پژوهشگران کانادایی پیام رمزگذاری شده کوانتومی منتشر کردند

0
۱
پژوهشگران کانادایی پیام رمزگذاری شده کوانتومی منتشر کردند

پژوهشگران کانادایی پیام رمزگذاری شده کوانتومی منتشر کردندکالاسودا-پژوهشگران کانادایی نوعی پیام رمزگذاری شده در هوا منتشر کردند . پیامی که با هدف شناسایی هر نوع شیء متحرک موجود در فضا انتشار یافته است.

بر قراری ارتباط با بیگانگان، فضایی ها و موجودات ناشناخته، جزو اولویت های بسیاری از دانشمندان محسوب می شود. درواقع سال هاست که در غالب فیلم های علمی تخیلی شاهد مواردی از ارتباط انسان و موجودات بیگانه هستیم. با این وجود، روش های امروزی برای برقراری ارتباط بسیار گسترده تر از روش های قدیمی محسوب می شوند.

این روزها نیز ،پژوهشگران دانشگاه اوتاوا موفق شده اند  نوعی پیام رمز گذاری شده کوانتومی را از طریق هوا در سطح شهر منتشر کنند که ماهیتی مهم. دارد.

این پیام رمز گذ اری شده در ظشرایط جوی نرمال منتشر شده است . این نخستین باری است که محققان نشان داده اند هر بیت اطلاعات به ازای فوتون را می توان در محیطی این چنین ارسال کرد. پدیده مذکور به عنوان 4D Quantum «رمزگذاری۴ بعدی» نامیده می شود.

 در این پژوهش جالب و هیجان انگیز ، پژوهشگران نوعی فرایند رمزگذاری ۴ بعدی کوانتومی میان دو ساختمان شهری ایجاد کردند. فاصله این ساختمان ها از یکدیگر ۳ کیلومتر بود. به گفته آنان می توان به تدریج با کمک این روش و به کارگرفتن اشیای متحرک مانند هواپیما یا ماهواره های فضایی  در زمین ارتباط برقرار کرد.

 در جریان این برنامه، دو فوتون، هر کدام حاوی ۲ بیت اطلاعات، رمزگذاری شدند.این روند بعد افزوده ای از فرایند رمرگذاری است که سیستم های پیشرفته تری در مقایسه با رمزگذاری ۲ بعدی می سازداز آنجا که برای رمزگذاری یک حرف به بارگذاری ۸ بیت اطلاعات نیاز است، اضافه کردن اطلاعات به ازای هر فوتون انتقال آن را سرعت می شود.

این برنامه شگفت انگیز پیامدهایی جالب توجه نیز دارد که در حال حاضر در دست بررسی هستند. پیامدهایی که هم علمی هستند و هم سرگرم کننده.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از