اخبار

هوش مصنوعی، نرخ ضربان قلب را پیش بینی می کند

کالاسودا - کالاسودا – محققان از داده های شتاب سنج و هوش مصنوعی برای پیش بینی ضربان قلب استفاده می کنند تا طول عمر باطری را افزایش دهند.

چه چیزی میان ساعت های اپل و نوکیا پالس OX مشترک است؟ هر دوی این گجتها از سنسورهای پالس اکسیمتر استفاده می کند که میزان ضربان قلب را با استفاده از PPG و انبساط و انقباض مویرگها بر اساس تغییرات حجم خون اندازه گیری می کند. این ابزار بسیار دقیق به نیروی کمی احتیاج دارد، زیرا مبتنی بر نور است، آنها سیگنالی را بر روی منتشر می کنند که به یک فتودیود بازتاب داده می شود.

یک جایگزین برای صرفه جویی در باتری می‌تواند استفاده از شتاب سنج ها باشد؛ یک سنسور معمولی در گوشی های هوشمند، ساعتهای هوشمند و ردیاب های ورزشی که می‌تواند شتاب غیرگرانشی را اندازه گیری کند.

محققین مرکز سلامت فیلیپس و دانشگاه بریستول، در مقاله ای که در سایت arxiv.org منتشر کرده اند، یک الگوریتم یادگیری ماشینی را ارائه داده اند که می‌تواند ضربان قلب را تقریباً به طور انحصاری با استفاده از سنسورها پیش بینی کند و عمر باطری آن گجت پوشیدنی را افزایش دهد.

محققان نوشته اند که سنسورهای PPG به طور معمول تا ۵۰۰۰ برابر بیشتر از شتاب سنج انرژی مصرف می‌کنند که مانع از عمر طولانی باطری در تکنولوژی گجتهای پوشیدنی می شود. همانطور که  میزان استفاده از شتاب سنج ها در اجزای مختلف افزایش می یابد و تقریبا در هر گجت پوشیدنی یک سنسور ضربان قلب وجود دارد، محققان را علاقه مند به بررسی امکان استفاده از شتاب سنج به عنوان یک ابزار پیشگو برای پیش بینی ضربان قلب می کند.

آنها داده هایی را طی یک مطالعه بالینی از بیماران تحت عمل جراحی قلب گردآوری کردند، محققان از دو مدل یادگیری ماشینی استفاده کردند. اولین مدل یک مدل رگرسیون بود که به طور انحصاری بر روی داده های شتاب سنج متمرکز بود و با نرخ ضربان قلب گجت پوشیدنی هماهنگ شده بود و در تلاش برای پیش بینی نرخ ضربان قلب در آینده بود. مدل دوم که می تواند بر روی واحدهای SHiB اجرا شود، یک رویکرد “یادگیری فعال” را دنبال می کند که  به آنها اجازه می دهد که داده ها را از هر یک از مانیتورهای سلامت با توجه به موقعیت دریافت کند.

این روش می تواند ضربان قلب را با استفاده از جریان داده های شتاب سنج در حالت آنلاین پیش بینی کند و می‌تواند در صورت لزوم نرخ واقعی ضربان قلب را از طریق PPG درخواست کند.

آنها برای کاهش مصرف انرژی، چند راهکار هوشمندانه را مورد استفاده قرار دادند. مدل دوم نیز به این نتیجه رسید که در الگوهای شتاب خاص همانند راه رفتن یا دویدن نرخ ضربان قلب به احتمال زیاد افزایش می یابد و این مدل هوشمندانه تصمیم می‌گیرد که آیا اندازه گیری ضربان قلب با استفاده از داده های شتاب سنج یا داده های اکسیمتر پالس اندازه گیری می شود یا خیر.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

مطالب مرتبط

برو بالا