اخبار

چالش جدید مدیران شرکت های چندملیتی فناوری با ترامپ

چالش جدید مدیران شرکت های چندملیتی فناوری با ترامپ|کالاسودا

کالاسودا- چالش جدید مدیران شرکت های چندملیتی فناوری با ترامپ|کالاسودا

کالاسودا_بسیاری از شرکت های حوزه تکنولوژی نسبت به تصمیم های اخیر دونالد ترامپ با ارسال نامه ای سرگشاده واکنش منفی نشان دادند.

روزی نیست که گروهی از فعالان حوزه کسب و کار و تکنولوژی ایالات متحده نسبت به تصمیم گیری و البته جهت گیری های دونالد ترامپ واکنش نشان ندهند.

امروز نیز، بسیاری از مدیران ارشد شرکت های تکنولوژی با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواستار حفظ برخی قوانین مدنی ایالات متحده شدند.

قوانینی که از حقوق مهاجران و به ویژه حقوق مهاجران شاغل در ایالات متحده د فاع می کند. .به عبارت دیگر این نامه با هدف جلوگیری از لغو یک برنامه حفاظت از مهاجران در آمریکا موسوم به DACA تنظیم وامضا شده است .

اما هدف اصلی از امضای این نامه چیست ؟ هدف اصلی اجرای برنامه مذکور کمک به مهاجران کم سن و سالی است که وارد خاک ایالات متحده می شوند،استعداد و توانایی های قابل توجهی هم دارندف اما در سایهن قوانین دست و پا گیر ایالتی یا از خاک آمریکا رانده می شوند و یا آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی گیرند.

به نظر می رسد طی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما شرایط برای مهلجران بسیار ایده آل بوده . اجرای برنامه مذکور از سال 2012 آغاز شد و بر طبق آن دولت اوباما به مهاجران زیر 16 سال که بدون در دست داشتن اسناد و مدارک مورد نیاز وارد خاک ایالات متحده می شدند اجازه می داد تا مجوز کار دریافت کنند.

بر طبق این مصوبه دولت آمریکا مهاجران می توانستند داخل خاک کشور باشند و هیچ نهاد دولتی حق استرداد انها به کشور مبدا را نداشت. مجوز صادر شده بر اساس این برنامه هر دو سال یک بار تمدید می شد و بر اساس آمار موجود تاکنون حدود 800 هزار مهاجر از مزایای این برنامه بهره مند شده اند.

آنان در نامه خود نوشته اند بیش از 97 درصد از افراد مهاجر از طریق این برنامه به مدرسه رفته و به بازار کار پیوسته اند و 5 درصد از آنها کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند. همچمنین 65 درصد وسیله نقلیه خریده و 16 درصد توانسته اند اولین خانه شان را بخرند. نکته مهم اینکه حداقل در 72 درصد از شرکت هایی که بر طبق بررسی های مجله فورچون جز 25 شرکت برتر فهرست 500 تایی مجله مذکور محسوب می شوند، کارکنانی از این 800 هزار نفر وجود دارند.

اما این قانون دقیقا جزو ده ها قانونی بود که از دید ترامپ معتبر و مثبت نیستند و حتی طی مبارزات انتخاباتی خود به هوادارانش وعده می داد که قوانین اینچنینی را لغو کند.

 بسیاری از شرکت های شناخته شده  تکنولوژیک جهان، از کارمندان مهاجر باهوش و مستعد سود می برند و بر همین اساس است که مدیران عامل شرکت های آمازون، فیس بوک، توییتر، اپل، گوگل، دراپ باکس، ایربی ان بی، فیت بیت، فوراسکوئر، لینکدین، لیفت، نتفلیکس، نت گیر، پاندورا، تامبلر، تسلا و اوبر وجود دارند.

با توجه به این که تعداد شرکت های امضا کننده این نامه به صدها تن می رسد، می توان انتظار داشت بازتاب این نامه فراتر از حد انتظار باشد.

 

مطالب مرتبط

برو بالا