چگونه رایانه‌ی دسکتاپ خود را تمیز کنیم؟

0
178

در این مقاله چگونگی تمیز کردن اجزای داخل کیس رایانه را به شما آموزش می‌دهیم. در صورت تمایل لازم نیست RAM و کارت گرافیک را خارج کنید.

به گزارش کالاسودا و به نقل از How-To Geek، کامپیوتر شما همانند خودرو، خانه و وسایل دیگر به نظافت نیاز دارد. تمیز کردن رایانه کار بسیار آسانی است و تنها 20 دقیقه طول می‌کشد. بنابراین امروز تصمیم گرفتیم روش کاربردی تمیز کردن رایانه خانگی را به شما آموزش دهیم.

چند وقت یک بار رایانه خود را تمیز کنیم؟

بسته به شرایط محیطی‌تان، این عدد متفاوت است. اگر رایانه‌تان را در نزدیکی کف زمین نگه می‌دارید؛ زودبه‌زود کثیف شده و گردوغبار را جذب می‌کند. اگر در کنار رایانه سیگار می‌کشید و یا رایانه نزدیک پنجره قرار دارد؛ زودتر از حالت عادی کثیف خواهد شد. به‌طورکلی تمیز کردن رایانه هر 3 تا 6 ماه یک بار می‌تواند عملکرد آن را ارتقا ببخشد.

آماده‌سازی رایانه

به‌منظور تمیز کردن رایانه بهتر است آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. وسایل جانبی مانند کابل USB، کابل‌های صوتی، کابل‌های ویدیویی و به‌ویژه کابل برق را جدا کنید.

کامپیوتر خود را به یک منطقه با تهویه مناسب مانند حیاط‌خلوت یا گاراژ خود منتقل کنید تا گردوغبار خانه را کثیف نکند.

از ماسک استفاده کنید.

وسایل موردنیاز برای تمیز کردن رایانه

قبل از شروع باز کردن رایانه، باید ابزار تمیز کردن خود را جمع‌وجور کنید. به شدت توصیه می‌کنیم از جارو برقی برای تمیز کردن گردوغبار رایانه خود استفاده نکنید. این کار با ایجاد استاتیک در اجزای کامپیوتر، قادر است اجزای الکتریکی مهم در مادربرد، کارت ویدیو و سایر نقاط را از بین ببرد.

  • مجموعه سخت‌افزاری که شامل پیچ گوشتی‌ها با سایزهای مختلف است.
  • قوطی هوای فشرده
  • دستمال گردگیری
  • قیچی (اختیاری)
  • سواب پنبه‌ای (اختیاری)
  • مداد یا قلم (اختیاری)

کیس کامپیوتر را باز کنید.

بعد از فراهم کردن لوازم و قرار گرفتن در یک محل مناسب، با توجه به دستورات موجود در دفترچه رایانه خود، پیچ‌های کیس را باز کنید. در این راستا می‌توانید از ویدئوهای آنلاین موجود در یوتیوب کمک بگیرید. در این مورد با باز کردن پیچ و کشیدن صفحه جانبی، کیس باز شد.

به‌منظور آسان‌تر شدن فرآیند تمیز کردن، بهتر است اجزایی را که به‌راحتی جدا می‌شوند را خارج کنید. اکثر رایانه‌های رومیزی به شما این امکان را می‌دهند تا رم، کارت‌های ویدئویی و درایوهای سخت را جدا کنید. البته لازم نیست این کار را انجام دهید؛ اما با این کار سیستم رایانه شما تمیزتر خواهد شد.

مراحل تمیز کردن

برای شروع فرآیند تمیز کردن، از وسایل جانبی که جدا کرده‌اید؛ شروع کنید. قوطی خود را از هوای فشرده شده پر کنید و ماشه را نگه‌دارید تا یک دمش پشت سر هم بر روی ناحیه‌ای که دارای گردوغبار زیادی است؛ اعمال شود. با این کار، کارت ویدئویی، فن و رم را تمیز کنید. اگر در حال تمیز کردن یک کارت ویدئویی یا فن هستید؛ می‌توانید از قلم یا مداد استفاده کنید تا در حین دمیدن هوای فشرده، از چرخش پره‌ها جلوگیری کند.

در مرحله بعد، باید داخل کیس کامپیوتر را تمیز کنید. گردوغبار موجود در داخل شکاف‌های RAM را از بین ببرید.

اکنون به قسمت‌های بزرگ‌تر مانند فن، پردازنده و منبع تغذیه بپردازید. مجدداً توصیه می‌شود هنگام تمیز کردن فن‌ها، از قلم یا مداد استفاده کنید تا از چرخش پره‌ها جلوگیری شود.

شما همچنین می‌توانید از یک سواب پنبه‌ای برای تمیز کردن فن استفاده کنید. به‌طوری‌که پنبه را روی این قسمت‌ها حرکت داده و گردوغبار را از بین ببرید. این کار کمی خسته کننده است؛ اما در نهایت فن را کاملاً تمیز می‌کند.

قسمت پایین کیس رایانه بدون شک پر از گردوغبار است. شما می‌توانید با دمیدن هوای فشرده، گردوغبار را از بین ببرید و یا از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. مراقب باشید که پارچه خیس نباشد و تنها اندکی رطوبت داشته باشد.

در آخر سایر فن‌ها، درگاه‌ها یا محوطه‌ها را همان‌طور که در بالا توضیح دادیم؛ تمیز کنید.

مرحله آخر

در نهایت لوازم جانبی برداشته شده مانند کارت ویدیو یا رم را دوباره به داخل سوکت های مناسب خود برگردانید.

در این صورت سیستم رایانه شما کاملاً تمیز خواهد و خبری از گردوغبار، مو و ذرات دیگر بر روی بدنه داخلی و خارجی آن نیست. اگر پیش از این سیستم شما بعد از چند دقیقه کار کردن داغ می‌شد؛ اکنون دیگر این مشکل را نخواهید داشت.

فراموش نکنید که بهتر است هر 3 تا 6 ماه یک‌بار کامپیوتر خود را تمیز کنید تا عملکرد آن ارتقا یافته و طول عمر آن بیشتر شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها