چرا متاورس در حال شبیه شدن به وب 2 است؟

متاورس

این روزها آینده اینترنت برای بسیاری از فناوری‌ها مهم است؛ از “Web3” مبتنی بر بلاک چین گرفته تا حدس و گمان در مورد اینکه چگونه ممکن است از طریق جهان‌های مجازی به هم پیوسته که “متاورس” را تشکیل می‌دهند، زندگی کرد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، از میان این دو موضوع، بحث‌های Web3 چالش‌برانگیز بوده است.

با توجه به ماهیت آشکارا مالی Web3 و پایه و اساس آن در فناوری‌های بلاک چین، اکوسیستم Web3 مملو از مشکلاتی ناشی از بازار نزولی ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری‌ها یا خرابی‌های مختلف و کاهش علاقه به برنامه‌هایی مانند NFT است.

تا حدی که، طرفداران Web3 به طور فزاینده‌ای به دنبال متاورس به عنوان مسیری معتبر برای برگرداندن بلاک چین به جریان اصلی هستند.

با این حال، وضعیت کنونی متاورس بسیار شبیه به Web2 است تا Web3.

در ابتدا بهتر است بدانید Web3 و متاورس مفهوم یکسانی ندارند و به یکدیگر وابسته نیستند.

دوم، اگرچه بسیاری از ویژگی‌های Web3 نسبت به وب 2 بهتر است؛ اما متمرکزتر است.

ظهور رسانه‌های اجتماعی و سایر محتوای تولید شده توسط کاربر، Web2 را تعریف می‌کند، زیرا شرکت‌های فناوری موفق در این دوره کارها را در اینترنت بسیار آسان کردند.

در این بین Web2 ارزش زیادی پیدا کرد؛ زیرا نیازهای اساسی انسان را برآورده می‌کرد.

همان بازاریابان یا سازندگانی که می‌توانند به راحتی در این پلتفرم‌ها کار کنند، معمولاً در برنامه‌های محبوب Web3، مانند NFT، موانع نسبتاً بیشتری دارند.

نه تنها فرآیند ورود مصرف کنندگان به فناوری غیرمتمرکز قابل توجه است، بلکه از آنجایی که NFT ها به طور ضمنی به عنوان ابزار مالی در نظر گرفته می‌شوند؛ شرایط سخت‌تر است.

به همین دلیل آینده Web3 به گونه‌ای شکل می‌گیرد که نه تنها به نیازهای اساسی انسان توجهی نمی‌کند، بلکه به طور کلی مانعی برای اعتماد جامعه به فناوری می‌شود.

مشکلاتی که حل می‌شوند کاملاً بر نیازهای بیرونی مانند پاداش‌های مالی متمرکز هستند و اصلاً بر نیازهای درونی مانند ارتباط انسانی، رضایت، لذت سرگرمی یا موارد دیگر متمرکز نیستند.

البته هیچ یک از این دلایل نباید به عنوان تأییدی برای پلتفرم‌ها یا مدل Web2 یا رد کامل مدل Web3 باشد.

اما اگر شرایط همینطور باقی بماند، به همان دلایلی که پلتفرم‌های Web2 برجسته شدند، گرایش طبیعی به سمت مدل Web2 وجود خواهد داشت.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها