چرا اینترنت قطع شد؟

0
175

اینترنت چندی پیش قطع شد و شایعات حول قطعی عمدی آن جدیت گرفت.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، اینترنت چند روز پیش دچار اختلال شد و شایعه ها مبنی بر قطع عمدی آن جدیت گرفت. برخی ها مدعی شدند که این قطعی برای تست شبکه ملی اطلاعات بوده است.

در پاسخ به این شایعه ها، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ۱۲ مرداد اعلام کرد که اتفاقی که افتاده بود و ممکن است تکرار شود این است که برخی لینک‌های ارتباطی ما با تأمین‌کننده‌های اینترنت در خارج از کشور قطع شد. آن اتفاقی که افتاد این بود که اینترنت دو تأمین‌کننده‌ خارجی، به دلیل قطعی فیبر ایجاد شده در اروپا قطع شد. با اینکه تلاش کردیم توزیع مناسبی داشته باشیم اما این دو مسیر در یک نقطه اروپایی روی‌هم افتادند و وقتی قطعی اتفاق افتاد انگار ورودی دو مرز ما به‌طور کامل قطع شد. این اتفاق خیلی نادر و البته خارج از اراده ما و تأمین‌کننده بود. شرکت تأمین‌کننده‌ ظرفیت هم که یک شرکت اروپایی بود (و مستقیم با ما قرارداد ندارد) درنهایت ناچار به عذرخواهی و جبران خسارت شد.

اما مصاحبه روزهای اخیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کمی سو تفاهم در این باره ایجاد کرد. آذری جهرمی در بخشی از مصاحبه خود با ایرنا اعلام کرد که قطعی اینترنت در ایران برای مانور شبکه ملی اطلاعات بوده است.

پس از آن، در توئیتر یک کاربر این مصاحبه رو منتشر کرد. سپس سجاد بنابی در پاسخ به این ادعا در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: هیچ‌گاه اینترنت مردم برای تست شبکه ملی قطع نشده و نخواهد شد. برخی مراجع در ارزیابی تاب‌آوری شبکه ملی در برابر تحریم‌ها، بعضاً اینترنت بانک‌ها یا شبکه انرژی را قطع و تداوم خدمت را بررسی کردند. نادان نیستیم که تحریم‌های ناموفق آمریکا را ما به مردم و شرکت‌های ایران تحمیل کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از