چطور مشکل کار نکردن چپ کلیک موس را برطرف کنیم؟

0
۲۶۵
چطور مشکل کار نکردن چپ کلیک موس را برطرف کنیم؟

حتی سخت افزار کوچکی مانند موس نیز می تواند خراب شود و دکمه هایش کار نکند. شاید این مشکل برای چپ کلیک کردن موس شما به وجود آید، و برای کلیک روی چیزی باید چند بار رویش بزنید تا بگیرد. این اغلب نشان دهنده یک مشکل سخت افزاری در موس است، اما نرم افزار نیز می تواند موجب این مشکل شود. در زیر روش های برطرف کردن مشکل کار نکردن چپ کلیک موس را با هم بررسی خواهیم کرد.

علت کار نکردن چپ کلیک موس چیست؟

بر اساس تجربه مشکل کلیک نخوردن بیشتر سخت افزاری محسوب می شود و این موضوع می تواند برای دکمه راست و حتی دکمه وسط موس نیز پیش بیاید. گاهی نیز هنگام Drag کردن، دابل کلیک و … اشتباهی کلیک راست انجام می گیرد که این نشانه این است که مشکلی در سخت افزار دکمه چپ وجود دارد.

یکی از روش هایی که برای درک اینکه مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری این است که : موس خود را از رایانه فعلی جدا کنید، آن را به یک رایانه دیگر وصل کنید و دکمه کلیک چپ را آزمایش کنید. اگر موس بی سیم است نیز دانگل آن را به رایانه دیگری وصل کنید یا آن را از طریق بلوتوث به یه رایانه دیگر جفت کنید.

اگر مشکل همچنان به قوت خود باقی بود، مشکل سخت افزاری است. اما اگر ماوس روی رایانه دیگر جواب داد، مشکلی در پیکربندی و تنظیمات نرم افزاری در رایانه فعلی وجود دارد. همچنین می توانید ماوس دیگری را به رایانه خود وصل کنید، آیا همین مشکل همچنان وجود دارد؟ اگر نه احتمالا مشکل سخت افزاری وجود دارد.

علت کار نکردن چپ کلیک موس چیست؟

مشکل در درگاه USB

همچنین ممکن است درگاه USB در سیستم شما مشکلی ایجاد کند – اگر موس شما سیمی است، سعی کنید موس خود را به درگاه USB دیگری وصل کنید. اگر موس بی سیم با دانگل USB دارید ، دانگل را به درگاه USB دیگری منتقل کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از مشکلات می توانند متناوب باشند، به خصوص اگر سخت افزار تازه خراب شده باشد و ممکن است در آینده نیز مدام لگ داشته باشد. دکمه موس ممکن است بیشتر اوقات کار کند و فقط بعضی مواقع کلیک نکند. برای تأیید صحت عملکرد درست از موس و کامپیوتر دیگر به مدت طولانی استفاده کنید.

مشکل در درگاه USB

دکمه خراب موس را چطور تعمیر کنیم؟

دکمه های موس می توانند به واسطه کلیک های بی شمار خراب شوند. دکمه های موس برای تعداد مشخصی کلیک رتبه بندی و برنامه ریزی شده اند. برای مثال موس جدید گیمینگ Razer تا میزان  70 میلیون کلیک مقاوم است. طبیعی است که موس های ارزان قیمت تر، میزانی کمتر از این دارند و پس از مدتی استفاده خراب می شوند. اگر موس شما دارای ضمانت است پیشنهاد می کنیم با شرکت سازنده تماس بگیرید.

دکمه خراب موس را چطور تعمیر کنیم؟

حل مشکل به صورت سخت افزاری

گر موس شما از گارانتی خارج شده است، ممکن است زمان خرید یک موس جدید رسیده باشد. یا اگر می خواهید دست به کار شوید، می توانید خودتان آن را تعمیر کنید. بسته به مدل ماوس و نوع خرابی آن، روندهای حل مشکل متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال  سایت iFixit یک راهنمای کلی برای تعمیر دکمه های ماوس دارد.

شبکه یوتیوب پر است از مشاوره برای تعمیر مدل های ماوس فردی. ممکن است مشکل ساده تر از آن چیزی باشد که به نظر می رسد – شاید فقط نیاز به باز کردن ماوس و پاک کردن مقداری گرد و غبار داشته باشید. توصیه می کنیم نام مدل موس خود را جستجو کرده و “fix left click” ، “fix mouse button” یا جستجوی مشابه  را بزنید و مقاله های مربتط را بخوانید.

حل مشکل به صورت سخت افزاری

حل مشکل به صورت نرم افزاری

اگر موس شما روی رایانه های دیگر کاملاً خوب کار می کند اما به درستی روی لپ تاپ شما کار نمی کند، تبریک می گویم! اشکال نرم افزاری است و شما می توانید آن را برطرف کنید. شما فقط باید دریابید که چه مشکل نرم افزاری دارید. قبل از شروع کار می توانید با فشار دادن دکمه Left Alt + Left Shift + Num Lock کلیدهای موس را فعال کنید. سپس می توانید نشانگر ماوس خود را از صفحه کلید کنترل کنید.

در ویندوز، امکان جابجایی دکمه های سمت چپ و راست ماوس وجود دارد. اگر این کار را کرده اید ، ممکن است دکمه سمت چپ ماوس به طور عادی کار نکند، در حالی که دکمه سمت راست به عنوان چپ عمل می کند. این برای افراد چپ دست در استفاده از ماوس دست راست در نظر گرفته شده است. برای این کار در ویندوز 10 ، به Settings > Devices > Mouse بروید. در قسمت “Select your primary button,” ، اطمینان حاصل کنید که گزینه روی “Left” تنظیم شده است. در ویندوز 7 ، به قسمت Control Panel> Hardware and Sound> Mouse بروید و اطمینان حاصل کنید که “Switch primary and secondary buttons” بررسی نشده است.

حل مشکل به صورت نرم افزاری

فعال کردن ویژگی ClickLock

ویژگی ClickLock همچنین می تواند مشکلات عجیبی ایجاد کند. با استفاده از فعال کردن این ویژگی، می توانید اختصارا دکمه موس را فشار داده و آن را رها کنید اگر در پایین نگه داشتن دکمه ماوس مشکل دارید می توانید نگهداشته و بکشید.

برای فعال کردن از این ویژگی در ویندوز 10 و ویندوز 7 مسیر زیر را بپیمایید. Control Panel > Hardware and Sound > Mouse . سپس مطمئن شوید که گزینه Turn on ClickLock بدون تیک باشد.

پس از انجام مراحل بالا، کامپیوتر را ریبوت کرده و با استفاده از حالت Safe mode آن را بالا بیاورید تا ببینید باز هم مشکل وجود دارد یا خیر. در کل بیشتر مشکلات چپ کلیک موس به دلیل خرابی موس است، مگر اینکه به طور اتفاقی تنظیماتی خاص را ویندوز فعال کرده باشید. پس بهتر است که موس جدید را جایگزین موس کنونی کنید.

فعال کردن ویژگی ClickLock

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از