چرا هوش مصنوعی در امنیت سایبری تحول چندانی به وجود نیاورده است؟

0
1391

در این مقاله خواهیم دید که چرا ورود هوش مصنوعی به حوزه‌ی امنیت سایبری، تحول چندانی به وجود نخواهد آورد.

به گزارش کالاسودا و نقل از Venturebeat، باوجوداینکه تکنولوژی هوش مصنوعی برخی در حال متحول کردن حوزه‌ی امنیت سایبری است، انسان‌ها همواره نقشی بسیار مهم و اساسی در نقطه‌ی تقاطع بین این دو مبحث دارند.

در حقیقت حوزه‌ی امنیت سایبری تقریباً به‌طور کامل از عوامل انسانی تشکیل‌شده است. عوامل انسانی که در نقش مهاجمین، اهداف نرم و مدافعین امنیتی ظاهر می‌شوند.

حتی بدون حضور تکنولوژی هوش مصنوعی در این عرصه، میدان نبرد سایبری همچنان پر از کاربران ناآگاه و کاربران باتجربه است که هرکدام از آن‌ها در جایگاه خاص خود قرارگرفته است.

در حقیقت اضافه کردن هوش مصنوعی به این معادله‌ی کمابیش ساده، همه‌چیز را تا حد زیادی پیچیده‌تر می‌کند.

بااین‌حال پیش از ادامه باید یک موضوع را درک کنیم. باوجوداینکه نیرو‌های مهاجم یا همان هکر‌ها معمولاً از عوامل انسانی و اشتباهات آن‌ها برای پیشبرد کار‌های خود استفاده می‌کنند، حملات سایبری معمولاً روی خود این عوامل انسانی و افراد مشخص تمرکز نمی‌کنند.

یک حمله‌ی سایبری وقتی رخ می‌دهد که یک عامل انسانی که نقش هکر را دارد، از پشت سیستم خود در یک مکان، تهاجمی را علیه نیروهای انسانی مدافع و سیستم‌های آن‌ها در مکانی دیگر ترتیب می‌دهد.

با در نظر داشتن این مفهوم دینامیک، متوجه خواهید شد که چرا اضافه کردن یک‌لایه از هوش مصنوعی به این معادله، لزوماً آن‌را به هم نخواهد زد.

یکی از نکات مهم این است که عوامل انسانی در حوزه‌ی امنیت سایبری، قابل جایگزین کردن نیستند. در حقیقت هوش مصنوعی در دوران فعلی، زیادی توسط انسان‌ها دست بالاگرفته می‌شود و آن‌قدرها هم هوشمند نیست.

چیزی که هوش مصنوعی دست‌کم تا مدت‌های مدید قادر به جایگزین کردن آن نیست، خلاقیت، ابداع، هوشمندی و قدرت درک موجود در انسان‌هاست.

اما نکته‌ی مهمی که در مورد عوامل انسانی در میدان نبرد سایبری وجود دارد، اشتباهات آن‌هاست.

همین موضوع هم باعث می‌شود مدافعین انسانی در نقطه‌ای از نبرد، به اهداف نرمی برای هکر‌ها تبدیل شوند.

حتی اصل مهمی در این رابطه وجود دارد که می‌گوید مهم نیست یک در تا چه حد مخفی یا مستحکم و غیرقابل‌عبور است. شما فقط باید کسی را پیدا کنید که کلید باز کردن آن در را دارد.

فراموش نکنید که این کلید‌ها همیشه در دست عوامل انسانی هستند و بخشی از انسان بودن هم قابلیت فریب خوردن و اشتباه کردن است.

همین موضوع هم انسان‌ها را همیشه به اهداف نرم هکر‌ها تبدیل کرده است.

ممکن است به نظر برسد که با توجه به ضعف عوامل انسانی در این حوزه، اضافه کردن هوش مصنوعی می‌تواند تمام مشکلات را برطرف کند.

بااین‌حال حقیقت این است که حتی هوش مصنوعی هم پتانسیل فریب خوردن و آلوده شدن را دارد.

پس بااینکه انسان‌ها ضعیف‌ترین حلقه‌ی این زنجیره هستند، واردکردن هوش مصنوعی هم به این زنجیره، فقط آن‌ها کمی ضعیف‌تر می‌کند.

با وجود تمام این حرف‌ها، یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد هکر‌ها وجود دارد و آن‌هم این است که هدف آن‌ها در 99% مواقع، صرفاً پول است.

در حقیقت هکر‌ها همیشه از ساده‌ترین، ابلهانه‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر‌ها به اهداف خود می‌رسند. دلیل آن‌هم این است که یک هکر همیشه پول را در اولویت قرار می‌دهد و سعی می‌کند تا حد ممکن به‌صرفه عمل کند.

به‌این‌ترتیب با اضافه شدن هوش مصنوعی به این معادله، هکر‌ها از آن استفاده خواهند کرد تا حملات خود را به ساده‌ترین شکل ممکن ترتیب دهند.

در حقیقت هکر‌ها تا حد بسیار زیادی تنبل هستند و به‌احتمال‌زیاد، نهایت کاری که با استفاده از هوش مصنوعی انجام دهند این است که ایمیل‌های فیشینگ واقعی‌تری ترتیب دهند.

درمجموع می‌توان گفت صرف‌نظر از اینکه هوش مصنوعی در جبهه‌ی هکر‌ها استفاده شود یا در جبهه‌ی مدافعین، هر دو جبهه‌ی نبرد همواره روی عوامل انسانی تمرکز خواهند داشت.

برخلاف چیزی که در فیلم‌ها می‌بینید، هیچ برنامه‌ای وجود ندارد که ناگهان خودآگاه شده و با در دست گرفتن کنترل، حملاتی را بر اساس میل خودش ترتیب دهد. این عوامل انسانی هستند که این برنامه‌ها را تنظیم کرده و طرح‌ریزی می‌کنند.

درنهایت، حتی اگر هوش مصنوعی به کمک هکر‌ها و یا مدافعان بیاید، عوامل اصلی همچنان انسان‌ها هستند.

شاید ابزار‌های حمله و دفاع به‌مرورزمان تغییر کنند، اما یک میدان نبرد همیشه از یک عامل انسانی مهاجم و یک عامل انسانی مدافع تشکیل‌شده است و این معادله هیچ‌گاه به هم نخواهد ریخت.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از