اخبار

پهپادها آتش نشان می شوند

کالاسودا - کالاسودا کالیفرنیا یکی از استان های آمریکا است که به سبب موقعیتش در مواقعی از سال با آتش سوزی جنگل ها و مناطق مسکونی مواجه می شود. خبر خوب اینکه از این پس برای خاموش کردن آتش سوزی، پهپادها نیز به کمک آتش نشان ها خواهند آمد.

آتش سوزی های بزرگ کالیفرنیا از این پس از یک تکنولوژی رده بالا یعنی هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپادها برخوردار خواهند شد. این بهترین ابزار برای مبارزه با آتش در فصول گرم و وزش باد کالیفرنیاست که می تواند موجب آتش سوزی های گسترده در این ایالت شود؛ آتش سوزی هایی که مهار برخی از آنها حتی تا ۵۰ روز نیز طول کشیده است.

مهم ترین مسئله در یک حادثه آتش سوزی خاموش کردن آتش در کوتاه ترین زمان ممکن است و یک پهپاد می تواند نقش مهمی در آن داشته باشد. تجهیز کردن این وسایل با دوربین های حرارتی و تشخیص افراد گیرافتاده در آتش از یک نمای کلی و همچنین استفاده از سنسورهای حساس به گاز برای جست و جو در قسمت هایی از ساختمان که امکان ورود به آن وجود ندارد، پهپادها را به یکی از سودمندترین وسایل مورد استفاده توسط آتش نشان ها تبدیل کرده است.

برای درک این موضوع تصور کنید که ساختمانی در طبقه پنجم در حال سوختن است و دود زیاد مانع از این می شود که آتش نشان ها دریابند که فردی آنجاست یا خیر. هواپیماهای بدون سرنشین اما می توانند با یک حسگر حرارتی آن را تشخیص دهند. به این صورت که تصویر واضحی از موقعیت فردی که در آنجا گیر افتاده به آتش نشان ها داده و آنها را به یاری اش می برند.

استفاده از پهپاد به صورت آزمایشی

استفاده از این پهپادها برای خاموش کردن آتش به صورت آزمایشی در ایستگاه آتش نشانی منلو پارک در کالیفرنیا به انجام رسید و نشان داد که چگونه تعداد زیادی از آتش نشان ها می توانند از تکنولوژی تصویربرداری این پهپادها برای عملیات جست و جو و نجات استفاده کنند. منلو پارک در قلب دره سیلیکون واقع شده و مکان خوبی برای آزمایش تکنولوژی های جدید است. همچنین این عملیات از فیس بوک برای خرید هواپیماهای بدون سرنشین و دوربین های حرارتی کمک های مالی دریافت می کند.

این عملیات های آزمایشی می تواند هنگام وقوع حادثه تیم آتش نشانی را آماده مقابله کند، چرا که این فصل، فصل آتش سوزی در کالیفرنیاست و هزاران آتش نشان می توانند درگیر این مسئله شوند، مانند آتش سوزی مجتمع مندوزینو که حدود ۴۲۳ هزار هکتار آتش گرفت، ۱۶۰۰ سازه را تخریب و جان هفت نفر را گرفت.

مهم نیست که این پهپادها برای این کار کوچک هستند؛ مهم این است که به یک ابزار ارزشمند برای آتش نشان ها و ایمن کردن تهدیدات و کاهش ریسک قرار گرفتن در معرض شرایط خطرناک تبدیل شده اند. برخی از آنها به فناوری لیدار مجهز شده اند که از نور پالس برای اندازه گیری فاصله ها استفاده می کنند و نقشه های دقیق سوختن را به صورت سه بعدی طبق بیشترین گسترش نشان می دهند.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا فناورانه زندگی کنید

مطالب مرتبط

برو بالا