چرا نمی توان از تلویزیون به جای مانیتور استفاده کرد؟

تلویزیون و مانیتور کامپیوترها شباهتهای زیادی به هم دارند و اکثرا تکنولوژی مشابهی در پنلهای آنها استفاده شده است. شما معمولا می توانید از یک تلویزیون برای کامپیوترتان بهره ببرید ولی قطعا تلویزیونها برای بازار متفاوتی ساخته شده اند و کاملا با مانیتورها یکی نیستند. از همین رو دراین گزارش قصد داریم تا تفاوت های موجود میان تلویزیون و مانیتور را مطرح کنیم:

تفاوتهای تلویزیون و مانیتور

تفاوت در اتصالات

هم تلویزیون و هم مانیتورهایی که در دهه اخیر ساخته شده اند، ورودی HDMI دارند. HDMI صنعتی استاندارد برای سیگنالهای ویدیویی است که می توان این تکنولوژی را برروی تمام دستگاه هایی که خروجی ویدیویی دارند ببینید؛ از روکو گرفته تا کنسولهای بازی و کامپیوترها. از نظر تکنیکی اگر به دنبال نمایشگری هستید تا چیزی را به آن متصل کنید، هم تلویزیون و هم مانیتور جوابگوی نیاز شما خواهند بود.

مانیتورها معمولا اتصالات دیگری هم دارند، مثل پورت Display که رزولوشن های بالاتر را ساپورت می کنند. تلویزیونها معمولا چندین ورودی HDMI دارند که بتوانید تمام دستگاه هایتان را به یک نمایشگر وصل کنید؛ ولی معمولا در مانیتورها تنها می توان در یک زمان مشخص یک دستگاه را متصل کرد.

دستگاه هایی مثل کنسولهای بازی، معمولا فایلهای صوتی شان را توسط HDMI می فرستند ولی مانیتورها معمولا اسپیکر ندارند و به ندرت می توان مانیتوری با اسپیکر یافت. به همین خاطر معمولا یا باید هدفون داشته باشید و یا از اسپیکرهای جداگانه استفاده کنید. اما اکثر تلویزیونها اسپیکر دارند

تلویزیونها خیلی بزرگتر هستند

یکی دیگر از تفاوتهای بارز و مشخص بین تلویزیون و مانیتور در سایز نمایشگر آنهاست. تلویزیونها اکثرا از 40 اینچ به بالا هستند ولی اکثر مانیتورها بین 24 تا 27 اینچ سایز دارند. کاربرد تلویزیون این است که از تمامی نقاط اتاق بتوان آن را تماشا کرد و درنتیجه فضای بزرگتری را هم اشغال می کند.

البته این مشکل بزرگی نیست؛ چرا که بسیاری افراد، نمایشگرهای بزرگ را ترجیح می دهند؛ ولی بحث رزولوشن بحث مهمی است؛  رزولوشن تلویزیون 40 اینچی، 1080p است و زمانی که به آن نزدیک می شوید، تصویر تار می شود و البته از فاصله دورتر کیفیت تصویر مشکلی ندارد. اگر قصد دارید تا از یک تلویزیون بزرگ به عنوان مانیتور اصلی کامپیوترتان استفاده کنید، به دنبال یک تلویزیون پنل 4K باشید.

برعکس این مورد هم وجود دارد؛ استفاده از یک مانیتور کوچک به جای تلویزیون سالن نشیمن.این کار شدنی است ولی تلویزیونی با سایز متوسط 1080p قیمتی برابر با یک مانیتور کامپیوتر دارد.

مانیتورها برای تعامل ساخته شده اند

تقریبا مشخص است که شما از تلویزیون برای چه کارهایی استفاده می کنید؛ اما مانیتور به کامپیوتر شما متصل است و دائما با آن در تعامل است. بنابراین مانیتورها برای فوکوس برروی تصاویری بهتر و با کیفیت تر از فیلمها ساخته شده اند.

برای درک بهتر قضیه بهتر است بدانید که چطور اکثر تلویزیون و مانیتور ها کار می کنند. ابزارهای متصل به تلویزیون و مانیتور (مثل کامپیوتر یا جعبه کابل)، هر ثانیه چندین تصویر را به نمایشگر می فرستند و سیستم الکترونیک نمایشگر به پردازش این تصاویر می پردازد و با اندکی تاخیر به نمایش می گذارد که این اصطلاحا تاخیر ورودی پنل نامیده می شود.

تصویر بعد از پردازش، به پنل LCD ارسال می شود.  پنل هم به کمی زمان نیاز دارد تا تصویر را رندر کند؛ چرا که پیکسلها دائما درحال تغییر هستند. اگر سرعت آن را کم کنید، می توانید ببینید که برای رفتن از یک تصویر به تصویر بعد در تلویزیون، تصویر تدریجا ناپدید می شود. این را زمان پاسخ پنل می نامند که گاهی با تاخیر ورودی اشتباه گرفته می شود.

تاخیر ورودی در تلویزیونها مسئله مهمی نیست؛ چرا که تمام محتوا از قبل از آن آماده شده اند و شما هیچ ورودی ای را تامین نمی کنید. زمان پاسخ پنل هم زیاد مهم نیست؛ چرا که معمولا از محتوای 24 یا 30 فریم برثانیه استفاده می کنید که زمان زیادی برای رندر کردن این تصاویر نیاز نیست.

ولی درهنگام استفاده از کامپیوتر، این موضوع محسوس تر خواهد بود. تلویزیونی با زمان پاسخ بالا، برای نمایش بازی 60 فریم برثانیه مخصوص دسکتاپ، ممکن است تصاویری تار به نمایش بگذارد و یا حتی تصاویر به شکل شبح های مصنوعی به نظر بیایند. چرا که زمان بیشتری را برای هر فریم مصرف می کند.

بیشتر بخوانید: تفاوت انواع صفحه نمایش LCD، LED، OLED، AMOLED و پلاسما

اگر تاخیر ورودی پنل زیاد باشد، شاید وقفه ای بین زمان تکان دادن موس و دیدن حرکت آن بر روی نمایشگر را حس کنید و این واقعا دلسرد کننده است؛ حتی اگر مشغول انجام بازی هم نباشید، تاخیر ورودی و زمان پاسخ تاثیر زیادی برروی داشتن یک تجربه منفی خواهد گذاشت.

البته همه تلویزیون ها به چنین مشکلاتی برنمی خورند و همه مانیتورها هم به صورت خودکار گزینه های بهتری نیستند. این روزها بسیاری از تلویزیونها برای کنسولهای بازی ساخته می شوند و حتی برخی مدلهای تلویزیون حالت “Game Mode” دارند که دراین حالت، بسیاری از پردازشهای نامرتبط خاموش شده و پاسخگویی پنل سریعتر می شود تا بتواند با مانیتور رقابت کند.

همه اینها بستگی به مدل تلویزیون و مانیتور ی دارد که شما خریداری می کنید. اما متاسفانه درهر دو مورد،مشخصاتی مثل زمان پاسخ پنل به اشتباه تفسیر می شوند و تاخیر ورودی پنل به ندرت تست یا ذکر می شود. در نتیجه بهتر این است که شما نظرات شخص سومی را شنیده و یا با فرد دیگری مشورت کنید تا بتوانید اطلاعات دقیق تری به دست بیاورید.

تلویزیون ها برای تلویزیون بودن ساخته شده اند

اکثر تلویزیون ها تیونرهای (میزان کننده) دیجیتالی دارند که می توانید از آن برای اتصال تلویزیون به آنتن و یا شاید یک کابل کواکسیال ساده بهره ببرید. در حقیقت در آمریکا نمی توانید تلویزیونی را بدون یک تیونر دیجیتال تلویزیون خریداری کنید.

اگر عضویت یک تلویزیون کابلی را دارید، باید یک ست تاپ باکس داشته باشید که نقش تیونر را ایفا کند. پس در نتیجه برخی سازندگان این تیونر را حذف می کنند تا کمی در پول صرفه جویی کنند. اگر یک تلویزیون تیونر نداشته باشد، معمولا “نمایشگر Home theater” یا “Big format Display” نامیده می شود و نه یک تلویزیون.

البته این دستگاه ها هم زمانی که به جعبه کابل متصل می شوند، درست کار می کنن ولی بدون یک کابل قادر به دریافت نیستند و شما نمی توانید آنتن را مستقیما به آنها وصل کنید.

ولی مانیتورها هرگز تیونر ندارند. اما اگر یک جعبه کابل با یک خروجی HDMI دارید، می توانید آن را به مانیتور وصل کرده و تلویزیون کابلی را تماشا کنید. به یاد داشته باشید که اگر مانیتورتان اسپیکر ندارد، به یک اسپیکر خوب نیاز خواهید داشت.

اخیرا شما می توانید به صورت تکنیکی از طریق کامپیوتر به تلویزیون متصل شوید و بدون آنکه مشکل سازگاری داشته باشید، از آن استفاده کنید.

اگر به این فکر می کنید که از یک مانیتور به جای تلویزیون استفاده کنید، باید بدانید که نمی توانید بدون یک جعبه اضافه، آن را تبدیل به تلویزیون کنید. ولی کاملا شدنی است که یک اپل تی وی یا روکو را به آن وصل کنید تا نت فلیکس را تماشا کنید؛ البته اگر برایتان مشکلی نیست که تصویر را درابعاد کوچکتری و بدون اسپیکرهای مفصل ببینید.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها