اخبار

هوش مصنوعی انویدیا نویز عکسها را کاهش می دهد

کالاسودا - کالاسودا – محققان انویدیا، دانشگاه آلتو و MIT از هوش مصنوعی برای کاهش نویز در تصاویر استفاده می کنند.

این تیم با استفاده از ۵۰ هزار تصویر که از مجموعه داده ها ImageNet تا سیستم هوش مصنوعی خود را برای بازسازی عکس ها آموزش دهد و سیستم در این حالت قادر به حذف نویز در تصاویر است، حتی تصاویری که به واسطه نویز زیاد اصلا چیزی از آنها مشخص نیست.

برای آموزش این سیستم هوش مصنوعی که Noise2noise نامیده می شود، سیستم هوش مصنوعی با استفاده از آموزش عمیق یا Deep learning 50 هزار تصویر را از دیتابیس ImageNet گردآوری می کند، هر کدام از این تصاویر به صورت یک تصویر با کیفیت و وضوح بالا بدون نویز است که به صورت عمدی به انها نویزی اضافه می کند. تصاویر ایجاد شده توسط کامپیوتر و تصاویر MRI نیز برای تمرین سیستم Noise2noise به آن داده شد.

روشهای لغو کردن یا کاهش نویز از دیرباز تا کنون مورد استفاده بوده ، اما روشهایی که از یادگیری عمیق استفاده می کنند، پدیده جدیدتری هستند. نویزها می توانند از یک عکس گرفته شده در نور کم به صورت دانه های برف ظاهر شود یا در دیگر عکسها همانند تصاویر پزشکی و تصاویر کامپیوتری و عکس هایی از فضا یافت شود. تصاویر دوربینهای دیجیتالی که اغلب در نور کم و با استفاده از زوم دیجیتال گرفته می شوند اغلب دارای نویز هستند.

در یادگیری Noise2Noise ، محققان امید دارند که این روش می تواند برای روی تصاویر دارای نویز همانند عکاسی ستارگان در شب، عکسی که از غروب خورشید گرفته اید و اسکن های مغزی یا MRI اعمال شود و نویزهای آن را کاهش دهد.

تقریبا ۵ هزار تصویری که از این مجموعه تصاویر به هوش مصنوعی انویدیا داده است، نتایج مناسبی داشت. اما بعضی از انها نیز ظاهری تارتر از تصویر اصلی تحویل دادند، اما همچنان به نظر می رسد که تعریف بازیابی تصاویر میتواند برای این سیستم درست باشد.

جاکوب مانکربرگ محقق انویدیا در این باره می گوید: این یک اثبات برای مفهوم آموزشی است که برای داده های MRI توسط این سیستم به انجام رسیده است. این تحقیق همین هفته در کنفرانس بین المللی یادگیری ماشینی در استکهلم سوئد ارائه می شود.

پیش از این هوش مصنوعی انویدیا قادر بود ویدئوهای ۳۰ فریم بر ثانیه را به فیلم های اسلوموشن ۲۴۰ فریم بر ثانیه تبدیل کند. در فیلمهایی که از آن گرفته شده است، می توانید تفاوت این فیلم ها با هوش مصنوعی و بدون آن را ببینید. با کار با تجزیه و تحلیل دو فریم مختلف و ایجاد یک فیلم میانجی انجام می گیرد که توسط ردیابی حرکت اشیا در یک فریم به فریم بعد منتقل می شود.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

مطالب مرتبط

برو بالا