گوگل برنامه ای جعلی با کاربران میلیونی را از پلی استور حذف کرد

0
235
گوگل برنامه ای جعلی با کاربران میلیونی را از پلی استور حذف کرد

گوگل اپلیکیشن توسعه دهندگانی با نیم میلیارد دانلود را از پلی استور حذف کرده است. برنامه های جهانی گوگل در راستای جلوگیری از طرح تقلب تبلیغاتی این اپلیکیشن ها بوده است.

کلاهبرداری های تبلیغاتی از طریق پلی استور

گوگل فعالیت یک توسعه دهنده بزرگ اندروید به نام Do global را ممنوع کرده و برنامه های این شرکت را از فروشگاه پلی استور حذف کرده است، گوگل متوجه شده بود که این شرکت کلاهبرداری های تبلیغاتی را از طریق پلی استور انجام می داد. تقریبا بیش از 100 اپلیکیشن این توسعه دهنده از برنامه بازار گوگل حذف شده اند و انتظار می رود که در روزهای آینده نیز بقیه اپلیکیشن های این شرکت حذف شوند. برنامه های منتشر شده توسط Do Global که بخشی از آن متعلق به شرکت بزرگ بایدو است، بیش از 600 میلیون بار دانلود در فروشگاه پلی استور داشته اند.

فعالیت های جعلی

در حالی که Do Global اولین توسعه دهنده ای نیست که فعالیت آن در پلی استور ممنوع می شود، برنامه های دیگری نیز پیش از این بوده اند که به علت فعالیت های جعلی و کلاهبرداری از استور رسمی گوگل حذف شده اند. برنامه های Do global علاوه بر پلی استور از پلتفرم AdMob Network نیز حذف شده است. این بدان معنی است که این شرکت دیگر مجاز به فروش محصولات خود از طریق سرویس تبلیغاتی گسترده موبایلی گوگل نیست.

بیانیه گوگل در این خصوص

گوگل در بیانیه ای گفت:«ما مسئولیت خود را به طور جدی برای محافظت از کاربران و تبلیغ کنندگان، و سرمایه گذاری در ابزار و منابع برای مقابله با تقلب و سوء استفاده در سراسر جهان به کار گرفته ایم. ما به طور فعال رفتارهای مخرب را بررسی می کنیم و هنگامی که موارد نقض دار را پیدا کنیم، در راستای جلوگیری از ان اقداماتی را انجام می دهیم که از جمله آن می توان به حذف توانایی توسعه دهندگان برای کسب درآمد از برنامه خود با AdMob یا جلوگیری از انتشار آن ها در پلی استور گوگل اشاره کرد».گوگل اپلیکیشن توسعه دهندگانی با نیم میلیارد دانلود را از پلی استور حذف کرده است

تولید کلیک های جعلی تبلیغاتی

حدف Go Global در پلی استور گوگل پس از یک گزارش به وجود آمد که مشخص شد حداقل 6 برنامه از برنامه های این شرکت شامل کدی است که موجب کلیک کاربر روی تبلیغات می شود، حتی هنگامی که آنها از اپلیکیشن استفاده نمی کنند. تولید کلیک های تبلیغاتی جعلی در حالی که برنامه ها حتی استفاده و اجرا نمی شده اند، یک ترفند برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان بوده است، اما گوگل این برنامه ها را شناسایی و حذف می کند.

این برنامه ها دارای نام های عمومی مانند Selfie Camera و Total Cleaner بودند و به نظر می رسید که این شرکت این واقعیت را که Do Global مالک آنهاست را پنهان کرده و قوانین پلی استور را نقض کرده است. حقیقت این است که DO Global قبلا در فروشگاه Play گوگل حدود ۱۰۰ برنامه داشته است، بسیاری از آنها تحت نام دیگر توسعه دهندگان مانند  Pic Tools Group ذکر شده اند.

چند روز پیش   نیز گوگل در اقدامی جنجالی دو اپلیکیشن پرطرفدار ایرانی یعنی تلگرام طلایی و هاتگرام که در پوسته تلگرام در حال فعالیت بودند را نیز به دلیل جاسوسی از گوگل پلی حذف کرد تا نشان دهد که با کسی شوخی ندارد. چندی پیش تلگرام درباره استفاده کردن از این نسخه‌ ها و ناامن بودن آن‌ها هشدار داده بود و حال به‌ نظر می ‌رسد نوبت به خود گوگل و سیستم عامل اندروید رسیده است تا به کاربران در این رابطه یک هشدار بسیار جدی بدهد. چند شب بعد نیز این کاربران در حالی سراغ گوشی خود رفتند که این اپلیکیشن ها در آن پاک شده بود و گوگل نصب مجدد این برنامه ها را نیز مسدود کرده بود.

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها