نمایش سرعت اینترنت در ویندوز با برنامه NetSpeedMonitor

0
300
نمایش سرعت اینترنت در ویندوز با برنامه NetSpeedMonitor

زمانی که با کامپیوتر کار می‌کنید ممکن است در سرعت اینترنت خود نوسان احساس کنید؛ در این شرایط نمی‌دانید که مشکل از رایانه شما است یا یک مشکل اینترنتی رخ داده است. آیا برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند سرعت اینترنت را کاهش داده  و یا سرعت اینترنت شبکه کم شده است؟ در این لحظه باید سرعت اینترنت را بررسی کنید؛ اما ویندوز قابلیت نظارت بر سرعت اینترنت شما را ندارد. در این راستا برنامه‌های کاربردی وجود دارند که می‌توانند سرعت اینترنت را به شما نشان دهند؛ در این صورت قابلیت نمایش سرعت اینترنت در ویندوز اضافه خواهد شد.

نمایش سرعت اینترنت در ویندوز با برنامه NetSpeedMonitor

با نصب یک ابزار کوچک و ساده به نام NetSpeedMonitor سرعت دانلود و آپلود در نوار وظیفه ویندوز قابل‌مشاهده است. برنامه NetSpeedMonitor یک برنامه قدیمی اما مؤثر است؛ این برنامه به‌صورت رایگان می‌تواند سرعت اینترنت شما را نمایش دهد. در این مقاله شما می‌توانید با مراحل نصب برنامه NetSpeedMonitor و روش استفاده از آن آشنا شوید.

نمایش سرعت اینترنت در ویندوز با برنامه NetSpeedMonitor

قابلیت‌های NetSpeedMonitor

برای استفاده از برنامه NetSpeedMonitor نسخه ویندوز شما باید XP یا بالاتر باشد. ازآنجایی‌که این برنامه قدیمی است و برای نسخه‌های ابتدایی ویندوز ارائه شده است؛ درصورتی‌که از ویندوز 10 استفاده‌ می‌کنید و نمی‌توانید این برنامه را نصب کنید؛ در این شرایط باید برنامه را در حالت compatibility mode نصب نمایید.

این برنامه‌ها در سایت‌های مختلف قرار داده شده است؛ دقت کنید که برنامه را به درستی دانلود کرده باشید؛ فایل نهایی این برنامه به نام x64_setup ذخیره می‌شود. برنامه x86_setup قابلیت نصب بر روی ویندوز 10 را ندارد؛ حتی اگر از حالت compatibility mode برنامه را نصب کنید. بنابراین بهتر است در سایت‌های مختلف به دنبال نسخه x64_setup باشید.

برنامه NetSpeedMonitor ویژگی‌های اضافه‌ای ندارد که کاربرد آن سخت باشد. هیچ آگهی تبلیغانی در آن به کار گرفته نشده است. در این قسمت با مراحل نصب برنامه NetSpeedMonitor آشنا می‌شوید.

قابلیت‌های NetSpeedMonitor

نصب NetSpeedMonitor

 1. NetSpeedMonitor را دانلود کنید و برنامه را نصب نمایید. اگر فرایند نصب به درستی انجام شود، می‌توانید به مرحله 9 بروید.

نصب NetSpeedMonitor

 1. اگر درحین نصب با خطای “Operating system not supported error,” رو به رو شده‌اید؛ باید برنامه را در حالت compatibility mode اجرا کنید.

اگر درحین نصب با خطای “Operating system not supported error

 1. برای آنکه برنامه را در حالت compatibility mode اجرا کنید؛ کافی است فایل دانلود شده را پیدا کرده و بر روی آن کلیک راست کنید.
 2. گزینه Properties را انتخاب کنید.
 3. بر روی تب Compatibility کلیک کنید.
 4. در بخش compatibility mode تیک گزینه Run this program in compatibility mode for را فعال کنید. منو کشویی را باز کرده و آن را بر روی گزینه Previous Versions of Windows قرار دهید.
 5. درنهایت گزینه Apply و OK را انتخاب کنید تا تنظیمات ذخیره شود.
 6. برنامه را دوباره نصب کنید.

بر روی تب Compatibility کلیک کنید.

 1. پس از نصب برنامه، اعلانی ظاهر می‌شود که در آن از شما سؤال پرسیده شده است: آیا تمایل دارید نوارابزار نظارت بر سرعت اینترنت به نوار وظیفه ویندوز اضافه شود یا خیر؟ بر روی گزینه Yes کلیک کنید.
 2. بعدازاین مراحل یک پنجره باز می‌شود که می‌توانید در آن تنظیمات زبان و کارت شبکه خود را تغییر دهید. درصورتی‌که اطلاعات صحیح است روی ذخیره کلیک کنید.
 3. وقتی دکمه Save را می‌زنید، نوار ابزار نظارت بر سرعت بارگیری و بارگذاری در سمت راست نوار وظیفه ظاهر می‌شود.

روش استفاده از NetSpeedMonitor

به طور پیش فرض، NetSpeedMonitor سرعت اینترنت شما را به صورت Kilobits اندازه‌گیری می‌کند. اما شما به‌آسانی می‌توانید آن را تغییر داده و به صورت Mbit (مگابیت) نشان دهید؛ زیرا بیشتر ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت سرعت را به صورت مگابیت در ثانیه گزارش می‌دهند. برای تغییر این تنظیمات، روی آیکون نمایش سرعت راست کلیک کرده و گزینه Configuration را انتخاب کنید، سپس بر روی منوی کشویی “Bitrate” کلیک کنید و گزینه “Mbit / s” را انتخاب کنید و درنهایت با فشار دادن Apply اطلاعات را ذخیره کنید.

روش استفاده از NetSpeedMonitor

با باز کردن پنجره تنظیمات، می‌توانید تنظیمات دیگری مانند نوع فونت، اندازه و … را تغییر دهید.

برنامه کاربردی NetSpeedMonitor یک برنامه ساده و رایگان برای نظارت بر سرعت دانلود و آپلود است که این اطلاعات را در نوار وظیفه ویندوز نشان می‌دهد؛ شما می‌توانید با نصب این برنامه در هرزمانی سرعت اینترنت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید اینترنت شما به درستی کار می‌کند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها