چه کسانی VDSL می گیرند؟

0
0

قرار است که اینترنت ثابت در ایران از ADSL به VSDL تبدیل شود تا کاربران بتوانند سرعت 4 برابری را تجربه کنند.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، بیش از یک ماه گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از امکان تبدیل ADSL به VDSL خبر داد و اعلام کرد که سرعت اینترنت ثابت در ایران 4 برابر می شود. حالا شرکت مخابرات ایران اعلام کرده که این امکان به صورت محدود انجام می شود و در تهران مشترکان فعال اینترنتی می توانند VDSL دریافت کنند.

در همین رابطه، مخابرات منطقه تهران از شناسایی مشترکان فعال اینترنت پرسرعت برای ارائه سرویس VDSL (سرینو) به جای ADSL خبر داد.

با توجه به شناسایی خودکار مشترکان فعال، مخابرات از تمام مشترکان اینترنت خواسته به منظور تسهیل در خدمت‌رسانی، از تماس با سامانه‌های پاسخگویی و پشتیبانی مخابرات شامل ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و یا مراجعه به مراکز امور مشترکان در مورد این طرح خودداری کنند.

VDSL (وی دی اس ال)چیست؟

اما حالا قرار شده که این تکنولوژی سرعت ۴ برابری در قالب VDSL (وی دی اس ال) به مشترکان ADSL (ای دی اس ال) ارایه دهد. عملکرد VDSL (وی دی اس ال)، در اغلب موارد مشابه ADSL (ای دی اس ال) است. البته این سیستم بروزتر از ADSL (ای دی اس ال) بوده که تفاوت هایی در زمینه سرعت دانلود با سیستم قدیمی تر یعنی ADSL (ای دی اس ال) دارد.

VDSL (وی دی اس ال) این روزها در کشورهای پیشرفته در منازل و کاربری های شخصی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به پهنای باند بیشتر در آن کشورها، VDSL (وی دی اس ال) کارایی بیشتری نسبت به ADSL (ای دی اس ال) دارد. مودم VDSL (وی دی اس ال) همان مودم ADSL (ای دی اس ال) است که با یک ترفند کوچک به جای ADSL (ای دی اس ال) اینترنتVDSL (وی دی اس ال) در اختیار شما قرار می دهد.

تفاوت های ADSL با VDSL

VDSL (وی دی اس ال) که پیشرفته تر از ADSL (ای دی اس ال) محسوب می شود، در چند مورد با آن تفاوت دارد.

سرعت دانلود در استاندارد VDSL ، ۵۲ (وی دی اس ال)مگابیت دانلود و ۱۶ مگابیت آپلود و در حالت VDSL۲، ۱۰۰ (وی دی اس ال)مگابیت دانلود و تا ۲۲ مگابیت آپلود که در هر دوحالت بصورت نامتقارن است. همچنین ارائه سرویس از کافوهای نوری نزدیک به مشترک که باعث افزایش کیفیت سرویس و سرعت می‌شود.

استفاده از بستر سیم‌های مسی مشترک و بدون نیاز به تعویض و یا سیم کشی دوباره و امکان ارائه خدمات ارزش افزوده مختلف به مشترکین مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدئو کنفرانس ، IP-Tv از دیگر تفاوت های VDSL (وی دی اس ال) با ADSL (ای دی اس ال) است.

در خصوص ارایه این سیستم به مشترکان ایرانی شب گذشته وزیر ارتباطات در توئیتی اعلام کرد که سرعت اینترنت ثابت در ایران ۴ برابر می شود. محمدجواد آذری جهرمی شب گذشته‬ در توئیت خود اعلام کرد: «از فردا امکان تبدیل ADSL (ای دی اس ال) خانگی به سرویس‌های پرسرعت VDSL (وی دی اس ال) فراهم می‌شه ،۴ برابر سرعت فعلی، ‏خوبه به نظرتون؟»

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از