همه چیز در مورد استاندارد VRML: متاورس سال 1995

در اوایل دهه 1990 مهندسان کامپیوتری با کمک هم سعی کردند یک راه برای ایجاد یک زبان مدل‌سازی واقعیت مجازی به نام استاندارد VRML ایجاد کنند که می‌توانست گرافیک‌های سه‌بعدی و جهان‌های مجازی را وارد وب کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، محرک اصلی این فناوری سه بعدی در آن زمان واقعیت مجازی (VR) بود که نوید غوطه ور شدن جسم در جهان‌های سه بعدی شبیه سازی شده را به ارمغان می‌آورد.

مهندسان کامپیوتری در آن زمان به این نتیجه رسیدند که VR راه‌ جدیدی برای تجسم داده‌های پیچیده یا ایجاد یک رابط بصری‌تر برای تعامل با رایانه است و چه چیزی طبیعی‌تر از بدن و حواس انسان به عنوان ابزاری جانبی برای ارتباط با جهان‌های تولید شده توسط رایانه می‌تواند باشد؟

در سال 1992، نیل استفنسون در رمان علمی تخیلی خود، اصطلاح متاورس را ابداع کرد. مهندسان کامپیوتری که این کتاب‌ها را خوانند و تصمیم گرفتند این دیدگاه‌ها را به واقعیت تبدیل کنند.

VRML وارد شد

در اواخر سال 1993، مهندسان نرم افزار مارک پسس و آنتونی پاریسی مقدمات یک مرورگر وب سه بعدی به نام Labyrinth را فراهم کردند.

در ماه مه 1994، پسچه، پاریسی و پیتر کنارد در اولین کنفرانس جهانی وب در ژنو در مورد آن صحبت کردند. سپس مهندس دیگری به نام دیو راگت مقاله‌ای نوشت که در آن “توسعه WWW برای پشتیبانی از واقعیت مجازی مستقل از پلتفرم” را پیشنهاد کرد.

در آن مقاله، راگت استاندارد VRML (برای زبان مدلسازی واقعیت مجازی) را ابداع کرد.

با ادغام این مفاهیم، ​​Pesce و Parisi اولین مرورگر VRML را در نوامبر همان سال ایجاد کردند.

پس از پشتیبانی سایر توسعه دهندگان، استاندارد VRML در نوامبر 1994 شروع به کار کرد.

در ابتدا، VRML فقط از اشیاء استاتیک سه بعدی پشتیبانی می‌کرد، اما با گذشت زمان این استاندارد توسعه یافت و شامل آواتارها، انیمیشن‌ها و تصاویر چند رسانه‌ای بود.

چه اتفاقی برای استاندارد VRML افتاد؟

VRML آنطور که سازندگانش به آن امیدوار بودند، کار نکرد.

در حالی که در سال 1996 VRML 2.0 با ISO به یک استاندارد بین المللی تبدیل شد، نسخه نهایی VRML، معروف به “VRML97” در سال 1997 شروع به کار کرد.

در همان زمان، علاقه به VRML افت کرد.

محدودیت‌های پهنای باند، محدودیت‌های سخت افزاری، و بدتر از همه فقدان برنامه‌های کاربردی باعث کاهش این محبوبیت شد.

در آن زمان رایانه‌ها برای اجرای دنیای پیچیده VRML بسیار کند بودند. مرورگرهای اصلی هرگز از VRML پشتیبانی نکردند و کاربران مجبور بودند برای استفاده از آن از پلاگین های شخص ثالث یا کلاینت‌های تخصصی استفاده کنند.

علاوه بر این هیچ‌کس فایل‌های VRML را با ابزار واقعی واقعیت مجازی مانند هدست های VR مشاهده نکرد؛ زیرا این وسایل به شدت گران بودند.

علاوه بر این، ساخت فایل‌های VRML با استفاده از نرم‌افزار مدل‌سازی به مهارت بالایی نیاز داشت، که مانع مهمی برای ورود انبوه به VRML بود.

باستان شناسی سه بعدی و مشاهده فایل‌های VRML در فناوری مدرن

اگرچه VRML مدت‌هاست که منسوخ شده، هنوز هم می‌توانید طعم آینده سه بعدی مبتنی بر وب، به سبک دهه 1990 را بچشید.

شما می‌توانید از یک برنامه رایگان به نام view3Dscene در ویندوز و لینوکس برای مشاهده فایل‌های VRML قدیمی با استفاده از یک کامپیوتر مدرن استفاده کنید.

همچنین، وب‌سایت X_ITE X3D، که از کتابخانه جاوا اسکریپت برای رندر Web3D و VRML استفاده می‌کند، دارای گالری از VRML و نمونه‌های مشابه X3D است که می‌توانید در هر مرورگر وب مدرن آن‌ها را مشاهده کنید.

 

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها