چه چیزی باعث سقوط Silverlight مایکروسافت شد؟

هر رایانه برای اجرای محتوای “غنی” به روشی احتیاج دارد. در گذشته، ما مواردی مانند Adobe و Javascript داشتیم، و بیشتر آنها، این کار را انجام می‌دادند. اما مایکروسافت تصمیم گرفت ابزار جدیدی به نام مایکروسافت سیلورلایت/ Microsoft Silverlight را به میان آورد.

Silverlight مایکروسافت چیست؟

به گزارش کالاسودا وبه نقل از digitaltrends، سیلورلایت فن آوری مستهلک شده‌ای است. این محصولی از فشار جاه طلبانه مایکروسافت برای ایجاد یک تجربه رسانه‌ای یکپارچه در رایانه‌های شخصی، تبلت و دستگاه‌های تلفن همراه به وجود آمد.

Silverlight یک برنامه کاربردی طراحی شده برای اجرای برنامه‌های “غنی” در اینترنت در سال 2007 بود. این ابزار با شعار “نرم افزار ارائه‌ی آنلاین” شروع به کار کرد و سعی داشت در رایانه کاربر وارد شده و از فرمت‌های ویدئویی و صوتی آنلاین مانند فناوری فلش پشتیبانی کند.

Silverlight مانند ادوب فلش یک افزونه همه منظوره برای پخش فیلم‌ها، پخش مستقیم، انیمیشن‌ها و گرافیک پر جنب و جوش در دستگاه‌ها است. با این حال، به XAML مایکروسافت – یک زبان نشانه گذاری مبتنی بر متن – برای رابط کاربر، انیمیشن‌ها و گرافیک‌های متکی است. Silverlight همچنین مبتنی بر چهارچوب.NET مایکروسافت است که به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد از هر ابزاری که از زبان.NET پشتیبانی می‌کند؛ استفاده کنند.

در نهایت، Silverlight به برنامه نویسان وب راهی برای فعال کردن انیمیشن‌های غنی با استفاده از فرمت‌های مبتنی بر ویندوز به جای Flash می‌دهد.

چه چیزی باعث سقوط Silverlight شد؟

سقوط Silverlight ناشی از ترکیبی از عوامل است. با این حال، به طور کلی، دنیای نرم افزار به سادگی به یک روش بهتر و ایمن‌تر برای ارائه‌ی محتوا تبدیل شده است.

هنگامی که Silverlight در سال 2007 راه اندازی شد، به نظر می‌رسید که موفقیت بزرگی باشد. مایکروسافت چندین شریک اصلی از جمله NBC را که از Silverlight برای بازی در المپیک 2008 پکن استفاده کرده‌اند، جذب کرد. کنوانسیون‌های سیاسی در همان سال از Silverlight استفاده کردند و پس از آن بازی‌های المپیک زمستانی 2010 نیز از سیلورلایت بهره می‌بردند. حتی Amazon Video و Netflix از Silverlight به عنوان ستون فقرات پخش کننده فیلم استفاده می‌کردند.

اما این موفقیت کوتاه مدت بود. مشکلاتی مانند اشکالات موجود در برنامه‌های مختلف به سرعت به وجود آمدند و متأسفانه، این اشکالات تنها یک جنبه کوچک از مشکل کلی بود.

چندی پس از آن HTML5 با چارچوبی بسیار متنوع و با وعده آینده بزرگ آنلاین وارد شد. Silverlight به سرعت حتی برای کسانی که هنوز از آن استفاده می‌کردند؛ منسوخ شد. بعد از اعلام این شکست در سال 2013، Netflix در سال 2015 ترجیح داد از HTML5 استفاده کند. آمازون ویدئو نیز در همان سال به HTML5 روی آورد.

چه موقع مایکروسافت پشتیبانی Silverlight را پایان می‌دهد؟

مایکروسافت رسماً پشتیبانی از Silverlight 5، نسخه نهایی، را در 12 اکتبر 2021 به پایان می‌رساند. با این حال این کمپانی به همه توصیه کرد که استفاده از Silverlight را به طور کامل در سال 2015 متوقف کنند و این نشان می‌دهد که در نهایت پشتیبانی از این نرم افزار متوقف خواهد شد. تا سال 2018، کمتر از 0.1 درصد کل وب سایت‌ها از Silverlight استفاده می‌کردند.

آیا Silverlight هنوز در دسترس است؟

اگر هنوز هم خواهان Silverlight هستید؛ می‌توانید Silverlight 5 را تا مهلت اکتبر 2021 بارگیری کنید. خارج از یک تمرین کاملاً فنی، هیچ دلیلی برای دریافت Silverlight وجود ندارد. اگر برای توسعه وب به یک چارچوب برنامه‌ی کاربردی احتیاج دارید، به جای آن از HTML5 استفاده کنید.

قبل از استفاده از سیلورلایت بهتر است بدانید که پشتیبانی و به روزرسانی های فعال نرم افزار در سال 2012 متوقف شده است، اگرچه رفع اشکال به‌صورت دوره‌ای ادامه دارد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها