اخبار

وقتی سرما قاتل موبایل هوشمندتان می شود

کالاسودا -

کالاسودا_سرما می تواند قاتل موبایل هوشمند شما باشد. این موضوعی است که می تواند برای بسیاری از علاقه مندان به سرما بسیار سخت و ناگوار به نظر برسد.

اما شاید برای شما سوال باشد چه افرادی ممکن است به این قاتل موبایل یعنی سرما علاقه مند باشند؟ پاسخ ساده است.اسکی بازها، افراد علاقه مند به کوه نوردی و کوه پیمایی و …

اما جالب است بدانید همین سرما تبدیل به قاتل موبایل شما می شود. اما چگونه؟ برای پاسخ این سوال اول باید بررسی کنید که از چه نوع باتری در موبایل شما استفاده می شود؟

بسیاری از سازنده‌ها، از باتری‌های لیتیوم-یونی استفاده می‌کنند (که با نام‌های باتری Li-ion و یا LIB شناخته می‌شود). این باتری‌ها اندازه‌های متنوعی دارند اما بیشتر باتری‌های گوشی‌های هوشمند، در اندازه‌های کوچک و فرم مستطیل هستند. در برخی از گوشی‌های هوشمند نیز از باتری‌های لیتیوم-پلیمری استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه ماجرا این است که همین جا به جایی هوا یا  به طور دقیق‌تر دما، می‌تواند در چگونگی جابه‌جایی یون‌ها بین الکترودها موثر باشد. اگر هوا بسیار سرد شود، یونها حرکت نمی‌کنند و باتری کار نخواهد کرد، البته نکته کلیدی این است برای چنین شرایطی، ‌ هوا باید واقعا خیلی سرد باشد.

اگر قرار باشد به سرعت ماجرا را طبقه بندی کنیم موضوع از این قرار است : در دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر، فعالیت باتری متوقف می‌شود. در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر، درصدی از شارژ باتری‌های لیتیوم-یونی تخلیه می‌شود. در دمای بیشتر از صفر درجه سانتی‌گراد، باتری لیتیوم-یونی بدون مشکل شارژ خواهد شد. در دمای بیشتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد، باید از شارژ کردن باتری‌های لیتیوم-یونی بپرهیزید. در دمای بیشتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد، باتری لیتیوم-یونی شروع به تخلیه شارژ می‌کند

بهترین دما برای شارژ باتری‌های لیتیوم‌-یونی بین ۱۰ درجه و ۳۰ درجه سانتیگراد است. در حالی که میزان شارژ مناسب که باید در باتری ذخیره شده باشد، بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است. اگر این توصیه ها را جدی بگیرید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید عمر باتری شما افزایش می‌یابد.

شما چگونه از موبایل خود محافظت می کنید؟ آیا حواستان به سرما و گرما هست ؟

مطالب مرتبط

برو بالا