همه چیز درباره اندروید 11

نسخه‌‌‌‌ی توسعه دهنده (Developer ) اندروید 11 ارائه شده است. این سیستم عامل همان چیزی است که قرار است در نسخه بعدی گوشی‌های هوشمند به کار گرفته شود.

به گزارش کالاسودا و به نقل از indianexpress، گوگل اولین پیش نمایش توسعه دهنده Android 11 را منتشر کرده است که نسخه‌‌‌‌ی بعدی سیستم عامل موبایل اندروید خواهد بود.

با توجه به اینکه معمولاً این نسخه در ماه مارس هر سال منتشر می‌شود، گوگل پیش نمایش توسعه دهنده اندروید بعدی خود را یک ماه زود منتشر کرده است.

جزئیات بیشتر درباره اندروید 11 در حین رویداد I / O Google که در 12 تا 14 ماه مه برگزار می‌شود منتشر خواهد شد و نسخه نهایی احتمالاً در ماه آگوست و طبق جدول زمانی قبلی ارائه می‌شود.

روش دانلود نسخه‌‌‌‌ی توسعه دهنده اندروید 11

پیش نمایش نسخه‌‌‌‌ی اندروید 11 در حال حاضر برای کاربران گوگل پیکسل در دسترس است. برای بارگیری و نصب به روزرسانی، باید به سایت توسعه دهنده Android 11 مراجعه کرده و آن را دانلود کنید.

قبل از دانلود بهتر است بدانید که این نسخه “یک نسخه‌‌‌‌ی اولیه برای توسعه دهندگان است و برای استفاده روزانه یا مصرف کننده در نظر گرفته نشده است، بنابراین ما فقط با بارگیری دستی و فلاش در دسترس قرار می‌گیرد.” بنابراین اگر تلفن Pixel شما تنها دستگاهی است که از آن استفاده می‌کنید، بهتر است این پیش نمایش اولیه توسعه دهنده را دانلود نکنید؛ زیرا ممکن است با مشکلانی مواجه شوید.

تلفن‌های واجد شرایط استفاده از نسخه پیش نمایش اندروید 11

اولین توسعه دهندگان پیش نمایش اندروید 11 را می‌توان فقط در گوشی‌های پیکسل از جمله گوگل پیکسل 2، پیکسل 2، پیکسل 3a و پیکسل 4 دانلود و نصب کرد. گوشی اصلی پیکسل در این لیست ذکر نشده است؛ بنابراین بهتر است تا زمان ارائه اندروید 11 به صورت رسمی صبر کنید.

ویژگی‌های کلیدی نسخه‌‌‌‌ی اندروید 11

گوگل جزئیاتی در مورد برخی از ویژگی‌های مهم اندروید 11 را ارائه کرد.

این مجموعه قابلیت‌ها، طیف وسیعی از ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید در اندروید 11 به منظور کمک به کاربران در مدیریت دسترسی به داده‌ها و پرونده‌های حساس را ارائه می‌دهد.

با اندروید 11، حفظ حریم خصوصی و امنیت در اولویت قرار دارد.

گوگل همچنین قابلیت‌های جدیدی را برای برنامه‌های دارای اندروید 11 در گوشی‌های تاشو و دارای 5 جی، API های نمایش تماس، رسانه‌های جدید و قابلیت‌های دوربین اضافه کرده است.

در این بخش با برخی ویژگی‌های مهم اندوید 11 آشنا می‌شوید.

تمرکز بر روی 5G

5 جی اتفاق بزرگی است و گوگل نیز نشان داد به آن اهمیت می‌دهد. در این راستا گوگل در اندروید 11 API های اتصال موجود را ارتقا داده و به روز کرده است.

پشتیبانی از انواع صفحه نمایش‌های جدید

در چند سال گذشته تلفن‌هایی با انواع صفحه نمایش از جمله نمایشگرهای تاشو اراده شده است و اندروید 11 همه آنها را در سیستم عامل خود پشتیبانی می‌کند. در این راستا گوگل API های جدیدی را معرفی کرده است تا به توسعه دهندگان اجازه دهد برنامه‌های خود را برای صفحه نمایش‌های خمیده؛ تاشو، پانچ و … بهینه کنند.

گفتگو واقعی‌تر

گوگل در اندروید 11 تغییرات جدیدی را ارائه کرد که به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تجربه مکالمه واقعی‌تری داشته باشند. برخی از این تغییرات در پیش نمایش توسعه دهندگان در دسترس خواهد بود از جمله بخش مکالمات اختصاصی، درج تصاویر در پاسخ‌های اعلان و برنامه‌های ارتباطی دو طرفه در زمان واقعی و همچنین ویژگی حباب (Bubble).

حباب یا Bubble یک ویژگی جدید مابین اعلان و پنجره برنامه است که در فیسبوک مسنجر و پنجره‌ها در سامسونگ به کار گرفته می‌شود. این ویژگی قرار بود در اندروید 10 ارائه شود اما این اتفاق رخ نداد. این ویژگی چند برنامه را به گونه‌ای تنظیم کنید که همانند یک پنجره پاپ‌آپ در بالای صفحه نمایش به نمایش در بیاید

پیشرفت ویژگی های دوربین

در اندروید 11، برنامه‌ها می‌توانند از API های جدید استفاده کنند تا در حین فعال بودن حالت جلسه، لرزش زنگ‌ها، زنگ‌های هشدار یا اعلان‌ها نادیده گرفته شود.

علاوه بر این گوگل اصلاحاتی را در حالت بوکه به به وجود آورده است؛ در اندروید 11 برنامه‌ها می‌توانند از تگ‌های ابرداده برای فعال کردن حالت‌های بوکه در دستگاههایی که از آن پشتیبانی می‌کنند استفاده کنند.

پیشرفت‌های امنیتی

گوگل استراتژی‌های دفاعی محکم‌تری را در اندروید 11 به کار گرفته و ویژگی‌های جدید و API های جدیدی را برای برنامه‌ها اضافه کرده است. این کمپانی پشتیبانی بیومتریک خود را در اندروید 11 گسترش داده است. BiometricPrompt اکنون از سه نوع تأییدکننده شامل قوی، ضعیف و اعتبار دستگاه پشتیبانی می‌کند.

گوگل در اندروید 11، بسیار جدی‌تر از قبل از حریم شخصی کاربران دفاع می‌کند و مواردی از جمله گزینه‌های جدید اجازه دسترسی و به روزرسانی در فضای ذخیره سازی را نیز به همراه دارد.

در اندروید 11 کاربران می‌توانند از طریق یک مجوز به برنامه دسترسی موقت بدهند؛ به این معنی که برنامه‌ها تا زمانی که کاربر می‌خواهد، به داده دسترسی دارند.

گوگل همچنین سیاست‌های امنیتی Google Play را به روز کرده است تا اطمینان حاصل کند که برنامه‌ها فقط در صورت لزوم، مجوزهای مکانی را درخواست می‌کنند.

ضبط صفحه نمایش

گوگل پیش از این قابلیت ضبط صفحه نمایش را در نسخه‌های بتا اندروید 10 اراده کرد که متاسفانه در نسخه نهایی تأیید نشد. اما ضبط صفحه نماش این بار در نسخه اندروید 11 برگشت داده شده و از یک رابط کاربری کاملاً فانتزی برخوردار است.

ترفندها و تغییرات کوچکتر در اندروید 11

  • حالت تاریک خودکار در نسخه اندروید 11 تغییر می‌کند.
  • ژست جدید Motion Sense برای پیکسل 4 در پخش یا مکث موسیقی به کار گرفته شده است.
  • تنظیم “افزایش حساسیت لمسی” برای پیکسل 4، به منظور استفاده بهتر همراه با صرفه جویی در صفحه نمایش.
  • گزینه پین ​​کردن برنامه‌ها در بالای صفحه اشتراکی از نسخه بتا اندروید 10 به نسخه اندروید 11 باز گشته است.
  • روشن کردن حالت هواپیما دیگر اتصالات صوتی بلوتوث را قطع نمی‌کند.

 

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها