آشنایی با ویندوز 10X و تفاوت‌هایش با ویندوز 10

0
۸
ویندوز 10X

ویندوز 10X نسخه‌ی جدیدی‌ست از ویندوز 10 که برای گجت‌های دارای نمایشگر دوگانه، مانند Surface Neo مایکروسافت که به تازگی معرفی‌ شده، طراحی و بهینه شده است. این ویندوز اوایل سال 2020 در دسترس خواهد بود.

ویندوز 10X همان ویندوز همیشگی‌ست

در مراسم Surface مایکروسافت اعلام کرد که ویندوز 10X از اغلب برنامه‌های ویندوز پشتیبانی می‌کند، این سخن به این معناست که تمام برنامه‌های کلاسیک ویندوز دسکتاپ همانطور که روی Windows 10 Home & Professional اجرا می‌شود، روی این ویندوز جدید نیز کار می‌کند. ویندوز 10X یک سیستم عامل کاملا جدید نیست –فقط نسخه‌ایست بهینه شده برای دستگاه‌های دارای دو نمایشگر.

مایکروسافت به سایت معتبر The Verge گفته است که برنامه‌های کلاسیک دسکتاپ روی کانتینر اجرا می‌شود تا مصرف باتری بهینه شود و به میزان قابل توجهی کم شود. ویندوز 10X بر پایه‌ی Windows Core OS خواهد بود.

بهینه‌شده برای گجت‌های تاشو

به گفته‌ی مایکروسافت ویندوز 10X مختصا برای گجت‌هایی طراحی و بهینه شده است که دارای دو صفحه‌ی نمایش هستند، مانند Surface Neo.

Surface Neo گجتی‌ست تاشو با دو نمایشگر –مانند یک لپ‌تاپ، ولی به‌جای کیبورد از یک صفحه‌ی نمایشگر بهره می‌برد. یا به عبارت دیگر مثل دو تبلتی می‌ماند که با لولا به یکدیگر وصل شده‌اند. اگر گجت‌ کنسل شده Courier مایکروسافت را به یاد داشته باشید، چیزی‌ست شبیه به همان.

خبری از کاشی‌های زنده نخواهد بود

به نظر می‌رسد بخشی از بهینه‌سازی این سیستم عامل حذف کاشی‌های زنده باشد. منوی استارت از نو طراحی شده است و در این طراحی جدید فقط آیکون برنامه‌ها را می‌بینیم که به شکل ساده نمایش داده می‌شوند و البته یک مرورگر اینترنت در کنارشان. اوایل امسال بود که این طراحی جدید در اینترنت لو رفته بود.

ویژگی‌های رابط کاربری دوگانه‌

ویندوز 10X

وقتی شما یک برنامه را باز می‌کنید، فقط در یک سمت از گجت اجرا می‌شود. تقریبا شبیه ویژگی Snap در ویندوز 10 –برنامه‌ها به جای آنکه هر دو صفحه را اشغال کند، فقط در یک صفحه (یا یک سمت از گجت) نمایش داده می‌شود. البته شما می‌توانید با کشیدن و انداختن برنامه به لبه میانی گجت، آن را بزرگ کنید طوری که در هر دو نمایشگر نمایش داده شود. مایکروسافت مدعی‌ست که این کار فقط یک بزرگنمایی ساده نیست، بلکه طوری برنامه‌ها را بهینه کرده است که بتوانند از هر دو صفحه به طور هوشمندانه‌ای استفاده‌های جداگانه‌ای داشته باشند.

مایکروسافت همچنین در این مراسم نشان داد که وقتی کیبوردی روی یک صفحه نمایشگر قرار گیرد، ویندوز آن را تشخیص می‌دهد و بلافاصله نوار «Wunderbar» ظاهر می‌شود، که چیزی‌ست شبیه نوار لمسی مک‌بوک‌های اپل، اما پیشرفته‌تر. این نوار دکمه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهد، بسته به جای کیبورد می‌تواند تاچ‌پد باشد و حتی آنقدر جا دارد که می‌توانید یک ویدئو را در آن پلی کنید. البته مایکروسافت می‌گوید این قابلیت فقط برای Neo است، اما احتمالا این ویژگی بخشی از ویندوز 10X و تنها یکی از ترفندهایی‌ست که این ویندوز برای چنین گجت‌هایی خواب دیده است.

ویندوز 10X و گجت‌های تاشو تازه اول راه هستند. مایکروسافت اعلام کرده است که ویندوز 10X را یک سال زودتر از Surface Neo منتشر خواهد کرد و توسعه‌دهنگان حسابی وقت خواهند داشت تا برنامه‌هایشان را با این ویندوز جدید بهینه کنند.

مایکروسافت در وبلاگش نیز از ویندوز 10X گفته و به معرفی آن پرداخته است، اما از جزئیات آن سخنی نگفته است. می‌شود گفت همه چیز تا الان حدس و گمانی بیش نیست پس مثل همیشه باید منتظر ماند تا تکنولوژی خودش را روی گجت‌های جدید به ما نشان دهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از