بررسی یک نوستالژی، واکمن سونی 40 ساله شد

0
926
بررسی یک نوستالژی، واکمن سونی 40 ساله شد

واکمن سونی و نوار کاست، سرگرمی نوستالژیک ظهرهای گرم تابستان بسیاری از بچه های دهه 60 و 70 است که آن روزها سرگرمی تکنولوژیکی جز آتاری و یا در موارد محدودی ویدئوهای VHS نداشتند. اکنون 40 سال از آن روزها گذشته و واکمن سونی 40 ساله شده است.

دلایل محبوبیت واکمن سونی چه بود؟

اول جولای 1979 تاریخی بود که سونی اولین واکمن مدل TPS-L2 را به عنوان Soundabout مشهور بود عرضه کرد و طولی نکشید که این واکمن به فروش مجدد رسید. این واکمن اصلی اولین دستگاه پخش قابل حمل نبود، اما اولین دستگاهی بود که عملیات ضبط کردن را انجام نمی داد. ضبط کننده های کاستی قابل حمل اغلب توسط خبرنگاران استفاده می شود؛ اما این واکمن با سازگاری با هدفون های سبک وزن جدید به طور خاص برای موسیقی طراحی شده بود و در نهایت توانست دنیا را تغییر دهد. پیش از این رادیو ‌های کوچک و قابل حمل ترانزیستوری به بازار آمده بودند، اما با عرضه واکمن بود که افراد امکان یافتند برای اولین بار محتوایی که دوست دارند به آن گوش دهند را خودشان انتخاب کنند.

دلایل محبوبیت واکمن سونی چه بود؟

مشخصات اولین واکمن سونی

طبق گفته نیویورک تایمز، اولین نسخه واکمن حدود یک پوند وزن و حدود 200 دلار قیمت داشت. این واکمن دارای دو جک هدفون و یک دکمه بود که دو نفری از طریق هدفون به یک موسیقی گوش می دادند، می توانستند در حین گوش دادن به هدفون با یکدیگر صحبت کنند و یا با یک میکروفون آواز بخوانند.

تجربه اجتماعی با دیگران حین گوش کردن آهنگ

این اساسا آخرین باری بود که هر کسی نگران این بود که حین گوش دادن به موسیقی در هدفون، تجربه صحبت در دنیای خارج را از دست می دهد، می توانید یک تجربه اجتماعی داشته باشد. بعد‌ها و با گسترش استفاده از سی دی در سالهای 2000 میلادی، واکمن‌ ها به جای نوارکاست قادر به پخش سی دی و مشهور به CDMan بودند و میلیون‌ ها دستگاه از آن ‌ها در سراسر جهان به فروش رفت.اکنون 40 سال از ساخت این دستگاه می گذرد و کم کم به تاریخ پیوسته است.

واکمن این اجازه را داد که افراد در خلوت خود نیز موسیقی گوش کنند و موسیقی را به بخشی از زندگی شخصی خود تبدیل کنند. این یک اختراع تحولگرایانه است که به بخشی از فرهنگ ما تبدیل شده است.

تجربه اجتماعی با دیگران حین گوش کردن آهنگ

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها