ویندوز 10 ایکس چیست و چه تفاوت‌هایی با ویندوز 10 دارد؟

0
130

مایکروسافت از ویندوز 10 ایکس / Microsoft Windows 10X  به عنوان نسخه جدید ویندوز 10 برای دستگاه‌های دارای صفحه نمایش دوگانه مانند Surface Neo مایکروسافت رونمایی کرد؛ اما به نظر می‌رسد این سیستم عامل جدید ویندوز به زودی در بیشتر دستگاه‌ها به کار گرفته می‌شود.

ویندوز 10X بیشتر نرم افزارهای ویندوز را اجرا می‌کند

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، مایکروسافت در رویداد Surface در سال 2019 گفت:ویندوز 10 ایکس از بیشتر برنامه‌های ویندوز پشتیبانی می‌کند. در واقع بیشتر برنامه‌های سنتی ویندوز همانطور که در Windows 10 Home یا Professional کار می‌کنند؛ در این سیستم عامل نیز کار خواهند کرد.

این یک سیستم عامل کاملاً جدید نیست. به نظر می‌رسد ویندوز 10X مبتنی بر سیستم عامل Windows Core است.

برنامه‌ها در Container ها اجرا می‌شوند

در روز ارائه Microsoft 365 در 2020، مایکروسافت جزئیات بیشتری را در مورد ویندوز 10X به اشتراک گذاشت. ویندوز 10 ایکس برنامه‌های دسکتاپ سنتی Win32 را اجرا می‌کند، اما آنها را در یک Container اجرا می‌کند. ویندوز 10X همچنین برنامه‌های پلتفرم جهانی ویندوز (Universal Windows Platform) و برنامه‌های پیشرو وب (PWA) را نیز اجرا خواهد کرد.

تمام برنامه‌های کلاسیک دسکتاپ Win32 در یک Container ترکیبی منفرد اجرا می‌شوند. آن‌ها از سیستم عامل اصلی Windows شما جدا هستند و نمی‌توانند باعث خرابی یا مشکلات امنیتی شوند.

در این میان محدودیت‌هایی برای ویندوز 10 ایکس (Windows 10X) وجود دارد که با این محیط ساده همراه است. نمادهای کاشی، افزودنی‌های File Explorer، برنامه‌های راه اندازی دسک تاپ و ” global hooks” در ماوس و صفحه کلید هنگام استفاده از برنامه در پس زمینه پشتیبانی نمی‌شوند. برخی از نرم افزارهایی که نیاز به دسترسی عمیق به ویندوز دارند به ویژه در بازیهای رایانه‌ای قدیمی‌تر، پشتیبانی نمی‌شوند.

به روزرسانی های سریع‌تر، عمر باتری بیشتر و امنیت پیشرفته

به لطف این سیستم عامل فقط خواندنی، ویندوز هنگام راه اندازی مجدد قادر است به روزرسانی های سیستم عامل را بارگیری کرده و به سیستم جدید ارتقا پیدا کند. مایکروسافت می‌گوید راه اندازی مجدد برای نصب به روزرسانی سیستم عامل، کمتر از 90 ثانیه طول می‌کشد.

همچنین جداسازی و قرار دادن برنامه‌ها در Container باعث افزایش عمر باتری می‌شود. برنامه‌های Win32 از بقیه سیستم جدا می‌شوند و مایکروسافت می‌تواند کارهایی از جمله مدیریت بهتر امور پس زمینه و جلوگیری از کند شدن برنامه‌های را تحت کنترل قرار دهد. و در نهایت، امنیت سیستم عامل بسیار بیشتر شده و افزایش چشمگیری داشته است

این سیستم عامل برای دستگاه‌هایی با دو صفحه نمایش بهینه سازی شده است

به گفته مایکروسافت، ویندوز 10 ایکس رابط طراحی شده و بهینه شده برای دستگاه‌هایی با صفحه نمایش دوگانه مانند Surface Neo است. البته این تنها نظر مایکروسافت در این بازه زمانی است؛ اما ما انتظار داریم ویندوز 10 ایکس/ Windows 10X به زودی در سایر دستگاه‌ها و رایانه‌های شخصی نیز به کار گرفته شود.

Surface Neo مایکروسافت یک دستگاه با دو صفحه نمایش است که با لولا به دو بخش تقسیم شده و شما می‌توانید از آن به صورت تبلت یا لپ تاپ استفاده کنید. علاوه بر سوفیس نئو، در لنوو در CES 2020 دستگاه تاشو ThinkPad X1 خود را با ویندوز 10 پرو راه اندازی کرد اما اعلام نمود به زودی نسخه Windows 10X در آن به کار گرفته می‌شود.

دیگر خبری از کاشی‌های زنده نیست

به نظر می‌رسد بخشی از بهینه سازی سیستم عامل در دستگاه‌هایی با صفحه نمایش دوگانه، حذف Tiles Live است. در Windows 10X یک منوی استارت جدید با یک برنامه ساده قرار داده شده است. در واقع یک منوی استارت با آیکون‌های ساده‌ای از اپلیکیشن‌ها و لانچر وب‌سایت در آن جایگزین شده است.

ترفندهای رابط دو صفحه نمایشی

وقتی شما در یک دستگاه با دو صفحه نمایش، یک اپلیکیشن را راه اندازی می‌کنید، در یک طرف دستگاه باز می‌شود. این قابلیت کمی شبیه به ویژگی Snap ویندوز 10 است؛ برنامه‌ها روی یک صفحه (یا یک طرف دستگاه) باز می‌شوند، نه در هر دو صفحه نمایشگر.

شما می‌توانید پنجره اپلیکیشن را به لبه وسط صفحه نمایش کشانده و آن را رها کنید تا برنامه را در هر دو صفحه نمایش نشان داده شود. مایکروسافت می‌گوید این فقط برنامه را در هر دو صفحه گسترش نمی‌دهد بلکه رابط برنامه را “بهینه سازی می‌کند”. بنابراین می‌توانید به صورت هوشمندانه از هر دو صفحه استفاده کند.

مایکروسافت همچنین صفحه کلید را در یک طرف صفحه نمایش قرار داده و از قابلیت “Wunderbar” رونمایی کرده است، یک نسخه فوق العاده تر از نوار لمسی یا همان تاچ بار MacBook اپل که دکمه‌ها، یک صفحه کلید و حتی یک بخش بزرگی از صفحه نمایش را در بر گرفته که می‌توانید فیلم‌ها را روی آن پخش کنید.

هنوز تا زمان ارائه دستگاه‌هایی با ویندوز 10 ایکس و دو صفحه نمایش، زمان زیادی باقی است. مایکروسافت یک سال پیش از انتشار Surface Neo اعلام کرده است ویندوز 10 ایکس را معرفی می کند، بنابراین توسعه دهندگان زمان کافی برای امتحان کردن آن را داشته و می‌توانند برنامه‌های خود را برای نرم افزار جدید بهینه کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از