چرا پیامک‌ها کوتاه هستند؟

30 سال پیش، SMS (سرویس پیام ساده) با 160 کاراکتر به دنیا معرفی شد؛ اما SMS چیست و چرا انقدر کوتاه است؛ اگر چیزهای بیشتری برای گفتن داشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

SMS: تولد اروپا

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، پیامک در سال 1984 ایجاد شد و در ابتدا توسط فریدهلم هیلبراند و برنارد گیلبارت در حالی که در حال توسعه یک استاندارد تلفن همراه دیجیتال جدید به نام GSM (سیستم جهانی برای ارتباطات سیار) بودند، طراحی شد.

هیلبراند این ایده را مطرح کرد که امکان ارسال پیام‌های متنی دیجیتالی کوتاه را از طریق شبکه تلفن همراه GSM آینده فراهم کند.

در سال 2009، لس‌آنجلس تایمز گزارش کرد که در ابتدا تنها می‌توان 128 کاراکتر را در 140 بایت ارسال کرد؛ اما آنها دریافتند که با استفاده از کدگذاری متن 7 بیتی، می‌تواند حداکثر 160 کاراکتر را در خود جای دهد.

کار رسمی روی پیامک در GSM در سال 1985 آغاز و تا سال 1987 تکمیل شد و این فناوری به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفت.

اولین پیام متنی اس ام اس در 3 دسامبر 1992 توسط نیل پاپورث و با متن “کریسمس مبارک” با استفاده از تلفن همراه Orbitel 901 برای یکی از همکارانش به نام ریچارد جارویس ارسال شد.

در سال 2020، مشترکین تلفن همراه ایالات متحده 2.2 تریلیون پیام کوتاه و MMS ارسال کردند و بنا به گزارش، حدود 4 تا 5 میلیارد نفر در سراسر جهان پیام‌های متنی ارسال و دریافت می‌کنند.

فراتر از 160 کاراکتر

در سال 2002، اپراتورهای تجاری شروع به پشتیبانی از برنامه افزودنی SMS به نام MMS (سرویس پیام چندرسانه‌ای) کردند. MMS به تلفن‌های همراه امکان می‌دهد عکس‌ها، فیلم‌ها و کلیپ‌های صوتی را برای یکدیگر ارسال کنند. همچنین قابلیت ارسال پیام تا 1600 کاراکتر را دارد.

بیشتر شبکه‌های سلولی مدرن، پیام‌های بیش از 160 کاراکتر را به‌طور خودکار به چند پیام کوتاه تقسیم می‌کنند. بنابراین محدودیت 160 کاراکتری SMS مانند گذشته مشکل‌ساز نیست.

RCS، جانشین پیامک چیست؟

امروزه، بسیاری از سیستم‌های پیام‌رسان جایگزین وجود دارد که بسیاری از آنها از سرورهای اینترنتی استفاده می‌کنند و همه آنها محدودیت ۱۶۰ کاراکتری SMS را ندارند.

چند مورد از آن ها عبارتند از iMessage اپل (محدود به 18996 کاراکتر)، واتساپ (65536 کاراکتر)، Facebook Messenger (2000 کاراکتر)، Telegram (4096 کاراکتر) است.

همچنین، گوگل استاندارد جدید Rich Communication Service (RCS) را جانشین رسمی پیامک و MMS کرده است که دارای محدودیت 8000 کاراکتر است.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها