذاب را به  خورد مخاطب خود دهند، خصوصا اگر آن گیمرها سونی باز و طرفدار سونی باشند از این بازی انحصاری بیشتر لذت خواهند برد.

بازی انحصاری سونی

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها