اخبار برگزیده روز

ژن مصری ها تقلبی است

ژن مصری ها تقلبی است

کالاسودا-جدیدترین نتایج پژوهش های یک گروه باستان شناسی نشان داد، ژن های مومیایی های مصری اشتراکات اندکی با شناسه های ژنتیک شهروندان امروزی دارد.

تا دو دهه پیش، پژوهش ها در حوزه باستان شناسی به بررسی سنگ نگاره ها و بقایای تاریخی از طریق ابزارهای نه چندان پیشرفته محدود می شد . این روزها وضعیت به کلی تغییر کرده و باستان شناسان برای بررسی شرایط از ابزارهای پیشرفته تری استفاده می کنند . نتایج پژوهش یک تیم باستان شناسی که در قاهره در مورد بیش از ۱۵۰ مومیایی انجام شده نتایجی جالب توجه ثبت کرده است.

بر اساس این پژوهش ها شناسه های ژنتیک اغلب این مومیایی ها حداقل شباهت های ممکن را با ساکنین منطقه ماوراء النهر دارند. به عبارت دیگر ژن های مصریان باستان به طور کلی در طول سده های گذشته متحول شده و می توان اینگونه استنباط کرد که مومیایی ها اساسا مصری نیستند. باستان شناسان برای رسیدن به نتایج مذکور بیش از یکصد و سی شناسه ژنتیک ساکنین مناطق مصر، فلسطین، لبنان و سوریه را با شناسه های مومیان مطابقت داده اند .

به اعتقاد یوهانس کراوزه مدیر این تیم پژوهشی، انجام این پروژه بدون در اختیار داشتن فناوری های امروز عملا غیرممکن و یا بسیار زمان بر بود .

مطالب مرتبط

برو بالا