آموزش گام به گام وارد کردن صفر قبل از شماره در اکسل

آموزش گام به گام وارد کردن صفر قبل از شماره در اکسل

وارد کردن صفر در اکسل به خصوص در هنگام وارد کردن شناسه و شماره تلفن یکی از بزرگترین مشکلات کاربران اکسل به شمار می رود. در این بخش قصد داریم به بررسی و رفع این مشکل بپردازیم.

اگر از کاربران اکسل هستید بدون شک با این موضوع رو به رو شده اید که زمانی که عدد صفر را قبل از یک سری عدد وارد می کنیم آن عدد حذف می شود، این موضوع بدون شک در بسیاری از موارد باعث اشکالاتی می شود و می تواند زمان زیادی از شما هدر دهد. این مشکل به سادگی برطرف می شود و می توانید به وارد کردن مقادیر مورد نیاز خود بپردازید.

برای برطرف کرد این مشکل از روش های متعددی استفاده می شود و اگر می خواهید از حفظ صفر در ابتدای عبارت وارد کرده خود اطمینان پیدا کنید بهتر است قبل از وارد کردن شماره یک عبارت مشخص را وارد کنید. این کار به اکسل دستور می دهد تا مقدار وارد شده را به عنوان متن ذخیره کند و تمام اعداد وارد شده حفظ می شوند.

در این میان هنگام انتخاب Enter برای تایید یک مثل سبز رنگ در گوشه سمت چپ بالای سلول ایجاد می شود. این مثل نشان می دهد که اکسل در حال بررسی این موضوع است که شما قصد دارید عبارتی را بنویسید یا می خواهید آن را به عدد تبدیل کنید.

برای نمایش لیستی از آن ها می توانید روی نماد الماس کلیک کنید و برای ادامه کار و ذخیره سازی به عنوان متن گزینه Ignore Error را انتخاب کنید. حال مثلث سبز رنگ ایجاد شده باید از بین برود.

چطور عدد صفر را در ابتدای یک سلول اکسل وارد کنیم؟

چطور عدد صفر را در ابتدای یک سلول اکسل وارد کنیم؟

روشی که در بخش بالا مورد استفاده قرار گرفت را باید راحت ترین و متداول ترین روش برای حفظ صفر در ابتدای اعداد دانست با این وجود روش های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از قالب بندی متن می تواند صورت گیرد. این روش از بخش قبلی بسیار کارآمد تر است.

برای انجام این کار باید تمام سلول هایی را که می خواهید به عنوان متن قالب بندی شوند را انتخاب کنید. پس از این کار روی گزینه Home کلیک کنید و در انتهای این بخش گزینه Text وجود دارد و شما می توانید آن را انتخاب کنید.

حال پس از اجرای این کار تمام اعدادی که با صفر آغاز می شوند را می توانید ذخیره کنید. در نظر داشته باشید که پس از اجرای مراحل یاد شده مثلث سبز رنگ باز هم در گوشه سمت چپ قرار می گیرد و شما می توانید با کلیک روی آن و انتخاب گزینه Ignore Error آن را از بین ببرید.

ایجاد فرمت سفارشی برای حفظ عبارت به عنوان عدد

ایجاد فرمت سفارشی برای حفظ عبارت به عنوان عدد

در روش قبلی بسیار عالی هستند و می تواند بسیاری از نیاز های کاربران در این زمینه را برطرف کند. با این وجود در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید از اعداد وارد شده به عنوان فرمت وارد شده استفاده کنید، چه روشی وجود دارد. به عنوان مثال شاید برای شماره شناسه ها باید فایلی را ایجاد کنید. از این رو این شماره شناسه ها دقیقا باید 5 کاراکتر داشته باشند و گاهی ممکن است با دو عدد صفر آغاز شود یک اصلا صفر در آن میان قرار نگیرد.

برای این موضوع باید مانند روش قبلی دامنه سلول هایی که قصد دارید قالب بندی کنید را انتخاب کرده و روی آن ها راست کلیک کنید. حال باید روی گزینه Format Cells کلیک کنید.

در این بخش پنجره ای در اختیار شما قرار می گیرد و در تب Number دسته بندی Custom را انتخاب کنید. در قسمت Type شما می توانید تعداد اعداد مورد نیاز خود برای شناسه را انتخاب کنید. به عنوان مثال قصد دارید تمام اعدادی که وارد می کنید پس رقمی باشد از این رو 5 صفر را نوشته و آن را Ok کنید.

با اعمال تغییرات فوق شما هر عددی را که بنویسید اگر کمتر از 5 رقم باشد قبل از اعداد نوشته شده به تعداد رقم های کمبود صفر نمایش داده می شود. توجه داشته باشید که در این بخش قابلیت های بسیار جالبی در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید آن ها را بر اساس نیاز خود شخصی سازی کنید.

این قابلیت زمانی که قصد دارید شناسه های کالا، شماره ملی، شماره کارت و… را وارد کنید بسیار کاربردی است و اگر در این میان رقمی را فراموش کرده باشید با مشاهده صفر های ابتدای بخش به این موضوع پی می برید و می توانید آن را اصلاح کنید.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها