چگونه بفهمیم کسی از کامپیوترمان استفاده کرده است؟

0
116
چگونه بفهمیم کسی از کامپیوترمان استفاده کرده است؟

یکی از مهم ترین موارد امنیتی در مورد اطلاعات موجود در رایانه ای دسترسی دیگران به سیستم ها است که می تواند خسارات بسیار زیادی را به وجود آورد. از این رو امروز قصد داریم به بررسی نحوه اطلاع از دسترسی دیگران به کامپیوتر خود بپردازیم و به سوال چگونه بفهمیم کسی از کامپیوترمان استفاده کرده است پاسخ دهیم.

سیستم عامل ویندوز این قابلیت را به سادگی در اختیار شما قرار می دهد و وقایع ورود به سیستم را بررسی می کند، از این رو پس از هر بار ورود به کامپیوتر اطلاعات را ثبت می کند و می توانید از آن گزارشی تهیه کنید.

مشاهده جزئیات تمام فعالیت های انجام شده در ویندوز

در بخش جستجوی منوی استارت Event Viewer را تایپ کنید. پنجره ای در اختیار شما قرار می گیرد و شما باید در گوشه سمت چپ روی فلشی که در کنار Windows Log قرار گرفته است کلیک کنید.

مشاهده جزئیات تمام فعالیت های انجام شده در ویندوز

در Windows Log بخش های مختلفی وجود دارد و شما باید گزینه Security را انتخاب کنید. در این بخش لیستی از فعالیت های خود دستگاه خود را مشاهده می کنید. در نظر داشته باشید که بیشتر بخش های این لیست معنی خاصی برای شما ندارد مگر اینکه کدهای ویندوز یا همان ID ها را به خوبی بشناسید.

در Windows Log بخش های مختلفی وجود دارد و شما باید گزینه Security را انتخاب کنید.

کدهایی که باید مراقب آن ها باشید را زیاد نیستند، کد 4624 را باید به عنوان Logon و ورود به سیستم یاد کرد و همچنین کد 4634 نیز نشان می دهد که یک حساب کاربری از رایانه شما logs off شده است.

در نظر داشته باشید که امکان دارد مشاهده کد های مورد نظر برای شما بسیار سخت باشد و کد های زیادی را در این قسمت مشاهده کنید. از این رو قابلیت جستجو در اختیار شما قرار می گیرد.

یک حساب کاربری از رایانه شما logs off شده است.

قابلیت های کاربردی در Event Viewer

برای استفاده از این قابلیت باید وارد پنل سمت راستی که در Event Viewer قرار دارد شوید و گزینه Find را پیدا کنید. در این بخش می تواند آیدی مورد نظر خود را در این بخش نوشته وآن را جستجو کنید.

همچنین قابلیت دیگری نیز در اختیار شما قرار دارد و پس از انتخاب موردی که وارد سیستم شما شده است می توانید روی آن گزینه کلیک کنید تا اطلاعات کامل تری در اختیار شما قرار گیرد.

با کلیک روی این گزینه می توانید اطلاعات نظیر حساب کاربری که وارد سیستم شده و دامنه آن حساب را بررسی کنید و همچنین از زمان دقیق ورود به سیستم خود اطلاع پیدا کنید.

قابلیت های کاربردی در Event Viewer

برای ویندوز 10 نسخه خانگی یا همان نسخه Home موارد یاد شده به صورت پیش فرض در اختیار شما قرار می گیرند با این وجود ممکن است در نسخه Pro قبل از اجرای مراحل یاد شده نیاز به تغییراتی در بخش تنظیمات داشته باشید. از این رو باید مراحل زیر را قبل از اجرای فعالیت های خود انجام دهید.

اطلاع از روشن شدن کامپیوتر در نسخه حرفه ای ویندوز 10

در گام نسخه باید وارد بخش جستجوی ویندوز خود شوید و در این بخش عبارت gpedit را تایپ کرده و آن را انتخاب کنید. در این بخش باید به Computer Configuration رفته و وارد قسمت Windows Settings شوید.

اطلاع از روشن شدن کامپیوتر در نسخه حرفه ای ویندوز 10

در بخش Windows Settings گزینه Security Settings را انتخاب کنید و وارد قسمت Local Policies شوید.

در بخش Windows Settings گزینه Security Settings را انتخاب کنید و وارد قسمت Local Policies شوید.

در این بخش گزینه Audit Policy را انتخاب کرده و روی Logon Audits کلیک کنید.

در این بخش گزینه Audit Policy را انتخاب کرده و روی Logon Audits کلیک کنید.

حال پنجره ای در اختیار شما قرار می گیرد که شما می توانید برای این موضوع که متوجه شوید آیا شخصی به سیستم شما دسترسی داشته است یا خیر به شخصی سازی آن بپردازید. در این بخش اگر قصد دارید تمام تلاش های موفق برای شما نمایش داده شود گزینه Success را انتخاب کنید و برای مشاهده تلاش های ناموفق نیز گزینه Failure وجود دارد.

گزینه Success را انتخاب کنید و برای مشاهده تلاش های ناموفق نیز گزینه Failure وجود دارد.

در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید تمام تلاش های موفق و ناموفق را در این بخش مشاهده کنید باید تیک فعال سازی هر دو را انتخاب کرده و روی گزینه OK کلیک کنید.

پس از اجرای تنظیمات یاد شده می توانید Event Viewer را در بخش جستجو تایپ کرده و تمام مواردی که در نسخه خانگی ویندوز مشاهده می کردید را در نسخه پرو نیز در اختیار گیرید.

با استفاده از روش یاد شده می توانید به این موضوع پی ببرید که در زمان هایی که شما در کنار کامپیوتر خود نبوده اید آیا فردی تلاش کرده است که وارد سیستم شما شود و آیا موفق به این موضوع شده است یا خیر.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از