هوش مصنوعی در وب به کمک افراد کم بینا می‌آید

حدود 350 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به نابینایی یا سایر اشکال اختلال بینایی هستند که مانند انسان‌های معمولی نیاز به استفاده از وب و برنامه‌های تلفن همراه دارند؛ اما با محدودیت‌های مواجه هستند؛ هوش مصنوعی قصد دارد به آن‌ها کمک کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، برای شروع این دو دکمه‌ی نمونه را که ممکن است در یک صفحه وب یا اپ تلفن همراه مشاهده کنید را در نظر بگیرید. هر کدام پس زمینه ساده دارند و شبیه به هم هستند.

اما کنتراست آن‌ها فرق دارد.

متن روی دکمه آبی روشن کنتراست کمی دارد، بنابراین برای افرادی که دارای اختلالات بینایی مانند کوررنگی هستند، کلمه “HELLO” را نمی‌توانند ببیند.

در این میان یک فرمول ریاضی استاندارد وجود دارد که رابطه مناسب بین رنگ متن و پس زمینه آن را تعریف می‌کند و از آن می‌توان استفاده کرد.

اما وقتی صحبت از متن روی پس‌زمینه پیچیده مانند تصویر یا گرادیان می‌رسد، مشکل سخت‌تر می‌شود.

تا به امروز این کار به صورت دستی و با نمونه‌برداری از پس‌زمینه متن در نقاط خاصی و محاسبه نسبت کنتراست برای هر یک از نمونه‌ها انجام می‌شد که زمان بر بود.

به نظر می‌رسد الگوریتم‌های هوش مصنوعی در وب می‌توانند این مشکل را حل کنند.

به عنوان مثال، هوش مصنوعی را می‌توان برای انجام خلاصه سازی متن آموزش داد، که برای کاربران دارای اختلالات شناختی مفید است. یا انجام تشخیص تصویر و چهره، که به افراد دارای اختلالات بینایی کمک می‌کند. یا زیرنویس لحظه‌ای، که به افرادی که دچار آسیب شنوایی هستند کمک می‌کند.

همانطور که جهان در حال تکامل است، هر وب سایت و برنامه تلفن همراه باید از ابتدا با قابلیت دسترسی ساخته شود. هوش مصنوعی در این راستا می‌تواند بسیار مفید باشد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها