چگونه مانع از اشتباهات Web2 در Web3 شویم؟

اینترنت نحوه اتصال، کار و زندگی ما را متحول کرده است؛ در مرحله اول توسعه در شبکه جهانی وب (Web1)، محتوا و اطلاعات از طریق وب سایت‌های ثابت ایجاد می‌شد؛ سال‌ها بعد، وب به Web2 تبدیل شد و امروز نوبت به Web3 رسیده است.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، با وجود هیجانات‌ها درانتقال به مرحله‌ی بعد، در هر مرحله اشتباهات و نقص‌های ذاتی وجود دارد.

وب 2 درس‌های مهمی دارد که باید از آن عبرت گرفته و در Web3 به کار ببریم.

نگاهی دقیق به Web2

در مدل کسب و کار Web2، درآمد تبلیغاتی به عنوان انگیزه اصلی است. مثلاً، Waze برنامه ناوبری خود را نه برای کاربران، بلکه برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عادت‌های رانندگی و سپس فروش اطلاعات به تبلیغ‌کنندگان ساخته است. در نتیجه، مالکیت داده‌های شخصی توسط چند مرکز کنترل می‌شود و حریم خصوصی به شدت به خطر می افتد.

مشکل دیگر انحصار فناوری بزرگ است. راه‌حل‌های اختصاصی شرکت‌هایی مانند اپل، گوگل، فیس‌بوک و سایرین، مشتریان را به ماندن در پلتفرم‌هایشان تشویق می‌کنند.

در نهایت وب 2 در امنیت سایبری نقص‌هایی دارد. دسترسی جهانی به برنامه‌ها، خطرات امنیتی به وجود آورده است. مثلاً کنترل داده‌های خصوصی توسط شرکت‌های فردی منجر به افزایش خطر هک شده است.

اما آیا می‌توان مانع از ایجاد این مشکلات شد؟

Web3:

امروزه وب نسل سوم یا  Web 3، به تکامل نرسیده؛ اما در فناوری‌های همتا به همتا مانند بلاک چین، نرم افزارهای متن باز، واقعیت مجازی و اینترنت اشیا، استفاده می شود.

این نسل اینترنت نیاز به نهاد مرکزی کنترل کننده ندارد؛ سرعت بالاتری داشته و امنیت بالا و احتمال هک آن پایین است.

در Web3، پروژه ها بر روی سرعت و قابلیت متمرکز هستند و توجه کمی به تجربه واقعی کاربر می شود.

در وب 3 یا همان اینترنت نسل سوم، بر حل یک مشکل خاص ،مانند توان عملیاتی تراکنش، قراردادهای هوشمند و غیره، تمرکز شده است، اما نه بر این که چگونه می توان مشکل را با یک رویکرد یکپارچه حل کرد.

البته هنوز برای حل مشکلات پدید آمده در وب 3 دیر نیست.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند که ما به سمت دنیای ترکیبی متمرکز و غیرمتمرکز پیش می‌رویم که برای موفقیت بلندمدت به پروتکل‌های متعددی نیاز است. Web3 قدرت دموکراتیک کردن داده‌ها و دارایی‌ها را دارد. حتی مهمتر از آن، می‌تواند به افراد کمک کند تا بازده مالی را به حداکثر برسانند.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها