اخبار

وقتی ویکی پدیا عجیب و غریب می شود

وقتی ویکی پدیا عجیب و غریب می شود|کالاسودا

کالاسودا - وقتی ویکی پدیا عجیب و غریب می شود|کالاسودا

کالاسودا_مدتی است که تعداد صفحات عجیب و غریب ویکی پدیا افزایش یافته است. صفحاتی که گاه به لحاظ محتوا و گاه به لحاظ روایی در وضعیت جالبی قرار ندارند.

شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید، روزانه 50 هزار صفحه با نسخه انگلیسی توسط کاربران ویکی پدیا افزوده می شود. صفحاتی که به طور میانگین تقریبا 800 مقاله جدید را شامل می شوند. اما بخش عجیب ماجرا این است که به ازای این تعداد صفحه، روزانه 400 تا 500 صفحه از محتواهای ویکی پدیا حذف می شود.

این اتفاق از این جهت ناخوشایند است که نشان می دهد روزانه چه میزان انرژی و نیروی کاربران و اینترنت صرف انجام یک دور باطل می شود. بسیاری مقالات به سبب محتواهای نادرست و یا فهرست کار کترهایی که در نرم افزار این سامانه به عنوان ” “فهرست کاراکتر های قابل تعویض”  قرار دارند از فهرست رسمی ویکی پدیا حذف می شوند .

بنابراین روزانه سرنوشت بسیاری از مقالات منتشر شده در ویکی پدیا به گورستان این سامانه ختم می شود .

اگرچه ویکی پدیا را می توان بزرگ ترین دایره المعارف دیجیتال جهان دانست . اما اطلاعات غلط و حتی شبهه آوری که طی سال های اخیر در این سامانه ثبت شده است آنقدر پر تعدادند که گاه به مشکلاتی بزرگ منجر شده اند .

اشتباهات رایجی مثل اطلاعات در مورد مرگ و زندگی افراد و مواردی مشابه را می توان جزو مصطلح ترین مشکلات موجود در این سامانه دانست .

به اعتقاد بسیاری از فعالان عرصه تکنولوژی یکی از عواملی که باعث شده ویکی پدیا طی سال های فعالیتش با مشکلات متعددی در مورد محتواهای خود رو به رو شود،موضوع اعتبار است .

از سوی دیگر برخی معتقدند بسیاری از افرادی که نامشان در این افزونه ثبت شده است، افراد چندان مشهور و مهمی نیستند و  با توجه به اعتبار محلی یا شهرت کاذب در ویکی پدیا ثبت شده اند.

بنابراین بسیاری از صفحات ویکی پدیا هستند که دچار مشکلاتی مثل نقض قوانین کپی رایت، تخریب شخصیت های مختلف و یا حتی نقض استانداردهای جهانی و یا حتی ترکیی از این سه هستند.

بر همین اساس است که مدیران ارشد ویکی پدیا اخیرا اعلام کرده اند که در تلاشند تا از تکنولوژی های پیشرفته برای کاهش مشکلات این افزونه استفاده کنند . هوش مصنوعی که احتمالا دایره اختیارات کاربران را نیز به شدت محدود خواهد کرد .

مطالب مرتبط

برو بالا