هنگام ترمز بریدن خودرو باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

0
7
هنگام ترمز بریدن خودرو باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

ترمز بریدن خودرو یکی از مواردی است که می تواند صدمات و خسارات بسیار زیادی را به وجود آورد. بدون شک زمانی که ترمز خودروی شما عمل نمی کند می تواند لحظات پراسترس و نگرانی های زیادی را به همراه آورد اما با استفاده از چند ترفند و روش در کنار حفظ خونسردی خود می توانید برای برطرف کردن این مشکل تلاش کنید.

راهکارهای پیشنهادی هنگام بریدن ترمز خودرو چیست؟

زمانی که احساس کردید ترمز خودروی شما عمل نمی کند بدون شک عصبانی خواهید شد اما در گام نخست این موضوع را به خاطر داشته باشید که تنها با تمرکز و کنترل اعصاب خود می توانید از جان خود و سایر سرنشینان خودرو حفاظت کنید.شرایط و مدارک لازم جهت نقل و انتقال خودرو را در این بخش کلیک کنید.

زمانی که ترمز خودروی شما عمل نکند دو موضوع را باید در نظر داشته باشید که اگر پدال ترمز شما به سختی عمل می کند این امکان وجود دارد که وسایلی که زیر صندلی شما قرار دارد به زیر پدال رفته و باید آن را با حفظ کنترل فرمان از زیر پدال خارج کنید، اگر پدال به نرمی حرکت می کند و ترمز شما عمل نمی کند، سیلندردستگاه شما خراب شده است یا سطح روغن ترمز شما کاهش پیدا کرده است در این صورت ممکن است بتوانید با چندبار فشار دادن ترمز بتوانید سرعت خودرو را کاهش دهید.

راهکارهای پیشنهادی هنگام بریدن ترمز خودرو چیست؟

تصویر کنید که با سرعت بالای 100 کیلومتر در ساعت در حال رانندگی هستید که با این مشکل رو به رو می شوید اولین موضوعی را که باید رعایت کنید این است که پای خود را از روی پدال گاز بردارید و در صورتی که خودروی شما دارای کروزکنترل است آن را خارج کنید تا بتوانید سرعت ماشین خودرا کاهش دهید.

خودروی شما دارای کروزکنترل است

از زمانی که متوجه شدید ترمز خودروی شما عمل نمی کند چراغ خطر های خودرو را روشن کنید و همچنین شیشه های ماشین را پایین دهید تا بتوانید به خودروهای اطراف خود اعلام کنید که ماشین شما دارای نقص فنی است و به خودروی شما نزدیک نشوند و همچنین با استفاده از پایین دادن شیشه ها می توانید سرعت خودرو را کاهش دهید.

به خودروهای اطراف خود اعلام کنید که ماشین شما دارای نقص فنی است

برای کاهش سرعت از دنده معکوس استفاده کنید

مهم ترین موضوعی که در هنگام عمل نکردن خودروی خود به آن نیاز دارید را باید دنده معکوس دانست. البته این حرکت به موتور خودروی شما می توانید آسیب وارد کند با این وجود اگر برای توقف خودروی خود زمان کافی دارید بهترین روش برای کاهش سرعت را باید دنده معکوس دانست. اگر خودروی شما اتوماتیک است باید خودرو را در حالت manual یا همان دنده دستی قرار دهید و سرعت خودرو را با استفاده از دنده هایی که متناسب با خودروی شما طراحی شده اند سرعت خودرو را پایین آورید. توجه داشته باشید که در تمام خودروهای اتوماتیک حداقل دنده 1 و 2 وجود دارد.

برای کاهش سرعت از دنده معکوس استفاده کنید

اگر خودروی شما دارای گیربکس دنده ای است، اگر با سرعتی بالاتر از 100 کیلومتر حرکت می کنید و در دنده 5 خودرو قرار دارد باید یک دنده معکوس دهید و صبر کنید که سرعت خودرو کمی کاهش پیدا کنید پس از کاهش خودرو این کار را باز هم تکرار کنید تا به دنده 2 برسد، در این دنده باید صبر کنید تا سرعت خودرو به شدت کاهش پیدا کنید و سپس دنده معکوس دهید تا بتوانید از ترمز دستی برای توقف خودرو خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که در هنگام توقف خودرو از دنده 2 به دنده 1 عجله نکنید زیرا این کار می توانید کنترل خودرو را از دست شما خارج کند.

ترمز دستی برای توقف خودرو خود استفاده کنید

اگر قصد دارید خودرو را با ترمز دستی کنترل کنید باید تمرکز کافی برای این موضوع داشته باشید از این رو توجه داشته باشید که استفاده از ترمز دستی به صورت ناگهانی می تواند خسارت های زیادی را به همراه داشته باشید زیرا استفاده ناگهانی از ترمز دستی می تواند منجر به قفل شدن چرخ های عقب شود و این موضوع کنترل خودرو را از دست شما خارج می کند، توجه داشته باشید که باید ترمز دستی را ارام آرام بالا بکشید و در این موضوع به شدت دقت کنید، توجه داشته باشید که اگر حس کردید چرخ های عقب قفل شده اند باز هم ترمز دستی را پایین آورید و اجازه دهید آرام آرام سرعت خودرو با استفاده از بالابردن ترمز دستی کاهش پیدا کند.

از ترمز دستی می تواند منجر به قفل شدن چرخ های عقب شود

با استفاه از روش های یاد شده می توانید سرعت خودروی خود را به حد قابل ملاحظه ای کاهش دهید با این وجود تمام موارد یاد شده ممکن است فضای برای این موارد بسیار کم باشد از این رو باید به دنبال روش هایی برای کاهش سرعت خودرو باشید که سریعتر عمل می کند از این رو اگر سرعت گیر؛ دست انداز و.. وجود دارد که به شما اجازه می دهد سرعت خودرو را کاهش دهید استفاده کنید همچنین تلاش کنید تا لاستیک خودرو را از کنار به کیسه های سیمانی یا مواردی اینچنینی برخورد دهید تا بتواند در حین اینکه آسیبی به شما وارد نکند سرعت خودرو را کاهش دهید.

از این رو اگر سرعت گیر؛ دست انداز و.. وجود دارد که به شما اجازه می دهد سرعت خودرو را کاهش دهید

اگر شرایط برای موارد یاد شده مناسب نبود درختچه و بوته ها می تواندخودروی شما را متوقف کند، حضور بوته ها در زمانی که هیچ کدام از موارد یاد شده امکان پذیر نیست بدون شک خبر بسیار خوبی برای رانندگان به شمار می رود که می توانند از آن ها استفاده کنند.

با استفاده از موارد بالا می توانید با کمترین خسارت خودروی خود را نگه دارید البته در نظر داشته باشید که رسیدگی به خودرو باعث می شود که احتمال کمتری به آسیب های جانی منجر شود.

درختچه و بوته ها می تواندخودروی شما را متوقف کند

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از