اخبار

چرا باید از شارژ ۱۰۰ درصدی موبایل  ترسید؟!

کالاسودا- کالاسودا_شارژ ۱۰۰ درصدی موبایل را می توان یکی از موضوعاتی دانست که برای همه مهم است. اما شارژ ۱۰۰  درصدی موبایل همیشه خوب نیست. درواقع احتمال دارد حتی شارژ ۱۰۰ درصدی موبایل ترسناک هم باشد. این موضوعی است که برای بسیاری از افراد ناشناخته مانده است.

اما چرا شارژ ۱۰۰ درصدی گوشی خطرناک است؟ گروهی از پژوهشگران معتقدند وقتی  باتری گوشی به صورت کامل شارژ شده باشد گاز بیشتری نسبت به باتری که ۵۰ درصد شارژ دارد، متصاعد می‌کند.

سال ها است که گوشی‌های موبایل تکیه گاه خود را باتری‌های لیتیوم یون/پلیمر قرار داده اند و اگر چه این تکیه گاه ارزش‌های وجودی بسیاری دارد، اما گاهی این نوع شارژ مخاطراتی را برای موبایل ایجاد می کند. درواقع باتری‌ها هم عمری دارند که با پایان آن دیگر مانند گذشته سرویس نمی‌دهند.

خوشبختانه این پایان علائمی دارد که با آگاهی از آن به سرعت و سهولت می‌توانیم سلامت باتری را بسنجیم. اما اگر عادت دارید که از گوشی های خود به طور مدام استفاده کنید حتما بارها با مشکل خالی شدن باتری به طور کامل روبه رو شده اید .

با این وجود به نظر می رسد شارژر ۱۰۰ درصدی موبایل نیز چندان ایده آل نیست . به طور سالانه حدود ۲ میلیارد دستگاه گوشی در سطح جهان تولید می‌شوند و یافته جدید دانشمندان زنگ خطر در این زمینه را به صدا در آورده است.

جالب است بدانید که بر اساس تحقیق جدیدی که در دانشگاه شینگهوای چین انجام شده است، دانشمندان چینی معتقدند در بین این گاز‌ها مونوکسید کربن علاوه بر آلودگی محیط زیست، اثر مخرب بیشتری بر روی پوست و چشم انسان دارد.

اما خطرات متعدد شارژ ۱۰۰ درصدی گوشی شامل این موارد است :

داغ شدن باتری‌ها

انفجار گوشی‌ها

خطر آتش گرفتن گوشی ها

همه این موارد را در حالی به شما اطلاع می دهیم که اغلب کاربران از اثرات داغ کردن بیش از حد گوشی و شارژر و استفاده از شارژر‌های بی کیفیت بی اطلاع هستند .

حتی در تحقیقی که در این زمینه، انجام گرفته بر روی بیش از ۲۰۰۰۰ باتری لیتیوم یونی آزمایش حرارت انجام شده که پس از انفجار آن‌ها دانشمندان متوجه متصاعد شدن مقادیر زیادی از گاز‌های سمی در فضا شده اند.

پژوهشگران امیدوارند با علم به این خطر بالقوه، کارشناسان امر راهی برای غلبه بر این معضل خطرناک بیایند تا جان انسان‌ها بیش از این در معرض این خطر خاموش نباشد.

اما با همه این ها، آیا شما واقعا حواستان هست که موبایل خود را پیش از شارژ ۱۰۰ درصدی از برق بکشید؟ اصلا این کار سودی دارد؟ اگر از آتش گرفتن موبایل می ترسید، می توانید دور این کار را خط بکشید. اما اگر فکر می کنید قرار نیست هیچ اتفاقی بیفتد در روش شارژ خود مختارید.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در ساعت ۹ هر شب به آخرین اخبار حوزه تکنولوژی گوش دهید

مطالب مرتبط

برو بالا